21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
11 Eylül 2017 Pazartesi 20:00

33 Yıllık İmar Planı Değişiyor

33 Yıllık İmar Planı Değişiyor
33 Yıllık İmar Planı Değişiyor

Belediye Meclisi, 3 Temmuz 2017 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan ve 1 Ekim 2017 tarihinde yürürlüğe girecek olan ‘Tip İmar Yönetmeliği’nin gereğince Isparta ile ilgili ek yönetmeliğin hazırlanmasını” gündeme aldı. İmar Komisyonu Başkanı Süleyman Gülboy, yeni yönetmeliğin şehircilik anlayışına farklı bir bakış getireceğini söyledi. 

 

Belediye Meclisinin Eylül ayı olağan toplantıları dün başladı. Belediye Meclis salonunda Belediye 1. Başkan Vekili Nedim Yürekli Başkanlığında gerçekleştirilen ve saat 14.00’de başlayan toplantıda, gündemdeki maddeler ilgili komisyonlara havale edildi. Toplantıya, Ak Partili üyelerden sadece 3’ünün katılması dikkat çekti. 

33 YILLIK İMAR PLANI KONUSUNDA 

EK YÖNETMELİK HAZIRLANACAK 

Bu doğrultuda; toplantıya başkanlık eden Nedim Yürekli, gündemin 3. Maddesinde yer alan; 3 Temmuz 2017 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan ve 1 Ekim 2017 tarihinde yürürlüğe girecek olan ‘Tip İmar Yönetmeliği’nin 69. Maddesi gereğince yöremiz ile ilgili ek yönetmeliğin hazırlanmasının görüşülmesi maddesini okuyarak söz konusu maddenin İmar Komisyonuna havalesini meclis üyelerinin onayına sundu ve oy birliği ile gündem maddesi komisyona havale edildi. 

GÜLBOY; “33 YILLIK İMAR YÖNETMELİĞİ DEĞİŞİYOR” 

Konu ile ilgili olarak gazetemize özel açıklamalarda bulunan Belediye Meclisinin MHP’li Üyesi ve İmar Komisyonu Başkanı Süleyman Gülboy, şuanda şehirlerin bundan 33 yıl önce yani 1984 yılında çıkarılmış olan imar planı yönetmeliği ile dizayn edildiğini ve yeni yönetmeliğin şehircilik anlayışına farklı bir bakış getireceğini söyledi. Başkan Gülboy; “Bilindiği gibi ülkemizde, en son 1984 yılında İmar Yönetmeliği çıkarılmıştı. Aradan geçen 33 yılda bu yönetmelik üzerinde bir takım değişikliklere gidilse de yönetmeliğin genelinde bir değişiklik yapılmadı. Ama, hükümet, şehirlerdeki gelişmeleri göz önüne alarak yeni bir imar planı yönetmeliği hazırladı. Bu Yeni Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği de 3 Temmuz 2017 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

1 EKİM'DE GEÇERLİ OLACAK

Ancak yönetmeliğin 1 Ekim 2017 tarihinden itibaren geçerli olacağı açıklandı. Yönetmelik gereğince 22 Mayıs 2014 tarihinden önce yapı ruhsatı almaya yönelik olarak işlemlere başlanılmış olan ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce veya sonra yapılan yapı ruhsatı başvuruları 1 Ekim 2017 tarihine kadar sonuçlandırılmak kaydıyla, başvuru sahibinin talebine bağlı olarak, ilgili işlem tarihinde yürürlükte olan Yönetmeliğin 30 Mayıs 2013 tarihi ve sonrasında yürürlükte olan hükümlerine göre neticelendirilecek.

BAZI SINIRLAMALAR GELDİ

Bu yönetmeliğe göre stüdyo daireler inşa edilemeyecek. 1+1 daireler ve 28 metrekarelik evler yapılacak. Yeni tip konut projelerinde her dairenin net en az 12 metrekare oturma alanı, 3 metrekare banyo, 3.30 metrekare mutfak veya pişirme yeri, 1.20 metrekare tuvalet ve 9 metrekare yatak odası bulunması zorunlu olacak.

BELEDİYELER KENDİ 

YÖNETMELİKLERİNİ HAZIRLAYABİLECEK

Ayrıca belediyeler yapılar hakkında kendi karar verebilecek. Buna göre yapıların estetiği, rengi, çatı katı ve cephe kaplamasına yönelik de yetkilendirilecek. 

İşte bizde bu doğrultuda, Isparta Belediyesi olarak bu konuda ön çalışmamızı yaptık ve 3 Temmuz 2017 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan ve 1 Ekim 2017 tarihinde yürürlüğe girecek olan ‘Tip İmar Yönetmeliği’nin 69. Maddesi gereğince ilimiz ile ilgili ek yönetmeliğin hazırlayacağız. Bu nedenle konuyu meclisimizin gündemine getirdik. 

“MECLİSİN CUMA GÜNKÜ TOPLANTISINDA 

RAPORUMUZU SUNACAĞIZ” 

Bugünkü meclis toplantımızda Komisyonumuza yani İmar Komisyonuna havale edilen konu hakkında biz komisyon olarak geniş kapsamlı bir rapor hazırlayarak Cuma günü yapılacak meclis toplantısında meclisin onayına sunacağız” dedi.

 
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR