26 Eylül 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
01 Nisan 2013 Pazartesi 10:55

184 SABİM Mekanizması Sağlıklı İşlemiyor

Isparta Burdur Tabip Odası Başkanı İlker Büyükyavuz, Alo 184 SABİM şikayet mekanizmasının hastalarla sağlık personeli arasındaki güven ilişkisine zarar verdiğini söyledi.
184 SABİM Mekanizması Sağlıklı İşlemiyor

Konuyla ilgili açıklama yapan Büyükyavuz, “06.03.2013 tarihinde saat 09.30 sıralarında S.Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Endokrinoloji polikliniğinde bir hasta yakınının, sıranın kendilerine geç gelmesi gerekçesiyle poliklinikte görevli intörn doktora ve öğretim üyesine sözle tacizde bulunduğu bildirilmektedir.

Olay sırasında sağlık personeline sözel şiddet uygulayan hasta yakınının “sizi şikayet edeceğim, görürüsünüz siz gününüzü” diyerek koridordan ayrıldığı ve sonrasında geri gelerek “sizi başhekimliğe şikayet ettim göreceksiniz gününüzü” dediği tutanak altına alınmıştır. Bu durum son dönemde tartışmalara konu olan ALO 184 SABİM şikayet mekanizmasının hastalarla sağlık personeli arasındaki güven ilişkisini zarar verdiğini açık bir şekilde göstermektedir.

Söz konusu olayın karmaşık sağlık sorunu olan hastaların ayrıntılı bir şekilde incelemeye tabi tutulması gereken Üniversite Hastanesi'nde meydana gelmesi düşündürücüdür. Üçüncü basamak hastaneler araştırma hastaneleri olup, bu kurumlarda çalışan hekimlerin performans uygulaması nedeniyle çok sayıda hastaya bakmaya zorlandıkları bilinmektedir. Bu durum hem sağlık personelinin, hem de vatandaşın hizmete ulaşmasını güçleştirmektedir. Sağlık hizmetlerinin niteliğini olumsuz etkileyen performans sisteminden vazgeçilmesi ve sağlık personeline karşı şiddete başvuran kişilerin en ağır bir şekilde cezalandırılması gerekmektedir” dedi

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR