24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
24 Nisan 2012 Salı 17:08

Adar: 'Elma Satışında Sorun Yaşıyoruz'

Isparta Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Adar, 2009, 2010 ve 2011 yıllarında kesintisiz verilen ihracat teşvikinin 2012'de verilmemesinin olumsuz etkilerinin yaşandığını söyledi.
Adar: Elma Satışında Sorun Yaşıyoruz

Üreticilerin ve tüccarların bu aylarda daha fazla fiyatla satmak amacıyla depoladıkları elmada büyük şok yaşanıyor. Elmanın depo çıkış fiyatı, sezonundan daha aşağıya düştü. Dalında 1.3 TL’ye kadar satılan elma şimdi 80 kuruş ile 1 TL arasında alıcı buluyor. 60 bin tona yakın elma zararına satılıyor.

Adar, "Ton başına verilen ihracatın elmada ticaret hacmini artırdığını belirterek; şimdi bu yüzden elmanın satışında büyük sıkıntı yaşanıyor” dedi.

Isparta Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Adar, soğuk hava depolarındaki ürün stoğunu her hafta başında düzenli olarak tuttuklarını söyledi. Şu anda Isparta’da 60 bin ton civarında elma olduğunu belirten Adar, ürünün depo çıkış fiyatının üretici ve tüccarın zarar etmesine neden olduğunu iddia etti. Dalında 1.3 TL’ye kadar satılan elmanın şimdi 80 kuruştan satıldığını anlatan Adar, “daha fazla fiyata satılması için depolanan elmamız şimdi daha ucuza alıcı buluyor. Bir de buna depolama fiyatı eklendiğinde üretici ve tüccar açısından büyük zarar” dedi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR