24 Eylül 2017 Pazar

Levent DOĞAN / Akdeniz Gazetesi / Ajans32

Afyon’un Başarı Hikâyesi Isparta’ya İlham Vermeli...

29 Temmuz 2015 Çarşamba 16:15

Afyonkarahisar… Türkiye’ye ve Dünya’ya anlattığı çok çarpıcı hikâyeleri var:
» Jeotermal » Sucuk » Ay Çiçeği » Kaymak ve çok sayıda global değer… Dostumuz, komşumuz Afyonkarahisar, bu global değerlerine yeni bir tuğla ekliyor; geleceğini inşa ediyor: Yaz Mevsimi Spor ve Kamp Turizmi…

 

» Isparta gücünün farkına varmalı

            Türkiye’de «Yaşanabilir Kentler Ligi» oluşturulurken ana kriter alınan bir unsur var: Doğa Ana… Isparta, Türkiye Yaşanabilir Kentler Ligi’nde; hep ilk 5’te yer alıyor. Bu gücü sağlayan da nadir Tabiat Ana’sı… Davraz, Kızıldağ, Gölcük, Kovada, Eğirdir, Yenişarbademli, Aksu… Tüm bu değerler, nadir Tabiat parçası olmasının yanı sıra oksijen deposu. Ordu’nun Sağlık; Afyon’un Spor Turizmi Isparta’ya güç vermeli.

 

» Yüksek Rakımlı Sporcu Kamp Merkezi

            Afyonkarahisar, bu sezon Fenerbahçe’de dâhil Türkiye ve Avrupa’dan 60 takım ağırladı. Isparta, bu başarıdan ilham almalı. İlk adım olarak Davraz Dağı’nı Yüksek Rakımlı Sporcu Kamp Merkezi haline getirmeli. 4 olan çim saha sayısı en az 10’a yükseltilmeli. Konaklama tesisleri açısından yeni parsel açılmalı. Yatırım ve tanıtım yapılırsa Dünya devlerinin Isparta’ya gelmesi hayal değil

 

            Isparta doğal güzellikleri bakımından o kadar şanslı ki bu cennet diyarına gelenler kentimizi anlata anlata bitiremiyor. Davraz’ımız, Eğirdir’imiz, Gölcüğümüz, Yalvaç Pisidia Antiocheia Antik Kent ve diğer güzelliklerimiz.

            Bugünkü yazımda Davraz’ı ele almak istiyorum. Dünkü spor sayfamızda Davraz ve Afyonkarahisar’ın karşılaştırmasını yapmıştık. Afyonkarahisar’daki meslektaşım değerli ağabeyim Salih Özkılınç’la telefonla yaklaşık 30 dakika görüştüm. Konu Isparta ve Afyon’du.

             Geçtiğimiz yıllarda Süper Lig, PTT 1. Lig takımlarının yanı sıra yabancı takımların kamp merkezi olan Davraz’a bu yıl sadece Antalyaspor ve Denizlispor’un gelmesi sporseverleri şaşırttı.

            Afyonkarahisar’a yapılan devasa tesisler sayesinde üst düzey takımlar komşuyu tercih etti.  Afyonkarahisar'da, Fenerbahçe'nin de aralarında bulunduğu 4 futbol takımının bir  araya geldiği "Afyon Summer Futbol Fest" turnuvası sayesinde binlerce futbolsever komşu ile gitti. Afyon’un Turnuvasına Antalyaspor, Olimpiakos, Marsilya gibi dev takımlarının katılması dünyada konuşulan bir merkezin olmasını sağladı.

            Bunun yanı sıra, Arap, İspanya, Fransa takımları da Afyonkarahisar’ı tercih etti. Dila Gori, Volyn, Gaziantep Büyükşehir, Alanyaspor, Antalyaspor, Neftçi Bakü, Giresunspor, Al Faısaly, Najran, Al Jeal, Al Hazm, Karabükspor, Adanaspor, All Ettıfag, FC Panıanos, Raja Casablanca, Kazak Takımı ve Al Raed takımları da Afyonkarahisar’da kamp yapıyor. 40 ile 60 takım arasında ekip bekleniyor.

            Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Afyonkarahisar’ın kentlerinin futbol kamp eğitim merkezi olması için ellerinden geleni yaparak, büyük fedakarlıklar yapıyor.

            Salih Özkılınç diyor ki, “Afyonkarahisar’a yapılan spor tesisleri tamamen tamamlanmadan büyük bir cesaretle bu yaz kampına yetiştirmek için çaba sarf eden bir belediye başkanımız var. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile görüşüldükten sonra Burhanettin Başkan, bu kamp dönemine yetişsin diye, Galatasaray’ın spor tesislerini inceletti ve İstanbul’da ne şartlar varsa aynısı Afyonkarahisar’a yapılmasını sağladı. Üniversite işbirliğinde tesisler ve kamp merkezi hazır hale getirildi.  Belediye burayı önümüzdeki günlerde Gençlik ve Spor Bakanlığına tekrar devredecek. Burhanettin Başkan, Afyon’un tanıtımı ve halkı için gece gündüz çalışıyor.”

            Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ve Bakan Veysel Eroğlu, Afyon’un spor kamp eğitim merkezi olması için büyük fedakarlıklar yaptığını dile getiren Gazeteci Özkılınç, “Tesis edilen Fethibey Korusu içerisinde 11 km uzunluğunda 7 adet parkur bulunuyor. Son 12 yılda spor alanında büyük yatırımlar alan Afyonkarahisar bu yatırımlar ile sporun da merkezi olma yönünde ilerliyor. Bu yatırımlardan birini oluşturan Afyonkarahisar Spor Merkezi de yapılan bu dev yatırımlardan sadece birisini oluşturuyor. Bu yatırımlar ile özellikle yaz kamplarında Afyonkarahisar tercihlerde üst sıralara yükselmeye başladı. Şimdi hedefler: Profesyonel lig” şeklinde bilgiler verdi.

            Afyonkarahisar son yıllarda sporda atağa geçerken, Isparta ise elindeki değerlere sahip çıkamıyor. Bırakın desteği, köstek olan çok. Kent büyüklerinin Davraz’a ve Isparta sporuna sahip çıkması gerekiyor.

            Afyonkarahisar, birlik ve beraberlikle bu noktaya geldi. Kent büyükleri spor turizminin önemini biliyor. Dünya devlerini Afyonkarahisar’a getirdiler. Düşünün Fenerbahçe’nin Isparta’ya geldiğini. Yer yerinden oynar.

            Korkarım Isparta futbolunun durumu gibi Davraz’ın kaderi de aynı olmasın. Afyon Belediye Başkanı, kenti için böyle fedakarlık yaparken, Isparta Belediyesi’nin hiçbir spor organizasyonunda yer almaması ne kadar doğru? Afyonkarahisar’ın profesyonel hasreti birkaç yıl için de sona erer. Ya Isparta düşüncelerle ne kadar başarı olur? Bu inat artık son bulsun, Isparta ve Davraz için gelin örnek projelerinizle hizmet yapın.

Vali Vahdettin Özkan’ın Davraz’daki eksikliklerle ilgili çalışma yaptığını biliyorum. 

AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Fevzi Özdemir’in bu güzel Davraz’ımıza yatırımlar olması ve turizmin merkezi olması için çabasına destek olunmalı. 

 

 

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 2 yorum yapıldı.
    YAZARLAR