25 Eylül 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
30 Mart 2014 Pazar 12:31

Akıllı Telefonlarda Yaz Saati Şoku

Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye'de saatler 31 Mart Pazartesi gece 03:00'dan itibaren bir saat ileri alınacak. Ancak bazı akıllı telefon ve bilgisayarlar, yaz saatine bugünden geçti bile.
Akıllı Telefonlarda Yaz Saati Şoku

Kullanıcılar sabah uyanır uyanmaz telefonlarının dünya ile aynı anda bir saat ileri alındığını fark etti. Twitter üzerinden durumu dile getiren kullanıcıların bir kısmı ise bilgisayarlarının ileri saat uygulamasına bugünden geçtiğine dikkat çekti.

MICROSOFT'TAN TÜRKİYEYE ÖZEL YAZ SAATİ GÜNCELLEMESİ
Yaz saati uygulamasında herhangi bir karışıklık yaşanmaması için yazılım devi Microsoft haftalar önce Windows işletim sistemleri için özel bir güncelleme hazırlamış ve kullanıcılara sunmuştu. Böylece bu güncellemeyi indirenler dünya ile aynı anda değil bir gün sonrasında bilgisayar saati bir saat ileri alınacaktı. Bu güncellemeyi bilgisayarına kurmayanlar ise bugünden yaz saati uygulamasına geçmiş durumda.

AKILLI TELEFONLAR DA BAKANLAR KURULU'NA UYMADI
GSM şebekelerinden bağımsız olarak dünya saatine uyan ve yaz saati uygulamasına bugünden geçen akıllı telefonlar ise vatandaşı zor durumda bıraktı. Kullanıcılar sabah kalktıklarında analog duvar veya kol saatlerinde telefonlarına göre saatin bir saat geri olduğunu fark edince manuel olarak telefonlarının saatlerini değiştirmek durumunda kaldı. Eğer telefonunuz bugünden yaz saati uygulamasına geçtiyse saat ayarlarına girerek sistem saatini bir saat geri alabilirsiniz.

GSM OPERATÖRLERİ DE YANILDI
GSM operatörlerinin çağrı merkezlerini yaz saati uygulamasından bir gün önce arayan vatandaşlar telefonlarının seçim sabahı bir saat ileride olup olmayacağı sorusunu yönelttiğinde çağrı merkezleri; 'Biz sistemlerimizi bu sabahtan güncelleyeceğiz, ancak kullanıcılar bunu hissetmeyecek, Bakanlar Kurulu'nun karara bağladığı gibi 30 Mart'ı 31 Mart'a bağlayan gece Türkiye'deki kullanıcılar yaz saati uygulamasına geçecek' sözlerini kaydetti. Ancak çağrı merkezi yetkililerinin söylemlerinin aksine bu sabah Türkiye'de akıllı telefonlar yaz saati uygulamasına geçiş yaptı.

MOBISAD AKILLI TELEFONLARDA SAAT SORUN OLMAYACAK DEMİŞTİ AMA...
Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İşadamları Derneği (MOBİSAD) Genel Sekreteri Ömer Kavas, önceki gün yaptığı açıklamada akıllı telefonların ve bilgisayarların dünyadaki diğer ülkelerle birlikte 1 gün önce ileri saat uygulamasına geçebileceğini ilişkin tartışmaları değerlendirmiş, söz konusu cihazları üreten firmaların yanı sıra, her operatörün de uydularla bağlantı kurarak gerçek zamanı oradan almalarını sağlayan sistemleri bulunduğunu belirtmişti. Kavas, bu nedenle Türkiye’de kullanılan akıllı telefon ve bilgisayarların bugün ileri saat uygulamasına geçmesinin söz konusu olmadığını ifade edip “Vatandaşlar bu konuda rahat olabilirler” demişti. Ancak Kavas'ın sözlerinin aksine telefonlar bugünden yaz saati uygulamasına uydu.

THY'DEN YAZ SAATİ AÇIKLAMASI
Saatlerin ileriye alınmasıyla ilgili olarak THY’den de bir açıklama yapıldı. Açıklamada, “30 Mart’ta gerçekleşecek olan seferlerimizin Türkiye çıkış ve Türkiye varış saatleri 24 Şubat’a kadar alınan biletlerde belirtilen tarife saatlerinden 1 saat erken gerçekleşecektir. 24 Şubat 2014 ve sonrası düzenlenen biletlerde gösterilen tüm sefer saatleri rezervasyon tarihine bağlı olmaksızın güncel olup, ilgili yolcularımız söz konusu değişiklikten etkilenmeyecektir” denildi.

SANDIK BAŞINDA SAAT KARGAŞASI
Türkiye'de, yaz saati uygulamasına gecikmeli girileceğinden habersiz olan ve akıllı telefonların güncellemesini fark etmeyen bazı vatandaşlar, oy kullanma işlemi başlamadan sandık başına gitti. Sandık başında saat kargaşası yaşandı.

Erken saatte oy kullanmak için yola çıkan vatandaşlar henüz sandık görevlilerinin hazırlıklarını tamamlamadığını gördü. Sandık görevlilerinin uyarısıyla henüz oy verme işleminin başlamadığını öğrenen vatandaşlar şaşkınlık yaşadı. Kimi vatandaşlar hazırlıkların tamamlanmasını bekledi, kimileriyse geri döndü.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR