22 Eylül 2017 Cuma

Ziya ÖZTÜRK / Ajans32

AKP ve Aday Adayları

22 Mart 2011 Salı 13:40

AKP ve Aday Adayları

 

Yazımız ismi itibari ile AKP ile başlasa da tüm diğer partilerin “aday adaylığı” sürecini de kapsamaktadır. Çünkü problem tüm partilerde aynı. Rahatsızlıklar aynı. Beklentiler aynı. Hal böyle olunca aday adayları Isparta için önemli, şehirler için önemli.

 

Yerelde yaşayan biz seçmenler aday adayları için yapılan temayül yoklamasında yokuz. Delege diye tabir edilen kıdemli partililer seçiyor aday adaylarını. Meyillerini, eğilimlerini belirleyerek genel merkezlere “işte benim vekil adayım” diye deklare ediyorlar Ankara’ya. Ankara buna uyar veya uymaz. Sade bir seçmen olarak beni çok bağlamıyor. Çünkü tabiri caizse “dükkan onların, onların bildiği olacak/olmalı”. Burada ne İsa’ya ne de Musa’ya yaranamayan “il teşkilatları” içler acısı bir durumda. Anlatalım hemen.

 

İl teşkilatları, Ankara’nın sınırlı desteği ile kendilerine üye kaydı yapmak için canla başla çalışıyor, bulundukları ilde varlıklarını seçmen tabanına gösterme adına faaliyetler yapmaya çalışıyor, sözler veriyor, iş vaatlerinde bulunuyorlar, adam kolluyorlar, gazeteci kolluyorlar, bürokrat kolluyorlar. Bir de seçimden istedikleri bir tablo çıkmazsa ki genelde çıkmıyor, “gitti canım keten helva”.

 

İllerdeki parti tabanları, seçmenler, delegeler ile başka bir alem. Aday adayları tarafından çeşitli ortamlarda nutuklar dinliyorlar, sahte gülücükler, uzun süreli tokalaşmalar, sırtlarına vurulup destek bekledikleri nağmeleri vs vs... Aday adayımız “aday” olunca da “haydi bakalım, beni siz seçtiniz adaylık için, şimdi mahalle mahalle koşturacağız, mitingler toplantılar tertip edeceğiz, birebir adam markajı yapacağız, siyaset yapacağız” diyerek elleri taşın altında görmek istiyorlar. Akıp giden zamanlar, arabalara yapılan masraflar, harcanan onca ıvır-zıvır masrafları vs vs…

 

Bu arada genel merkezlerin hali de pek rahat değil. İllerdeki durumu ilde yaşayan siyasiler ve diğerleri kadar bilmezsiniz/bilemezsiniz. Ama taşradan oy bekleyeceksiniz, çünkü taşraya maddi kaynak aktaran/aktaracak olan sizsiniz. Hükümette iseniz işiniz biraz kolay. Ancak muhalefette iseniz Allah yardım eylesin. Ama içinizdeki terane “şu taşra da siyaseti hiç bilmez” de yok mu? Adam gibi adaylar bulmazlar, benim bulduklarıma da itiraz edip, küserler. Ben ne yapayım ilde temayül yoklamasında birinci, ikinci ve üçüncü sıradan çıkanı. Bana mecliste değerlendireceğim vekil lazım. Komisyonlarda görev vereceğim, verdiğim komisyon görevinden sorma da aklımın onda kalmayacağı vekil lazım. Yerelde seviliyor olması bir yere kadar. Yerelde sevilir de meclise geldiğinde “biblo” gibi oturan el kaldırıp indiren, başka bir özelliği, karizması, yeteneği olmayan adaydan bana ne!

 

Evet efendim, işin bir de seçmen boyutu var ki onu da bir başka yazımıza bırakalım. Allah hepimize akıl, iz’an, sabır, şuur versin.. İşimiz zor!

 

Kalın sağlıcakla…!

 

Ziya ÖZTÜRK

22 Mart 2011-ISPARTA

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR