24 Eylül 2017 Pazar

Enver Taha AYDIN / Ajans32

AKP ile MHP Arasındaki Fark!

13 Aralık 2012 Perşembe 11:46

Isparta’nın teşvik konusunda, AKP iktidarı tarafından 8 yıldır nasıl kandırıldığını ve ne hale getirildiğini dünkü yazımda uzun uzun anlatmıştım. Bugün ise Isparta ve Türkiye’nin AKP iktidarı eliyle nasıl uçuruma doğru yuvarlandığını, hızla uçuruma giden aracın hangi kadrolar tarafından kurtarılabileceğini anlatayım.

Biz Ispartalılar olarak ‘her konuda’ 10 yıldır oyalanıyoruz. İlimizdeki ‘bazı’ resmi kurum ve kuruluşlar Isparta’dan alınıp başka yerlere götürülüyor, hava limanı atıl bekliyor, tren seferleri iptal ediliyor, duble yol çalışmaları başka illerden geçiriliyor.

Son 10 yılda Isparta, nüfusunun yüzde 20’sini kaybetmiş. 2001'de nüfusumuz 500 bin iken, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 31 Aralık 2011 tarihi itibariyle Isparta'nın nüfusu 411 bin 245 kişiye düşmüş. 10 yılda, SDÜ’deki öğrenci sayısının artışına rağmen, Isparta'dan yaklaşık 90 bin kişilik nüfus göçü yaşanmış.


Bu göçün sebebine gelince; Isparta'da insanlar iş bulamıyor, karnını doyuramıyor. Çünkü sanayisi bitmiş, ticareti bitmiş, Isparta’dan başka illere taşınan kamu kurumları ile hizmet sektörü büyük yara almış. İŞKUR verilerine göre Isparta'da son beş yılda işsizlik yüzde 100 oranında artmış
. Yatırımcılar ve işsiz insanlarımız karınlarını doyurmak için ilimizi terk etmiş.

            Veriler bunlarla da sınırlı değil. 10 yıllık AKP iktidarında; 2002 yılında Isparta’da protestolu senet adedi 793, toplam tutar da 2,2 milyon TL iken 2011 yılında bu sayı 3028’e tutar da 19,8 milyon TL’ye yükselmiş.

Isparta'da hal böyle iken ülkemizde ise;

BİR: Nüfusun yüzde 16,1’i yoksulluk sınırı altında, 13.4 milyon kişi de sürekli yoksulluk riskiyle yaşıyor.

İKİ: 44.7 milyon vatandaş taksit veya borçla yaşıyor, bunların 19 milyonu ise taksitlerini ödeyemiyor ve borcunu çeviremiyor.
ÜÇ: 11.6 milyon kişi resmen yoksul.

 

PEKİ MHP’LİLER NE YAPMIŞ?

 

Tamamen devletin resmi makamları tarafından açıklanan rakamlara dayalı Isparta ve Türkiye gerçeği bu. 10 yıldır iktidarda olan AKP’nin icraatları bunlar. Peki, ‘mikro’ ölçekte örnek verecek olursak; MHP’li Isparta Belediye Başkanı Sayın Yusuf Ziya Günaydın neler yapmış?

BİR: 1 milyon TL gibi komik bir rakama satılan ISBAŞ Bimsblok Fabrikası’nı geriye alıp ayağa kaldırmış ve şu anda her ay milyonlarca TL para kazanan bir fabrika haline getirmiş.

            İKİ: Günlük 100 bin bimsblok üretecek kapasiteye sahip, Ortadoğu’nun en büyük bimsblok fabrikasını inşa etmiş.

            ÜÇ: Saatte 235 ton üretim yapabilen, son teknoloji, doğalgazla çalışan bölgenin en büyük Asfalt Üretim Fabrikasını kurmuş.

           DÖRT: Masa sandalyeleri bile icralık olan ISTEM Doğal Taş Fabrikası’nı yeniden ayağa kaldırmış ve bununla da yetinmeyip bu fabrikaya ek tesisler inşa etmiş.

           BEŞ: AKP döneminden kalma 125 milyon TL’lik borç da dahil olmak üzere, her ay 5 milyon TL devlete borç ödemiş ve ödemeye de devam ediyor.

           ALTI: Yaptığı yatırımlarla devletin kurumları ve sivil toplum örgütleri tarafından plaketlerle ödüllendirilen bir Belediye Başkanı olmuş.

           YEDİ: Binecek bir bisikleti bile olmayan Isparta Belediyesi’ne 115 Adet araç kazandırmış.

           SEKİZ: Devletin bütün imkanlarının seferber edildiği Karayolları 5 km’lik yolu 1,5 senede bitiremezken, Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın 4 ay gibi kısa bir sürede 66 km’lik yolu, altyapısı ile birlikte bitirmiş.

          DOKUZ: Şehir merkezine 600 bin ağaç dikerek Isparta’yı kişi başına 3 ağacın düştüğü Türkiye’nin ilk şehri yapmış.

          ON: Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın’ın binlerce yatırıma bedel en önemli çalışması ise; AKP döneminde 20 milyon TL’ye mal edilen şehir içi temizlik işini 15 milyon TL’ye düşürmüş.

 

                Ülke genelinde iktidar olan AKP’nin icraatları ile Isparta Belediyesi’nde yönetimde olan MHP’lilerin icraatları bunlar. Karar okuyucuların.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 7 yorum yapıldı.
    YAZARLAR