25 Ekim 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
27 Eylül 2021 Pazartesi 09:27

Açılışta ‘Diyanet İşleri’ Gerginliği

Açılışta ‘Diyanet İşleri’ Gerginliği
Açılışta ‘Diyanet İşleri’ Gerginliği

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan’ın Diyanet’i eleştiren konuşmasına Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen müdahale etti. Cemevi açılışında kısa süreli gerginlik yaşandı. 

Isparta Cemevi’nin açılışı için yapılan törende PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan da bir konuşma yaptı. Kaplan, Alevilerin ibadethaneleri olan cemevinin yasal statüye kavuşturulmadan yapılacak hizmetlerin bir anlamı olmadığını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Açılışını gerçekleştirdiğimiz cemevinin yasalarda kabul görmediğini biliyoruz. Alevilerin ibadethanelerin yasal statüsünü kabul etmeden bizlere hizmet vermenin bir anlamı yok. Aleviler açısından bu zulümdür. Cemevleri kırmızı çizgidir diyen Diyanet de bizler için kırmızı çizgidir. Diyanet’in yaptığı hizmetten tek bir dinin tek bir mezhebi yararlanıyor. Laiklik toplumsal barışın güvencesidir. Bu ülkede Diyanet olduğu sürece laiklikten bahsedilemez." İfadeleri törene katılan bazı konukların tepkisini çekti. 

Kaplan’ın bu ifadelerine karşı Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen yerinden kalkarak Kaplan’a tepki gösterdi. 

Başkan Başdeğirmen, “Biz buraya Cemevi açılışı için geldik. Senin siyasi konuşmalarını dinlemeye değil. Diyanet İşlerimizin hizmetinden Türk-Kürt, Alevi-Sünni bütün vatandaşlarımız en güzel şekilde yararlanıyor. Burada siyaset yapamazsınız. Biz sizin siyasetinizi dinlemek zorunda değiliz” dedi. 

Kaplan’ı bölücülükle suçlayan Başkan Başdeğirmen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Alevilerin ve cemevlerinin yanında olduğunu, söz konusu cemevinin yapında da kendisinin ve Isparta Belediyesi’nin katkıları olduğunu söyledi.

Kısa süreli gerginliğin ardından açılış programı devam etti. Ancak Etkinlik kapsamında akşam konser verecek olan sanatçılar Tolga Sağ ve Muharrem Temiz yaşananların ardından tepki olarak sahneye çıkmama kararı aldı.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 4 yorum yapıldı.
    YAZARLAR