24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
25 Haziran 2014 Çarşamba 12:44

Acentaların Yeni Gözdesi Göller Bölgesi

Eğirdir MYO Turizm ve Otel İşletmeciliği Öğretim Elemanı Okutman Çetin Meydan’ın koordinatörlüğünde gerçekleşen, TÜRSAB ASYA BYK Göller Bölgesi info gezisi sona erdi.
Acentaların Yeni Gözdesi Göller Bölgesi

İnceleme gezisine, TÜRSAB ASYA Bölge Yürütme Kurulu Başkanı ve DARNİ Turizm Seyahat Acentası Sahibi Selim Okur, TÜRSAB İç Turizm Komitesi üyesi ve Komite Sekreteri Nejat Erbil Armağan, gezinin gerçekleşmesinde önemli katkıları olan TÜRSAB Kültür Komitesinden Gürkan Turizm sahibi Recep Topal, Doğa, Macera &Sürdürülebilir Turizm Komitesi Üyesi Folklorik Turizm Temsilcisi Özgür Yıldırım ile birlikte 26 acentacı katıldı.

Gezi sonucu öne çıkan başlıklar; Göller Bölgesi’nin Konya’ya düzenlenen turlar ile entegrasyonu, Eğirdir’de futbol okullarının yaz aylarında açılması, Eğirdir, Isparta, Beyşehir ve Burdur Konaklamalı turlar, St. Paul Yolu ile ilgili tur programları, 2 yada 3 gece konaklamalı kültür turlarının yapılması, Kongre ve İncentive programlarının gerçekleştirilmesi, Sağlık Turizmi noktasında Kızıldağ Orman Milli Parkı’nın değerlendirilmesi, Göller Bölgesi İnfo Gezisi ile ilgili haberin TÜRSAB ( Türkiye Seyahat Acentaları Birliği ) dergisinde yayınlanması ( TÜRSAB Dergisi yedi binin üzerinde üye acentaya dağıtılıyor ve online dergi olarak yayınlanıyor )

TÜRSAB ASYA BYK Başkanı ve Darni Tur sahibi Selim Okur, genel görüş olarak bölgenin çoğu seyahat acentesi tarafından bilinmediğini, yeni gidilecek yerler arayışında olduklarını, Göller Bölgesi’nin bunun için çok uygun olduğunu belirttiler.

Selim okur bölge ile değerlendirmesine şöyle devam etti; “Gezi programı çerçevesinde, Yalvaç’da bulunan Antiocheia Antik Kenti, Adada Antik Kenti, Sagalassos Antik Kenti, Kral Yolu, St. Paul Yolu, yaşanmışlıkları ve hikayeleri ile tur programlarında değerlendirebileceğimiz antik yerleşimlerdir.

Doğa ve tarihin iç içe olması çok önemli bir avantaj, özellikle Beyşehir Eflatun Pınarı Hititlerden kalma çok önemli bir eser, Selçuklu dönemi eseri Eşrefoğlu Külliyesi bölgenin en önemli Selçuklu eseri, buna Eğirdir’de ki Hızır Bey Camii, Dündar Bey Medresesi ve Ertokuş Kervan Sarayı’nı ilave etmek lazım.

Bu değerlerle birlikte Mevlana’yı düşünürsek bölgeyi Konya ile entegre etmemiz de söz konusu olabilecek.

Kovada Gölü Milli Parkı, Beyşehir Gölü Milli Parkı, Kızıldağ Orman Milli Parkı, Çandır Yazılı Kanyon Tabiat Parkı, Kasnak Meşesi Tabiatı Koruma Alanı, Gölcük Tabiat Parkı gibi korunan alanların çokluğu bizim için değerlendirilebilecek unsurlardır.

Dağlar ve göllerin iç içe olduğu coğrafya oldukça etkileyici, özellikle Eğirdir Gölü bu noktada çok önemli, tarih ve doğa iç içe ve çeşitli aktivitelere müsait.

Futbol kampları için Eğirdir çok müsait, bu konuda hemen çalışmalara başlıyoruz.

Diğer bir nokta ise bizim için çok çok önemli olan, gelen grupların kalabileceği nitelikli tesisler ki, Barida Hotels, Anamas Otel, Mavi Göl Otel, Grand Özeren Otel bu noktada turlarımızın konaklayabileceği tesislerdir. Göller bölgesindeki beş yıldızlı bir tesis olarak Barida Hotels ayrıca çok önemlidir.

Yiyecek içecek tesisleri olarak, Baysallar Alabalık Tesisleri, Kebapçı Kadir ve Yalvaç Sultan Sofrası turistlere hizmet verebilecek nitelikteler. Bize destek veren bu işletmelerimize teşekkür ederim.

TÜRSAB ASYA BYK olarak çok verimli bir gezi oldu bizim için hiç tanımadığımız bu bölgeyi en ince ayrıntılarına kadar öğrenmiş olduk ve Türk turizmine yeni bir destinasyon kazandırma çalışmalarına hemen başlayacağız. Bu noktada tüm bu organizasyonu yapan, işletmelerle bizi bir araya getiren, bölge hakkında ayrıntılı bilgileri üç gün yoğunlaştırılmış programda bize bilgi veren, Eğirdir MYO Turizm ve Otel İşletmeciliği Öğretim Elemanı Okutman Çetin Meydan hocamıza teşekkür ederim” dedi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR