22 Eylül 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
24 Nisan 2012 Salı 21:36

4/C'li Personele Müjde

4/C'li personel artık fazla mesai alabilecek.
4/Cli Personele Müjde

Büro Memurları Sendikası'nın Adalet Bakanlığı'nda çalışan 4/C'lilere fazla mesai ücreti verilmesi için açtığı davada mahkeme, sonuçlandı.

Büro Memur-Sen'in yaklaşık 2 yıl önce açtığı davaya bakan Ankara 8'inci İdare Mahkemesi, Adalet Bakanlığı'ndaki 4/C'lilere fazla mesai ücreti verilmemesini yanlış bularak fazla mesai ücreti ödenmesine karar verdi.

Kararı değerlendiren Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, adaletin tecelli ettiğini söyledi. Kamudaki yaklaşık 45 bin 4/C'linin kadrolu devlet memuru gibi çalıştığını ancak hak ettiği ücreti alamadığını ifade eden Yazgan, şunları söyledi:

"Başta Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu olmak üzere çoğu kurumda 4/C'li personel çalışıyor. Biz açtığımız dava ile 4/C'lilere sendikalı olma yolunu ve fazla mesai ücreti verilmesini sağladık. 4/C'li personel, çocuk, yiyecek, giyecek yardımı, iş güvencesi, askerlik dönüşü işe başlama, ücretsiz izin hakkı, eş, hastalık, eğitim nedeniyle atama gibi haklardan da yararlanamıyor. Kamunun işini yapan ancak maddi ve özlük hak olarak karşılığını alamayan 4/C'liler biran önce kadroya alınmalıdır. 4/C statüsü son bulamalıdır.''

Karar diğer kurumlara da örnek teşkil edebilecek.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR