22 Eylül 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
11 Mart 2011 Cuma 16:42

26 Mart'ta 1 Saatlik Karanlık

Tüm dünyada uygulanan ve Türkiye’de de Doğal Hayatı Koruma Vakti (WWF) tarafından yürütülen Dünya Saati Kampanyasına destek veren milyonlarca kişi, sürdürülebilir bir gelecek için 26 Martta bir saatliğine ışıklarını kapatacak.
26 Martta 1 Saatlik Karanlık

26 MART’TA BİR SAATLİK KARANLIK
Tüm dünyada uygulanan ve Türkiye’de de Doğal Hayatı Koruma Vakti (WWF) tarafından yürütülen Dünya Saati Kampanyasına destek veren milyonlarca kişi, sürdürülebilir bir gelecek için 26 Martta bir saatliğine ışıklarını kapatacak.

WWF Türkiye Genel tvlüdürü Tolga Baştak, 2007 yılında Avustralya’da başlayan kampanyanın 2008’de küresel bir harekete dönüştü ğünü söyledi. Baştak, kampanyanın, geçen yıl bir rekora imza attığını ve dünya çapında yürütülen en büyük kampanya olduğunu belirterek, şunları kaydetti: Milyonlarca insanın destek verdiği kampanyada, ışıklar bugüne dek küresel ısınmayla mücadele için kapatılıyordu. Kampanya kapsamında 2010 yılında Boğaziçi Köprüsünün yanı sıra 250 kurum, 7 belediye, İstanbul Valiliği ve binlerce hane kampanyaya destek verdi.

Bu sene kampanya değişime ayak uyduruyor kampanya katılımcılanndan gezegenimizin geleceğine olan bağlılıklarını göstermek için 26 Mart Cumartesi günü 20.30-21.30 saatleri arasında ışıklannı bir saatliğine kapatmasını talep ediyoruz.

Doğal kaynaklar üzerinde yaratılan baskının dünyanın biyolojik kapasitesinin yüzde 50’sini aştığını belirterek, Bu artışın en büyük bölümünü karbon emisyonlanmız oluşturuyor. Bu durum çağımızın en büyük tehdidi olan iklim değişikliğiyle sonuçlanıyor.

Bu şekilde devam edersek, tüketimimizi karşılamak için 2030 yılında 2, 2050 yılında ise 2,8 gezegene ihtiyacımız olacak. Kampanyayla bu yıl katılımcılanmızdan ışıklannı kapattıklan bir saatin ötesine geçerek gezegenimizdeki yaşamın sürekliliği için günlük hayatta alabilecekleri önlemleri düşünmelerini istiyorut diye konuştu.

Baştak, şu ana kadar Türkiye’den kampanyaya katılacağını bildiren 100’ün üzerinde kurum olduğunu aktararak, Kocaeli, Sivas, Batman, Eskişehir, Nevşehir, Çankın, Karabük, Batman, Hakkari, Isparta, Manisa, Erzincan ve Kırklareli valililiklerinin katılımıyla Türkiye’den 13 ilin uluslararası Dünya Saati Şehirleri Listesinde yerini aldığını, bunun yanı sıra pek çok büyükşehir, il ve ilçe belediyesinin kampanyaya destek olacaklannı açıkladıklannı dile getirdi.

IŞIKLARI KAPATILACAK SEMBOLİK YAPILAR
Türkiye’nin ışıkları kapatılacak sembolik yapılan arasında, Boğaziçi Köprüsünün yanı sıra Ankara Opera binasının yer aldığını ifade eden Baştak, Kampanya kapsamında ışıkları kapatılacak dünyadaki sembolik yapıların sayısı ise dünyada 467yi aşmış durumda. Bunlar arasında Şangay Dünya Finans Merkezi, İngiltere Milli Tarih Müzesi, Japonya Tokyo Kulesi, Brezilya’daki Kurtarıcı İsa Heykeli gibi yapılar var şeklinde konuştu.

Baştak, evde ve iş yerinde bireysel olarak hayata geçirebilecek çevreci önlemlere de değinerek, konuşmasını şöyle sürdürdü "Kullanmadığınız televizyonu tamamen kapatın. Elektrikli aletler bekleme modundayken yüzde 25 elektrik tüketir. Evin izdeki normal ampulleri, enerji tas arruflu ampullerle değiştirin. Bu tip lambalann çektiği enerji normal ampullere göre yüzde 80 daha azdır. Günlük gıdalarınızı seçerken yaşadığınız yörede ve bulunduğunuz mevsimde yetişen taze gıdaları tercih edin"dedi.

Doğal koşullan zorlamadan, ulaşım ve dağıtım için harcama yapılmadan elde edilen ürünleri tercih etmeniz hem sağlığınız hem de doğamız için faydalıdır. Çamaşır makinelerinde kullanılan su miktan evlerde kullanılan toplam su miktannın yaklaşık yüzde 20’sine denk gelir. Çamaşır makinelerinizi yalnızca tam doluyken çalıştınn. İş yerinizde yazıcının ve fotokopi makinesinin yanına, toplantı odası gibi ortak alanlara geri kazanım kutulan yerleştirin. Topladığınız kağıtlan atık kağıttoplama merkezine düzenli olarak gönderin.

Kampanyaya katılım formu ve ayrıntılı bilgiye “www.wwf.org.tr" dunyasaati adresinden ulaşılabiliyor.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR