25 Eylül 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
21 Eylül 2011 Çarşamba 17:12

Akdenizin İlk Güneş Paneli Üreticisi

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Batı Akdeniz Bölgesi'nin ilk, Türkiye'nin ikinci güneş panelleri üreticisi ANTAK Enerji'de üretimi yerinde inceledi.
Akdenizin İlk Güneş Paneli Üreticisi

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Batı Akdeniz Bölgesi'nin ilk, Türkiye'nin ikinci güneş panelleri üreticisi ANTAK Enerji'de üretimi yerinde inceledi.

Yaklaşık bir ay önce kurulan ANTAK Enerji, ilk güneş panelleri satışını Birleşik Arap Emirlikleri'nden Dubai'ye gerçekleştirdi. Yerli ve yabancı firmalardan yoğun talep aldıklarını belirten ANTAK Enerji Genel Müdürü Osman Yıldız, yatırım öncesi ve sonrasındaki destekleri için BAKA'ya teşekkür etti. BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin de, güneş panelleri üretiminin Antalya, Isparta ve Burdur'da alüminyum, demir Çelik, montaj gibi birçok yan sektörün de gelişmesine katkıda bulunmasının beklendiğini ve yatırımın önemini vurguladı.

ANTAK Enerji kurucusu Genel Müdürü Osman Yıldız ile şirketin Genel Koordinatörü Ziynet Yıldız, BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin, Antalya Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Alaattin Özyürek ve Uzman Selin Şen'e bütün üretim tezgâhlarını tek tek gezdirerek üretim süreçleri ve ürünler hakkında bilgi verdi. Ziyaretten duydukları memnuniyeti ifade eden Genel Müdür Osman Yıldız, "Yüksek kaliteli ve rekabetçi fiyatlarla ürün sunmaya özen gösteriyoruz" dedi.

'BÜYÜK BİR ATILIM OLACAK'
Fransa'da güneş panelleri üreten şirketlerde uzun yıllar yüksek pozisyonlarda çalıştıktan sonra Türkiye'ye dönme kararı aldığını belirten Yıldız, "Fransa'da edindiğimiz bilgi ve deneyimi ülkemize faydalı olmak adına Antalya'da kullanmak istiyoruz. Ayrıca ülkemizde önümüzdeki yıllarda güneş enerjisi alanında büyük bir atılım olacak, bu potansiyeli değerlendirmek için Türkiye'de yatırım kararı aldık" diye konuştu.

Üstün kalitede ve performansta monokristal ve polikristal güneş panelleri ürettiklerini ifade eden Yıldız, Yenilenebilir Enerji (YEK) Kanunu'nda en son yapılan değişiklikle devletin, güneş enerjisinden üretilecek elektrik için kilowatsaat başına 13.3 dolar/sent alım garantisi sağladığını hatırlattı. Yıldız, yerli üretim güneş panelleri kullanılması durumunda alım garantili fiyatın 20 dolar/sente kadar yükselebileceğine dikkat çekti.

YEK Kanunu ile 2013 sonuna kadar tüm Türkiye'de toplam 600 MW kapasite güneş enerjisi santralleri kurulmasının öngörüldüğünü söylen ANTAK Genel Müdürü, bu durumun Batı Akdeniz'in ilk, Türkiye'nin ikinci güneş enerjisi paneli üreticisi firmalarının ürünlerine olan talebi artırmasını beklediklerini söyledi.

YERLİ VE YABANCI FİRMALAR
Yeni kurulan bir firma olmalarına rağmen, güneş panellerinden elektrik üretmek isteyen birçok yerli ve yabancı firmanın kendileri ile temasa geçtiğini söyleyen Yıldız, gelen bu talepleri değerlendirmeye başladıklarını ve 2011 yılı Ağustos ayında üretime başlayan firmalarının, ilk güneş panelleri satışını Birleşik Arap Emirlikleri'nden Dubai'ye gerçekleştirdiğini söyledi. "İlk satışımızın ihracat olması bizi ayrıca sevindiriyor, bu satışlarımızın artarak büyümesini bekliyoruz" diyen Yıldız, Dubai'nin yanı sıra Macaristan, Bulgaristan, Romanya, Suudi Arabistan gibi birçok ülkeden üretimlerine talep geldiğini söyledi.

ANTAK Genel Müdürü Yıldız, firma olarak yatırım kararı öncesinde ve sonrasında temas kurdukları kurum ve kuruluşların başında BAKA'nın geldiğini ifade ederek, kendilerine bugüne kadar sağlamış olduğu desteklerden dolayı BAKA'ya teşekkür etti.

YAN SANAYİYE KATKI SAĞLAYACAK
Batı Akdeniz'in ilk güneş panelleri üretimi firması olan ANTAK Enerji'yi yatırımından dolayı kutlayan BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin, "Bu yatırım öncü bir yatırım olması ve ekonomideki cari açık probleminin önemli nedenlerinden birisi olan enerji ithalatının azaltılmasına katkı sağlaması bakımından çok önemli. Ayrıca, çevresel yönü de zaten herkesin malumu" dedi.

Yatırımın önemine dikkati çeken Engin, güneş panelleri üretiminin Antalya, Isparta ve Burdur'da alüminyum, demir Çelik, montaj gibi birçok yan sektörün de gelişmesine katkıda bulunmasının beklendiğini belirtti. Böyle bir firmayı ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden BAKA Genel Sekreteri Engin, dinamik ve yenilikçi şirketin önümüzdeki birkaç yıl içerisinde 4-5 katı büyüklüğe ulaşacağına inandığını söyledi. Engin, BAKA olarak firmaya ilgili mevzuat çerçevesinde her türlü desteğe hazır olduklarını sözlerine ekledi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR