23 Eylül 2017 Cumartesi

Ziya ÖZTÜRK / Ajans32

2+2= 4

04 Nisan 2011 Pazartesi 14:23

2+2= 4

 

Bu Mısır’da Mübarek’e olanlar müstehak. Kaddafi hak etti bu sonu. Yemen’de Salih bilmeliydi yıllar önce başına ne geleceğini. Esad Nusayri olan bir alevi aslında. Fener’in penaltısı verilse Bursa darmadağın olmuştu. Görüyorsunuz işte şifre vermişler gene ÖSYM’de birilerine. Amerika’da K.Kerim’i yakan o papazı öldürmek gerek. Şu başbakan Erdoğan tam bir felaket. Kılıçdaroğlu emanetçi. Bahçeli ne yaptığını bilmiyor. Kurtulmuş temiz adam ama ona yedirmezler. Zeybek Ergenekoncu. Kamalak kukla. Gül adam gibi adam. Hukuk muamma.  Galatasaraylı tüm oyuncular ruhsuz. Ne kaa ekmek, o kaa köfte.

 

Yukarıdaki önerme gibi cümleler çevremdeki dostlarımdan veya diğer insanların çoğunluğundan duyduğum klişe ibareler. Çoğu kimse filozof, çoğumuz hakim olmuşuz vuruyoruz ahşap tokmak ile. Cümlenin sonunda sanat eseri gibi mimikler ve kafa sallamalarımız da revani üzeri dondurma. Hem de karışık. Vişne-Kaymak.

 

Vekil adaylarımıza Afyon’dan kaymak lazım. Önüne gelene ikram etsin diye. Fenerbahçelilere sarı yanına turnusolla kırmızıya dönmüş Bursa ipeği lazım. Galatasaray’a eli maşalı bir başkan. Beşiktaş’lılara Mescid-i Aksa ya da Kerbela’dan getirilmiş ağlama taşları. Trabzon’a Şenol Hoca ve Şener Başkana zerkedilmek üzere bir galon müsekkin lazım.

 

Tayyip Beye sürprizsiz yirmi senelik iktidar, Kılıçdaroğluna tarif ettiği sosyal demokrasiyi unutturacak hiç bitmeyen masal kitapları, Bahçeli’ye kahramanı Nazi sempatizanı dünyayı kurtaran Holywood filmi lazım. Sana para, bana akıl lazım. J

 

İnsanoğlu bu. İster ister, yine ister. Bir ova dolusu mal-mülk verseler, acaba biraz daha yok mu diye debelenir duru. Kutsal kitap açıklıyor. İnsan, zayıftır. İnsan acelecidir. Nankördür de. Biraz insaf, biraz merhamet. Hepimiz için lütfen. Silahla veya silahsız öldürülen tüm insanlar için. Hayatları bir sözle, bir kararla değiştirilen tüm haksızlığa uğramışlar için. Tüyü bitmemiş yetim için. Din-i mübin-i İslam için. Sevgili Peygamberimiz için, hasılı Allah için biraz sabır ve merhamet. Telaşı bırakalım, biraz mütevekkil olalım. Nasılsa bir çorba pişiyor güzelim hanelerde. Çoluk-çocuk bizleri gülümser ve güler görmek için gözümüzün içine bakıyor. İlgi bekliyor. Her gün akşam ay geceye hükmederken gündüzleri güneşi emrimize bahşediyor Yaratıcı. Materyalizmi iliklerine kadar hisseden bizler için, dünyadaki zavallı insanlar için ne büyük bir bağış bu hayatımız, çevremiz. Haşa Ya Rabbi, haşa..! Affet bizi. Oyunla, oynaşla dalıp gittik hayata. Bizi bize, kendi nefsimize koyma. Bizi sevdiğin her şeyin hatırına bağışla ve merhamet et.

 

Haftanın ilk günü. Artık siz de beni bağışlayın. Kalın Sağlıcakla…

 

Ziya ÖZTÜRK

04.04.2011-ISPARTA

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR