24 Eylül 2017 Pazar

Ziya ÖZTÜRK / Ajans32

Yeni Bir Yıl Gelmiş Isparta’ya..

28 Aralık 2012 Cuma 17:09

Uğurlu gelen bu yeni yılla beraber Dereboğazı yolu yapılmış. Bölge hastanesi tamamlanmış, ikinci üniversite kurulmuş. Belediye davalardan beraat etmiş, aynı belediye dördüncü pomza fabrikasını kurmuş, yüz yıllık asfaltın üzerinden bir yıl geçmiş, ev kiraları ve doğalgaz ucuzlamış.

Davraz kayak merkezi tıklım tıklım, organize sanayi tıkır tıkır, havalimanında uçakların birisi iniyor, birisi kalkıyor, Emrespor ikinci lige çıkmış, SDÜ dünyada ilk 500 üniversite arasına girmiş. Yılbaşı büyük ikramiyesi şehrimize isabet etmiş.

Sav Belediyesinin Davraz suyu bir numara olmuş, ITSO’da başkan değişmiş, Valimiz emekli olmuş, Barla dünya turizmine dahil olmuş, Yalvaç Antochia’ya 500 bin hacı geliyor, Eğirdir’e gelen turistler otel yokluğundan sokaklarda yatıyor, Güneykent 20.000 nüfusu ile ilçe olmak için başvurmuş.

Üniversite-Çarşı hattına hızlı tren yapılmış, otogar yenilenmiş, ITKM açılmış, esnaf mutlu, işçiler umutlu, emekli mesut, çalışanlar bahtiyar. Trafik ve güvenlik sorunlarımız sıfırlanmış. Üniversite sınavı sonuçlarında birinci olmuşuz. Gel keyfim gel.

Bu listeyi gerek ironi gerekse reel anlamda uzatmak mümkün. Tam bu noktada durup düşünelim işte. Birazcık düşünelim. Bu şehirde yaşayan bizler için yukarıdakiler gerçekleştiğinde herşey süt-liman mı olmuş olacak? Başka beklentilerimiz veya yükümlülüklerimiz olmayacak mı? Yukarıda sayılanlar gerçekleştiğinde tüm sıkıntılarımız bitmiş mi olacak? Yeni problemlerimiz hiç karşılaşmayacak mıyız bir daha? Hiç canımız sıkılmayacak, birbirimize hiç darılmayacak mıyız? Küsmeyecek ve kavga etmeyecek miyiz? Bu memlekette intiharlar olmayacak, insanlar öldürülerek başları sokak ortasına atılmayacak mı bir daha? Hapisaneleriz boşalacak mı? Sokaklarda yürüyenler birer melek mi kesilecek? Hiç kötü insan kalmayacak mı bu memlekette?

Bu soruların elbette cevabı var. Unutmamamız gereken ilk şey “her zıddıyla kaim. Herşey zıddı ile var. Herşey insan için”. Hepimiz insanız. Peygamber değiliz, melek hiç değiliz. İnsan olarak tabiatımızda hırs var, zorluk var, kıskançlık var, yaramazlık var.

Tüm bunların tabii ki çaresi de var. Çare; İyi insan olmaya çalışmak, Yaradana şükretmek, elde olan ile kanaat etmek, kendimiz ve diğerleri için iyi beklentiler içinde olmaya çalışmak, sakin olmak, sevgi ve saygı çerçevesinde olmak vs vs.

Yeni yılımız kutlu olsun inşallah. Gerçi bizim yılımız çoktan başladı Muharrem ayı ile. Ancak dünyaya entegrasyon adına miladi yılımız yeni geliyor. Hoş gele, sefa gele.

Kalın sağlıcakla…

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 4 yorum yapıldı.
    YAZARLAR