25 Eylül 2017 Pazartesi

Neriman CANBOLAT / Ajans32

Ağzı olan konuşuyor

24 Ağustos 2011 Çarşamba 19:49

Ağzı olan konuşuyor, eli kalem tutan, klavyesi olan yazıyor. Keşke ağzı olan düşünerek konuşsa. İnsanlara lâf sokmak genellikle ilgi çekmek isteyen, ortama akmak isteyen, ön plana çıkmak isteyen, yani farklı insan psikolojisi olan insanlarda görülen bir sendrom dur. Bu tür insanların nefes daraltma özellikleri pek fazladır.
Shov yapmak isteyen geçiyor klavyenin başına, bin bir türlü emekle yazılmış yazının konusuna, tanımadığı yazarın karakterine, kişiliğine rahatlıkla dil uzatabiliyor.
Bir yazı kolay yazılmıyor, yorum yazmak kadar kolay olmuyor. Duygularını, yaşayamadığı, ya da yaşadığı güzel çirkin ne varsa uygun üslupla döküyor içini yazar.

Yazı yazarken bazen kendi dünyamızda hayallere dalar, beklide konuşurken dile getiremediğimiz birçok şeyi ortaya koyabiliriz. Yazmak ve okumak birbirine paraleldir. Yazdığımız yazıları kimse okumasaydı, yazı diye bir sanat olmazdı. Ama biri veya birileri çıkıyor güzel bir kelimenin içinden çirkin söz olarak algılayıp, ver yansın ediyor yazara. Hiç kimse aynı zevklere sahip değildir. Birbirimizin yazılarını sevmek zorunda değiliz, ama insani değer olarak Yaratan’dan dolayı saygı duymak gerekir.

Birde, ne yazdıklarının farkında olsalar. Verilmiş kararlar üzerine gereksiz fikir beyan edenler, öğle iki cümle yazıp ta kenara çekilmek kimseye yakışmaz. Erken ve vakitsiz öten horozların akıbetini bilmiyorsunuz sanırım. Horozlar bile, anlamını bilmese de öteceği zamanı iyi biliyor.
Bir şeyler yapacaksan eğer; kendi emeğinle yap, başkalarının emekleri üzerinden bir şeyler yapmaya kalkışma. İnsan kendini sıfırdan var etmeli. Çok konuşan aslında bir şey bilmez, sadece bilmişlik taslar. Güzel konuşma ve yazma; her şeyden önce iyi ve sağlıklı düşünceyle, kişilik ve karakterle ilgilidir. Gördüğü ve aldığı eğitime bağlıdır.

Teknolojinin çok geliştiği günümüzde, her an kendimizi yabancı bir çevrede karşı karşıya bulabiliriz. Tanımadığımız biri hakkında veya konu hakkında fikir beyan etmek bireysel saldırıya girer ve yazar hem kendini savunma hakkına, hem de hakkını arama hakkına sahip konuma düşer.

Öncelikle böyle bir güzel nezih, elit bir sitede böylesine köşeyi bize hazırlayan, vizyoner ve misyoner yetkili arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bu sayfada hepimiz duygularımızı bir şekilde yazıya döküyor, birbirimizin yazılarını takip ediyor, saygı çerçevesinde yorumlar yapıyoruz. Doğrusuda bu olmalı.

Bana göre güzel cümleler kurmalı, güzel kelimeler yazmalı. Rabbimin bize nasıl davranmasını istiyorsak, kullarına o şekilde davranmalıyız.

Güzel bir sözle bitirmek istiyorum “ Biliyorsan konuş, örnek alsınlar, bilmiyorsan sus adam sansınlar.
 

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 3 yorum yapıldı.
    YAZARLAR