22 Eylül 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
26 Aralık 2012 Çarşamba 15:17

1000 Lira Kazanamayan Aç!

Türk-İş'in araştırmasına göre, Aralık ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 985 lira, yoksulluk sınırının ise 3 bin 208 lira olduğu belirlendi.
1000 Lira Kazanamayan Aç!

Türk-İş, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yaptırdığı ''açlık ve yoksulluk sınırı'' araştırmasının Aralık ayı sonuçlarını açıkladı.

Araştırmanın sonuçlarına göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 985 lira; gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3 bin 208,48 lira oldu.
Fiyat artışları nedeniyle son bir yılda mutfağa gelen ek yük 45 lira olarak hesaplandı. Ailenin yaşam maliyeti bir önceki yıla göre 145 lira arttı. Önceki yılın aynı döneminde açlık sınırı 940 lira ve yoksulluk sınırı ise 3 bin 63 lira olarak hesaplanmıştı.

SEBZE-MEYVENİN ORTALAMA FİYATI 2,91 LİRA
Araştırmaya göre, Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin ''gıda için'' yapması gereken asgari harcama tutarı, bir önceki aya göre yüzde 2,82 oranında arttı. Gıda enflasyonunda 12 ay itibarıyla artış oranı yüzde 4,74 oranında gerçekleşti. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 6,40 olarak hesaplandı.

Aralık ayında, süt, yoğurt ve peynir grubunda bir iki firmadaki fiyat ayarlamaları dışında genel olarak bir fiyat değişikliği tespit edilmedi. Et ve sakatat ürünleri fiyatlarında bir değişiklik görülmedi. Yumurtanın fiyatı tanede 2 kuruş artarken, bakliyat ürünlerinin fiyatları değişmedi.
Yaş sebze ve meyvenin ağırlıklı ortalama kilogram fiyatı ise 2,91 lira olarak hesaplandı. Sebze ortalama fiyatı yüzde 34,14 oranında artarken, meyve fiyatları geriledi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 3 yorum yapıldı.
    YAZARLAR