23 Eylül 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
16 Mart 2012 Cuma 09:00

7 Katlı Bina İnşaatı Devam Ediyor

Bediüzzaman Said Nursi'nin Isparta'da ikamet ettiği ve 1977 yılında tescil edilen tarihi evini tehdit eden 7 katlı bina inşaatının yapımına yeniden başlandı.
7 Katlı Bina İnşaatı Devam Ediyor

Bediüzzaman Said Nursi'nin Isparta'da ikamet ettiği ve 1977 yılında tescil edilen tarihi evini tehdit eden 7 katlı bina inşaatının yapımına yeniden başlandı. İnşaat sahibi, tarihi silüeti bozduğu için Antalya Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu'nca izni iptal edilen inşaata, Isparta Bölge İdare Mahkemesi'nnin kararı ile yeniden başladı.

Bediüzzaman Said Nursi'nin ikamet ettiği tarihi evin bitişiğinde bulunan 169 numaralı parsele Antalya Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu, 7 katlı inşaat izni verdi. Bunun üzerine Isparta Kültür Eğitim Vakfı, söz konusu alana inşaat izni verilmesi ile 'tarihi yapıların silüetinin bozacağı'na dikkat çekerek bunun iptalini istedi. Isparta Valiliği de tarihi evin bulunduğu sokağın yılda yüzbinlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edildiğini ve korunması gerektiğine dikkat çekti. İtirazları görüşen Antalya Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu, Prof. Dr. Havva Işık başkanlığında toplanarak, Said Nursi'nin evinin de bulunduğu sokağın diğerlerinde olduğu gibi 'Korunacak Sokak' olarak korunmasına karar verdi. 30 Mart 20011 tarihinde verilen kararla daha önce verilen 7 katlı inşaat izni iptal edildi. Arsa sahibi Nevzat Kula ise sit alanı kararının iptali için Isparta İdare Mahkemesi'ne dava açtı ve yürütmenin durdurulmasını istedi.

Davayı sonuçlandıran Isparta İdare Mahkemesi kısa bir süre önce Antalya Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu'nun iptal kararı ile ilgili yürütmeyi durdurdu. Karar henüz Antalya Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu'na tebliğ edilmemesine rağmen inşaat sahibi Nevzat Kula arsadaki hafriyat çalışmalarına yeniden başladı. Bunun üzerine kurul, Isparta Beledeyisi'nden 12.03.2012 tarihinde inşaat faaliyetlerinin acilen durdurulmasını istedi. Hafriyat çalışmasının sürmesi üzerine Kurul, 14.03.2012 tarihinde ikinci kez inşaatın acilen durdurulması için Isparta Belediyesi'ne yazı gönderdi, ancak inşaatın hafriyatı hızla bitirilerek 15 Mart 2012 tarihinde temel kazıkları çakılarak beton dökümü başladı.

Mülkiyeti Kültür Eğitim Vakfı'na ait olan ve her yıl yüz binlerce yerli yabancı turist çeken Bediüzzaman Said Nursi'nin kaldığı tarihi ve tescilli eve bitişik olan 169 numaralı parsele verilen 7 kat yapı iznine, Ispartalılar da tepki gösterdi ve belediyeden müdahale etmesini istedi.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR