25 Eylül 2017 Pazartesi

Nagihan ÇELİK / Ajans32

Mevla Görelim Neyler

04 Haziran 2015 Perşembe 11:26

Ya Rabbi, bize ilim ver, ( cahillikten daha korkunç bir fakirlik yoktur) Hilm ile zinetlendir. ( öfke aklı giderir. Kırk gün ibadetlere ekstra sevap verilmez.) Takva ihsan eyle (dikkat ve özen göstererek, çirkinden sakınmak) Bizi afiyetle güzelleştir ( sağlık ve mutluluk ver.)  Kalbimizi, kinden, hasetten ve hırstan koru...

       Efendimizin (Aleyhisselam) sayısız dualarından, bir küçük kırıntıcık. Elleri semada, yüreği ümmetinde, niyazı Rabbine, diledi durdu ömrünce. Öğütledi de, " DUA İBADETİN KENDİSİDİR" 

       Mübarek Şaban ayındayız. İçinde Berat gecesini de barındıran. Efendimizin, Recep Allah'ın, Şaban benim, Ramazan ümmetimin ayıdır. Sizden her biriniz Şaban ayına girince, nefislerinizi temizleyip, niyetlerinizi iyi edinin buyuruyor. Nefsi temizlemek. Nefs isteklerimiz. İsteklerimizi gözden geçirip, pis olanlardan ayıklayın buyuruyor. Neler var isteklerin içinde. Geçmişte kalan, işleyip de deftere işlenmiş çirkinlerden bahsetmiyor. Geçmiş temizliği değil bahis konusu olan. Geleceğe şekil veren istekler. Gönlümüzde olup, bizi sürükleyen istekleri temizleyin diyor. Çünkü kirlenip, temizlenmek zordur. Temiz tutmak, daha kolay ve güzeldir. İstekler, niyetlerle hayat bulur. İstekler niyete ulaşmadan ayıklanıp, iyi niyetlere dönüştürülürse, ömür hem bu dünya hem ahiret için felah bulur.

       Zaten bütün mesele o isteğin niyete dönüşürken bizi doğru çizgiden çıkarmaması. Dualarda bir nevi kredi sistemi ile muamele görür. Meleklerin şakası yoktur. Her niyet ve niyazı dilden çıktığı hali ile kayıt ederler. Zaman akar, bir iyilik, bir ibadet, sadaka bir şeyler birikir, dua hakkın, kredin tamam olur. Sırada kayıt edilmiş ne varsa, hop o gerçeğe dönüşür.

       Boş konuşmamak, dili de temiz tutmak, niyetleri belirgin hale getirmek gerekir. Derdine düşüp istediklerimiz var. Onlar neden olmuyor o zaman demeyin, kredimiz yetmiyor.

       Musa (Aleyhisselam) Çölde bir insan cesedi görür öyle ki minik bir kaç parçadan ibarettir. Bir aslan parçalayıp yemiştir. Mevla’ya dua eder. Allah’ım bu kulun nasıl bir hata yaptı da böyle bir ölümü hak etti. Cebrail (Aleyhisselam) gelir ve cevabı getirir. Hayır, bir hata yapmadı, günah da işlemedi. Daima duasında Cenneti Alayı istiyordu. Yaptığı ameller onu hak etmeye yetmiyordu. Ecel zamanı gelince ona öyle bir ölümle, aradaki farkı kapattırdık. Cenneti Alayı hak etti artık, buyurdu. Şimdi dar görüşümüzle ne ölümlere ne yorumlar yapıyoruz. Neler neler söylüyoruz ne yaptı da öyle öldü. Öyle veya böyle öleceğiz hayırlı zamanda imanla inşallah.

        Allah hiç ölmeyecek gibi dünyaya asılıp, altını üstüne getirmekten, hakkı hukuku hiçe sayıp, kul hakkına girmekten korusun. Kanunlar burada imtiyaz ve dokunulmazlık sağlayabilir ama ecelden sonra, dokunduğumuz-dokunmadığımız her şeye inceden inceye dokunulacak. Yok, eğer yeni bir yasa çıkarıp ölmemek gibi bir pozisyon oluşturduysanız bilemem.

 

       Dualar istikamet çizgilerimiz, yönümüzü belirlerler. Günlük plan, günlük hareket, günlük dualarımız olmalı. Bizim aklımıza gelmeyen dilimizde dizilmeyeni olsun diye beklememeliyiz. Konumumuza hal ve hareketlerimize de dikkat etmeliyiz. Zira mazlumun, misafirin, babanın duası ret olunmaz. Hakkım diye asılırken, zulüm eden olursak, umduğumuza sükunla talip iken muratları dizersek, sağ olan babaları ve can parçası evlatları hesaba katıp, planlar yaparsak vay halimize. Amma ince yürekle hepsine özen gösterip, dikkat edersek kazaya uğramamış oluruz inşallah.

  Kandildi, beraat almak için dualar edildi. Gönüller heyecanlı boyunlar bükük, temiz avuçlar göğe açılmıştı, gözünden süzüleni elinin arkasıyla silenler, yanındakine sırtını sıvazlayıp destek verenler vardı, cami doluydu. Dualar candandı. Diledik ülkemiz için hayır ve huzur. Her yürek başka muratla dua etti A.B.C doğrularınca niyaz etti ama sonunda hayırlısını ihsan eyle cümleleriyle tamamlandı. Cenabı Hak, sayısız niyaz ve duayı, meleklerine tasnif ettirip, sandıkları açacak ve hayırlı olan kim ise onu getirecek.

       Biz hayrı dilemeye devam edelim. Öyle çok, öyle içten, öyle dolu dolu dileyelim ki dualar kaderi değiştirir sözüne mazhar olup ülkemizi, milletimizi huzur ve selamete götürecek olanlar gelsin.

    Mevla görelim neyler, neylerse güzel eyler.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR