19 Eylül 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
30 Mayıs 2017 Salı 14:45

1 Temmuz 2017: İş Sağlığı Güvenliği Zorunluluğu Başlıyor!

1 Temmuz 2017 tarihi itibariyle 1 kişi dahi çalıştıran tüm işyerleri 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Kanunu yükümlülükleri altına girecek ve OSGB’lerden İSG Hizmetleri almaları zorunlu hale gelecek.
1 Temmuz 2017: İş Sağlığı Güvenliği Zorunluluğu Başlıyor!

Bir kişi dahi SGK’lı çalışanı olan tüm işverenler ile KAMU Kurumları 1 Temmuz 2017 itibariyle OSGB hizmeti almaya başlayacaklar.

Örneğin; kasap, manav, bakkal, berber, perakende mağazalar, apartmanlar, büroda hizmet verenler (avukatlar, muhasebeciler, gümrükçüler, emlakçılar, reklam ajansları vb.) için işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı zorunluluğu başlıyor.

Türkiye’de bu tanımlamaya uyan 700 bin civarı işyeri bulunmakta. KAMU kurumları da aynı zamanda uygulama için hazırlıklara başladı bile. Pek çok Kamu Kurumu Yönetimi, hali hazırda OSGB’lerden teklifler alarak değerlendirme sürecine girmiş durumda…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB), işverenlerin İş Sağlığı ve Güvenliği hizmetleri alabilmeleri için “Ortak Sağlık Güvenlik Birimi” olarak yetkilendirme yapmaktadır. İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi hizmeti OSGB firmalarından alınabilir. OSGB firmaları yönetmeliklerde belirtilen görev, yetki ve sorumluluklar çerçevesinde işverenlere ve çalışanlara hizmet verirler. ÇSGB – İSG Genel Müdürlüğü, OSGB hizmeti alanı ve almayanı kurduğu online sistem olan İSG–Katip ile masa başından takip edebilmektedir. İstediği zaman cezalandırma yapabilecek teknik yetkinliktedir.

1 Temmuz 2017 itibariyle İSG Para Cezaları Uygulanacak!

İSG Kanunu Cezaları Aykırılığın Yapıldığı Her Ay İçin Ödenmektedir!

İşverenler sözleşme yapmadıkları İşyeri Hekimi için ayda 6760.TL, İş Güvenliği Uzmanı için ayda 6760.TL olmak üzere Toplamda aylık 13.000.TL para cezası ile karşılaşabilirler. 

Gül OSGB yetkilisi Ferhat KARABIÇAK konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede; “ Nasıl ki her ticari işletmenin bir Mali Müşaviri varsa 1 Temmuz 2017 itibariyle İSG hizmetleri için sözleşmeli çalıştığı OSGB’si de olacak. İşverenlerin iş sağlığı güvenliğine ayıracakları bütçeyi bir maliyet olarak değil, çalışanın, üretimin ve işletmenin korunması için yapılan bir YATIRIM olarak görmesi gerekiyor. Bilimsel olarak ispatlanmıştır ki İSG yatırımı 1’e 2 geri dönüş sağlıyor. Mesai içerisinde tüm çalışanlar işverene emanettir, İş Kanununa göre işveren çalışanlarını gözetmek zorundadır. Herhangi bir iş kazası ile ilgili hukuki sürece girmiş olan tüm işverenler bunu geç de olsa öğreniyorlar. Gül OSGB olarak diyoruz ki “Risk Almayın, Önlem Alın; Önlemek Ödemekten Ucuzdur” dedi.

gl_osgb_logo.png

İletişim Bilgilerimiz

 

ADRES
107. Cad. No:30 Dk:1 Bahçelievler Mah. Isparta Merkez, Isparta
TELEFON
0 246 505 21 00
GSM
0 543 279 56 99
E MAİL
bilgi@gulosgb.com
MUHASEBE
muhasebe@gulosgb.com
SATIŞ
satis@gulosgb.com
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR