25 Eylül 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
23 Eylül 2013 Pazartesi 10:43

Ahi Evran Kültürü Sürüyor

Türk esnaf ve sanatkârının piri Ahi Evran’ın insani ve ahlaki felsefesini yaşatmak, geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla düzenlenen Ahilik Haftası etkinlikleri başlıyor.
Ahi Evran Kültürü Sürüyor

Türk esnaf ve sanatkârının piri Ahi Evran’ın insani ve ahlaki felsefesini yaşatmak, geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla düzenlenen Ahilik Haftası etkinlikleri Pazartesi günü başlıyor. 23 Eylül’de Isparta’da başlayacak olan etkinlikler 28 Eylül’de Senirkent’te yapılacak şed kuşatma töreniyle sona erecek.

Anadolu’da esnaf teşkilatının kurucusu olan Ahi Evran’ın kültürünü sürdürmek amacıyla her yıl geleneksel olarak kutlanan Ahilik Haftası etkinlikleri bu yılda tüm yurtta olduğu gibi Isparta’da da düzenlenecek.
Etkinliklerin 23 Eylül Pazartesi günü Atatürk Anıtına çelenk sunulmasıyla başlayacağını belirten Isparta Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkan Vekili Ahmet Tural, kalfalıktan ustalığa geçişi simgeleyen Şed kuşatma töreninin bu yıl Senirkent’te yapılacağını kaydetti.

Ahiliğin kökleri çok eskiye uzanan bir gelenek olduğuna dikkat çeken Başkan Tural, bu geleneği gelecek nesillere aktarmayı hedeflediklerinin altını çizdi.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR