23 Eylül 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
23 Ekim 2013 Çarşamba 10:21

3 Büyüğe Birden Bakanlık şoku!

Spor Bakanlığı 2007’den beri ödenmeyen alacağının peşine düştü. SGM, reklam payları, stat isim değişikliği alacakları, loca ve fon gelirlerinden ödenmeyen devlet payları için mahkemeye gitti.
3 Büyüğe Birden Bakanlık şoku!

Türk futbolunun üç büyük kulübüne mahkeme şoku. Gençlik ve Spor Bakanlığı, stat isim hakkı, reklam, loca ve fon gelirlerinden devlete paylarını ödemeyen F.Bahçe, G.Saray ve Beşiktaş’ı mahkemeye vermeleri için Spor Genel Müdürlüğü’ne (SGM) talimat verdi. İstanbul’da 25 dava açan SGM, yaklaşık 22 milyon 500 bin lirayı bulan alacağını tahsil etmek istiyor.

Sayıştay, geçtiğimiz günlerde bir rapor hazırladı. Bu rapora göre, devletin statlarını kullanan üç büyük kulüp, yükümlülüklerini yerine getirmedi. Statisim hakkından doğan yüzde 25’lik pay ile reklam, loca ve fon gelirlerinden ödenmesi gereken yüzde 7’lik oran, üç kulüp tarafından
devletin kasasına aktarılmadı.

Rakamlar özellikle stat isim hakkından ötürü oldukça yüksek. G.Saray, Türk Telekom Arena, Beşiktaş da Fiyapı İnönü’den toplam 84 milyon lira gelir elde etti. Bu gelirin yüzde 25’lik payı olan 21 milyon lirayı ise devlete ödemediler. Bu paranın içinde Siyah-Beyazlı kulübün Vodafone ile yaptığı anlaşma bulunmuyor.

BÜTÜN DETAYLARIYLA İNCELENDİ
2007 yılından bugüne kadar üç büyük kulübün herhangi bir ödemede bulunmadığı, yapılan inceleme sonucunda ortaya çıktı. Ödemeler toplamı devletin reklam ve fonlardan olan alacağı, 1 milyon 500 bin lirayı buluyor. Kulüplerin bu reklam ve fon gelirlerini, hem de stat isim haklarından doğan payı ödemeye yanaşmaması üzerine, SGM de mahkemenin yolunu tuttu.

MAHKEME DOSYALARI DA HAZIRLANDI
SGM, F.Bahçe için İstanbul Anadolu yakası 9. ve 11.Asliye Hukuk Mahkemesi’ne (Dosya no: 2012/182) dava açıldı. G.Saray için 13.Asliye Hukuk Mahkemesi’ne (Dosya no: 2012/194) ayrı bir girişim var. Beşiktaş için de 19 ve 31.İcra Müdürlüğü’ne (Dosya numaraları: 2012/22305 ve 2012/28548) dava görülüyor.

DİĞER KULÜPLER DE TOPUN AĞZINDA
Sarı-Kırmızılı kulübe 10, Sarı-Lacivertlilere 7, Siyah-Beyazlılara da 8 açılmış dava bulunuyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı, tüm il teşkilatlarını da uyararak, teşkilatın kulüplerden olan alacaklar konusunda taviz vermemelerini talep etti.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR