22 Eylül 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
31 Ekim 2013 Perşembe 19:40

2023’te Hedef, 500 Milyon Dolar İhracat

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Isparta için 2023’te 500 milyon dolar ihracat hedefi koyduklarını belirtti.
2023’te Hedef, 500 Milyon Dolar İhracat

2023'te 500 milyon dolar ihracat hedefi konulan Isparta'da, ihracat yapan veya yapma potansiyeli bulunan firma temsilcilerine Ekonomi Bakanlığı uzmanlarınca ihracat arttırılması konusunda bilgi verildi.

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) tarafından ITSO'da düzenlenen toplantıya Isparta Valisi Vahdettin Özkan, ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen, BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin ve Ekonomi Bakanlığından gelen uzmanlar ile firma temsilcileri katıldı.

ITSO Başkanı Başdeğirmen, toplantıda yaptığı konuşmada, Isparta ve Türkiye'nin daha hızlı büyümesi için ihracata dayanan büyüme stratejisine odaklanılması gerektiğini söyledi.

Isparta'nın sürdürülebilir kalkınması için daha fazla ihracat gerçekleştirmesi gerektiğine dikkati çeken Başdeğirmen, dış ticaret ve cari açığı azaltmak için katma değere, yenlikçiliğe ve Ar-Ge'ye yönelmekten başka yol görmediklerini belirtti.

"Isparta için 2023 yılında 500 milyon dolar ihracat hedefi koyduk" diyen Başdeğirmen, ITSO olarak ihracatta verilen desteklerin arttırılmasını ve ekonominin tüm bileşenlerinin katma değer odaklı üretime yönelmesinin, hedefe ulaşmada önemli rol üstleneceğine işaret etti.

Başdeğirmen açıklamasında, “Ekonomi Bakanlığı KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi danışman ve uzmanlarının katılımı ile ITSO ve BAKA işbirliğinde ilimizde ihracat yapan veya yapma potansiyeli olan firmalara yönelik “Ekonomi Bakanlığı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Programı (URGE) ve Bölgedeki Sektörlerin Destek Programından Yararlanabilmesi için Yol Haritası” konulu bilgilendirme ve istişare toplantımıza hoş geldiniz.

Güller diyarı Isparta’mız ve güzel ülkemiz Türkiye'mizin daha hızlı büyümesi için ihracata dayanan bir büyüme stratejisine daha fazla odaklanması gerekiyor. Isparta’nın geleceği ve sürdürülebilir kalkınması için daha fazla ihracat gerçekleştirmek, dış ticaret açığını ve cari açığı azaltmak için katma-değere, yenlikçiliğe ve AR-GE'ye yönelmekten başka yol göremiyoruz. Ülkemizin 2023 yılında 500 milyar dolar, Isparta’mızın da 500 milyon dolar ihracat hedefine ulaşması için Ticaret ve Sanayi Odası olarak ihracatta verilen desteklerin arttırılmasını ve ekonominin tüm bileşenlerinin katma-değer odaklı üretime yönelmesinin bu hedefe ulaşmada önemli bir rol üstleneceğini düşünüyoruz.

Isparta’mızın ihracatı arttırmak için mevcut ihracat sektörlerimizi daha da güçlü kılmayı, bunlara katma değer üreten ihracat odaklı yeni sektörler eklenmesi ve yeni pazar ülkelerde ürünlerimizin satılması için özel gayret gösteriyoruz.

Bugün itibariyle ihracatçılarımızın kazandığı başarılar Isparta ihracat artışının Türkiye İhracat artışının üstünde olmasını sağlamıştır. Isparta Ticaret ve Sanayi Odası olarak Isparta’mızın ihracatını daha da arttırabilmek için mevcut potansiyellerimizi ortaya koyan ve gelecek stratejisini belirleyeceğimiz özel bir çalışma başlattık. İhracat kompozisyonumuzda henüz hak ettiği yeri alamayan elma gibi ürünlerimize ihracat desteği sağlanması için çalışmalarımızı Bakanlıklar nezdinde ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği halinde sürdürmeye devam ediyoruz. Yine ihracatımıza olumsuz etki eden çeşitli ülkeler tarafından ürünlerimize uygulanan gümrük tarifelerinin azaltılması için girişimlerimiz devam ediyor. Bir taraftan yerelden küresele hareketi hızlandırırken bir taraftan da ihracatın önündeki engellerin kaldırılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Isparta’nın marka değeri olan gül çiçeği üretiminin kozmetik sanayine dönüşerek daha fazla katma değer üreten ihracat odaklı bir sektör olarak gelişmesi için insiyatif aldık. Gül Vadisi projesine iştirakçi, uluslararası Akredite Kozmetik,Tıbbi ve Aromatik Bitkiler AR-GE ve kalite kontrol laboratuarı kurulması için öncü olduk. Kozmetik kümelenmesi için çalışmalarımız hızla devam etmektedir. Isparta’nın Türkiye’nin kozmetik kümelenmesini oluşturarak dünyada hak ettiği yeri almasını istiyoruz.
Isparta’nın ihracatında önemli yere sahip olan blok mermer ihracatının artık katma değer getiren işlenmiş mermer olarak ihracat edilmesi için yeni mermer işlenme fabrikalarının Isparta’ya kazandırılması için yatırımcılara destek oluyoruz. Antalya, Isparta, Burdur ve Afyon bölgesinin mermer işlenmesi için yeni kümelenme bölgesinin Isparta olduğunu düşünüyoruz. Antalya İhracatçılar Birliği ile birlikte mermer üreticilerimizin katıldığı bir URGE projesi hazırladık ve iştirakçi kuruluş olarak yer aldık.

Ekonomi Bakanlığımıza daha fazla farklı sektörlerde URGE başvurusu yapmalıyız. Bugün bunu nasıl yapabilirizin detaylarını da değerli uzmanlarımızdan dinleyeceğiz.

Isparta’nın mevcut üretim sektörlerine yeni ARGE ve yenilikçiliğe dayalı üretim sektörleri katılması için Organize Sanayi Bölgelerimize Kompozite Dayalı Ürünler ve İleri Malzeme Teknolojileri İhtisas OSB çalışmasına ortak olarak destek veriyoruz.

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası olarak kurmuş olduğumuz ITSO Gümrükleme ve Antrepo İşletmeciliği Ltd.Şti’ne ilave olarak dünkü eylül ayı olağan meclis toplantımızda Isparta Tanıtım ve Pazarlama A.Ş. şeklinde bir şirketin kurularak Isparta Ürünlerinin dünyada pazarlanmasına destek olmayı hedefliyoruz. Isparta Gümrük Müdürlüğü’müzün her türlü ihtiyacının karşılanması için maddi ve manevi desteklerimizi işbirliği ve güçbirliği mantığıyla vermeye devam edeceğiz.
Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı mali desteğiyle gerçekleştirmiş olduğumuz Türkçe ve İngilizce Isparta Ürün Kataloğu çalışmamız ile Isparta ürünlerinin sanal ortamda pazarlanması için özel bir çalışma yaptık. 350’yi aşkın firmamız 5 Bin’den fazla ürünümüz internette İngilizce olarak tanıtıyoruz.

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası olarak üyelerimizin yurt dışına açılımında yurt dışı hedef Pazar ziyaretlerimiz ve ticari işbirliği görüşmelerimiz devam etmektedir.

İhracatın sağlıklı ve artarak devamı için geçtiğimiz ay başladığımız ITSO Gelişim Akademimizde dış ticaret uzmanlığı sertifika programları ile ihracatta insan kaynağımızın gelişmesi için çabalarımız devam edecektir.
İhracatçılar Birliğimiz, Ekonomi Bakanlığı ve BAKA ile ortaklaşa hedef Pazar tanıtım ve bilgilendirme toplantılarımız da üyelerimizin ihracata ısındırılmasında önemli rol üstlenmektedir.

Evet Isparta’mızın üreten, geleceğe yön veren kısacası yaşanan ve yaşatan marka şehir olması için yapmamız gereken bir çok çalışma var. Bu hedefe ulaşmamız ancak birlikte kolektif bir şuurla belli bir strateji dahilinde hareket edildiğinde olabilecektir.

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası’nın ihracatçısına ve Isparta ihracatının daha artacağına ilişkin inancı tamdır. Sizlere güveniyoruz ve her zaman yanınızdayız.

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası olarak Ekonomi Bakanlığımızla işbirliğimizi arttırmaya devam edeceğiz, bugünkü toplantımıza Ankara’dan katılan misafirlerimize işbirliğiyle değer katan BAKA’ya ve sizlere teşriflerinizden dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR