05 Aralık 2016 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
15 Kasım 2016 Salı 16:29

15 Temmuz Şehitlerine Mektuplar Kitapçık Oldu

15 Temmuz Şehitlerine Mektuplar Kitapçık Oldu
15 Temmuz Şehitlerine Mektuplar Kitapçık Oldu

Isparta Gazi Sosyal Bilimler Lisesi’nin öğrencileri tarafından 15 Temmuz şehitlerine ve gazi olanlara yazdığı mektuplar, kitapçık haline getirildi.
Isparta Gazi Sosyal Bilimler Lisesi’nin öğrencilerinin 15 Temmuz şehitlerine ve gazilerine yazdığı mektuplar, kitapçık haline getirilerek okullara gönderildi. Isparta Gazi Sosyal Bilimler'de edebiyat öğretmeni olan Enis Esgin, milli egemenlik ve demokrasi adına hain darbe girişiminde 241 vatandaşın şehit, onlarca insanın ise gazi olduğunu açıkladı. Bu ülke insanının 15 Temmuz'da şehit olanlara karşı çok şey borçlu olduğunu aktaran Esgin, okul olarak da şehitlere olan saygılarını göstermek için bir proje hazırladıklarını kaydetti.

BAZILARI MALAZGİRT’E BAZILARAI BEDİR’E BENEZETTİ
Öğrencilerden 15 Temmuz şehitlerine mektup yazmalarının istendiğini kaydeden Esgin, “Bu şekilde okuldaki öğrencilerimiz şehitlere karşı duygu ve düşüncelerini ifade eden mektuplar yazdılar. Biz de öğrencilerin yazdıkları mektupları inceledik ve bunların 42'sini derleyerek kitaplaştırdık. Mektuplardan öğrencilerin duygu yoğunluğu çok fazlaydı. Bazıları 15 Temmuz direnişini, Çanakkale Savaşı'na bazıları Malazgirt Savaşı'na bazıları da Bedir Savaşı'na benzetti. Öğrencilerin, atalarının yaptıklarını, 15 Temmuz'da gösterilen direnişe benzetti. Öğrenciler milli bir bilinç içerisinde duygularını ortaya koydular” şeklinde konuştu

ORTAYA GÜZEL MEKTUPLAR ÇIKTI
Okul Müdürü Lokman Kaplan da öğrencilerin hazırladıkları mektupları kitaplaştırdıklarını ve Isparta’da ki tüm okullara gönderdiklerini söyledi. Çok olumlu tepkiler aldıklarını belirten Kaplan, diğer okullarda da buna benzer proje yapma fikrinin oluştuğuna ancak kitap haline getirilmediğine dikkat çekti . Mektup yazan öğrencilerden Betül Duru, o geceyi kendisinin de yaşadığını ve mektup yazarken yaşadıklarını tekrar hatırladığını belirterek ortaya çok güzel mektupların çıktığını anlattı. Öğrencilerden Fatma Sehir de 15 Temmuz'un Türkiye için bir dönüm noktası olduğunu ifade ederek “15 Temmuz'da Türkiye'yi gruplara ayırmak isteyenlere birlik ve beraberlik içinde olduğumuzu gösterdik. 15 Temmuz'da şehit olanlara teşekkür etmek için böyle bir proje oluştu” diye konuştu.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR