24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
04 Aralık 2015 Cuma 10:14

6 Yıllık Davada Borçludan İlginç Cevap

6 Yıllık Davada Borçludan İlginç Cevap
6 Yıllık Davada Borçludan İlginç Cevap

“Mahkeme bitinceye kadar nasıl olsa babam ölür” Gelendost’ta bir elma üreticisine verdiği 130 bin TL’lik çekleri ödemeyen meyve komsiyoncusunun oğlu alacaklının dava açması üzerine bu cevabı verdi. Mahkeme ise 6 yıldır sürüyor.

Isparta’nın elma deposu olarak anılan Gelendost ilçesinde 2008 yılında elmalarını bir tüccara 20 bin TL’si peşin geri kalan kısmı ise çekle ödenmek kaydı ile 270 bin liralık elma satan Halil Öztürk parasının 140 bin lirasını tahsil edip geri kalanını alamayınca mahkemeye başvurdu.

Elmaları satın alan Beşir Çoban ile çeklerin sahibi olan Mevlüt Bayrampınar hakkında dolandırıcılık suçlaması ile 2009 yılında Gelendost Sulh Ceza Mahkemesi’nde açılan dava devam ederken alacaklı Halil Öztürk, İstanbul Bayrampaşa’da Meyve Sebze Komisyonculuğu yapan Mevlüt Bayrampınar’ın işyerine gitti. Kendisi yaşlı olduğu için işleri yürüten oğlu Şükrü Bayrampınar ile görüştü. İddiaya göre Şükrü Bayrampınar’ın Halil Öztürk’e ‘Bu dava bitinceye kadar nasıl olsa babam ölür. Borç onun bende kurtulurum’ dediği öne sürüldü.

Gelendost Adliyesi’nin kapatılması ile mahkeme görevsizlik kararı alarak dosyayı Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Yalvaç’ta görülmeye başlanan davanın ilk duruşmasına mağdur Halil Öztürk ile avukatları katılırken sanıklar Beşir Çoban ve Mevlüt Bayrampınar ise katılmadı.
Elma tüccarı olan Beşir Çoban’a daha öncede mal verdiğini ve tanıdığını beyan eden Halil Öztürk duruşmada verdiği ifadesinde 2008 yılı sonlarında o yılın mahsülü olan elmalarını 20 bin lirası peşin geri kalan kısmı ise çekle ödenmek üzere anlaştıklarını belirterek; “Elmaları 1 ay sonra almaya geldiğinde Beşir Çoban müşteri çeki diye bana 20, 35, 35, 50 ve 60 bin TL tutarlarındaki çekleri cirolayarak verdi. Bu çekler Mevlüt Bayrampınar’a ait çeklerdi. Bir kısmını tahsil ettikten sonra 130 bin liralık geri kalan kısmının bankada karşılığı olmadığı söylenince şahıslarla irtibata geçtim. Hatta bir defasında İstanbul’a gidip Mevlüt’ün işyerine uğradım. Kendisi yaşlı olunca işleri oğlu yürütüyordu ve bana ‘–Bu mahkeme bitinceye kadar nasılsa babam ölür. Bende borçtan kurtulurum’ cevabını verdi. Bu parayı alamayınca mahvoldum bana 300-400 bin liraya mal oldu. Kendilerinden şikayetçiyim’ dedi.

Mağdurun avukatı da İstanbul’da borçlunun işyerine hacize gittiklerini ve işyerlerinde bir kantar ile bilgisayar dışında hacze kabil eşya bulunmadığını belirterek sanık Beşir Çoban ve Mevlüt Bayrampınar hakkında Eğirdir ilçesinde daha önce açılmış bu tür davalar olduğunu belirterek bu dosya ile Gelendost’ta açılan davanın dosyalarının incelenmesi talebinde bulundu.

Mahkeme Heyeti, sanıkların talimatla ifadelerinin alınması için yazılan müzekkerinin cevabının beklenmesi, istenilen dava dosyalarının mahkemeye getirtilmesi ve diğer eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı 10 Şubat 2016 tarhine erteledi.

Nurettin Arkan / Yalvaç

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR