25 Eylül 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
26 Aralık 2013 Perşembe 10:31

10 Bakan Değişti!

Başbakan Tayyip Erdoğan, büyük rüşvet operasyonu sonucu üç bakanın istifasının ardından beklenen kabine değişikliğini dün gece yaptı.
10 Bakan Değişti!

Üç bakan istifa, üç bakan belediye başkan adaylığı, üç bakan da Erdoğan'ın takdiri ile kabine dışı kaldı. 10 bakan değişikliği yapılırken kabinede 9 yeni isim yer aldı. 

CUMHURBAŞKANI KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ ONANDI 
Başbakan Tayyip Erdoğan, Dışişleri Konutu'nda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yaklaşık 1.5 saat süren görüşmesinin ardından Başbakanlık'ta yeni kabine listesini açıkladı. Erdoğan, "Kabine değişikliğini ay sonunda yapabileceğimi zaten önceden açıklamıştım. Arkadaşlarımın bir kısmı mevcut gelişmeler nedeniyle görevlerinden affını istediler. Bir kısmı, adaylıklarıyla ilgili bakanlıklarından aynı şekilde ayrılmış oluyorlar. Bir kısmı da takdirim içinde cumhurbaşkanına teklif ettiğim, kendilerinin de onadığı böyle bir değişiklik oluyor" diyerek, yeni kabineyi açıkladı. 

İSTİFACILARIN YERİNE GELENLER 
Büyük rüşvet operasyonu nedeniyle istifa eden Zafer Çağlayan'ın yerine TBMM Sanayi Komisyonu Başkanı ve Erdoğan'ın yakın arkadaşı Nihat Zeybekci Ekonomi Bakanlığı'na; Erdoğan Bayraktar'ın yerine Başbakan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemindeki ekibinden Meclis Bayındırlık Komisyonu Başkanı İdris Güllüce Çevre Bakanlığı'na; Muammer Güler'in yerine ise Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala İçişleri Bakanı olarak atandı. Çankaya Köşkü ve Başbakanlık arasında dün geç saatlere kadar süren kararname trafiği yaşandı. Gül'ün, Ala'nın, Meclis dışından getirilmesine sıcak bakmadığı öne sürüldü. 

ADAYLARIN YERİNE GELENLER 
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, adaylığı nedeniyle Sadullah Ergin'den boşalan Adalet Bakanlığı'na kaydırıldı. Bozdağ'ın yerine ise Erdoğan'ın eski danışmanı ve Ankara Milletvekili Emrullah İşler getirildi. Belediye başkan adayı Binali Yıldırım'ın yerine Ulaştırma Bakanlığı'na, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan; Fatma Şahin'in yerine Aile Bakanlığı'na Sakarya Milletvekili Ayşenur İslam atandı. 

TAKDİRLE GİDENLER 
Operasyonda adı geçen AB Bakanı Egemen Bağış'ın yerine ise Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu getirildi. Bilim , Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'ün yerine Fikri Işık, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın yerine de Akif Çağatay Kılıç görevlendirildi. 

BAŞBAKAN'IN KARAKUTUSU 
37 yaşındaki Akif Çağatay Kılıç, Almanya'nın Ziegen şehrinde doğdu. Üniversite eğitimini İngiltere'de University of Hertfordshire'da tamamladı. Erdoğan'a yakın isimlerden Cüneyd Zapsu'nun danışmanlığından sonra Başbakanlık Özel Kalem Müdür Yardımcılığı'na getirildi. Çok iyi derecede İngilizce ve Almanca'sıyla Erdoğan'ın tercümanlığını yaptı. 8 yıl boyunca Erdoğan'ın kara kutusu olarak kapalı görüşmelerin tanığı oldu. Eski CHP Samsun Milletvekili İlyas Kılıç'ın torunu.   

KİM GİTTİ, KİM GELDİ 
Başbakan Yardımcısı - Emrullah İşler (Bekir Bozdağ'ın yerine) 

Adalet Bakanı - Bekir Bozdağ ( Sadullah Ergün yerine) 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı - Ayşenur İslam (Fatma Şahin yerine) 

AB Bakanı - Mevlüt Çavuşoğlu (Egemen Bağış yerine) 

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı - Fikri Işık (Nihat Ergün yerine) 

Çevre ve Şehircilik Bakanı - İdris Güllüce ( Erdoğan Bayraktar yerine) 

Ekonomi Bakanı - Nihat Zeybekçi ( Zafer Çağlayan yerine) 

Gençlik ve Spor Bakanı - Akif Çağatay Kılıç ( Suat Kılıç yerine) 

İçişleri Bakanı - Efkan Ala (Muammer Güler yerine) 

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı - Lütfü Elvan (Binali Yıldırım yerine) 

KABİNEDEKİ YENİ YÜZLER 
Emrullah İşler: Ortadoğu konusunda uzman olarak biliniyor. Başbakan danışmanlığı döneminde Erdoğan'ın Arapça tercümanlığını yaptı, yakın çalışma ekibi içinde yer aldı. 

Ayşenur İslam: Kabinede yer almasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de etkisi oldu. Bürokratlığı sırasında Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen ile birlikte çalıştı. Sosyal politikalar konusunda uzman olan bir akademisyen. 

Nihat Zeybekci: Erdoğan, yaz tatillerini birlikte geçirdiği yakın arkadaşlarından biri. Denizli eski belediye başkanı. 

Efkan Ala: Diyarbakır valiliğinin ardından Başbakanlık Müsteşarlığı'nda yıldızı parladı. Erdoğan'a yakınlığıyla "Bakanlar üstü müsteşar" olarak görüldü. Bürokrasideki hakimiyeti ile tanınıyor. Rüşvet operasyonunun sonrası yapılan görev değişikliklerinin arkasındaki kilit isim. 

İdris Güllüce: Erdoğan'ın Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde yakın ekibindeydi. Tuzla Belediye Başkanlığı yaptı. 

Mevlüt Çavuşoğlu: AK Parti'nin dış dünya ile ilişkilerini yürüten en önemli isimlerden biri. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanlığı'na seçilen ilk Türk vekil oldu.

 Fikri Işık: Eğitimci kökenli. Nabi Avcı Milli Eğitim Bakanı olunca TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanlığı'na getirildi. 

Lütfi Elvan: DPT kökenli. Bir dönem Erdoğan'ın partide danışmanlığını yürüttü. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki çalış

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR