23 Eylül 2017 Cumartesi

Ziya ÖZTÜRK / Ajans32

AKP’den bir zafer daha… (Ata ağlıyor…!)

13 Haziran 2011 Pazartesi 10:02

AKP’den bir zafer daha… (Ata ağlıyor…!)

 

2011 seçimlerini geride bırakan Türkiye dünya üzerinde siyaseten ezber bozmaya devam ediyor. Üç kez arka arkaya girilmiş bir seçimde -totatiler rejimler hariç tutulursa- başarı gösteren bir parti, bir siyasi görüş yok gibi Avrupa’da ve Asya’da. Yüzde 50 ile ipi göğüsleyen AKP seçim sonrası akşam saatlerinde yine balkon konuşması ile tüm herkese teşekkür etti.

Beklenenden çok daha kucaklayıcı ve uyumlu idi Tayyip bey konuşmasında. Teşkilatlardaki tüm ekibine teşekkür ederken tüm olumsuzluklara rağmen onları ılımlı ve sabırlı olmaya davet ediyordu.

 

 Anayasa çalışmaları için tüm siyasi partilere, STK’lara ve gidilmesi gereken tüm yerlere müracaat edileceğini ve yeni anayasasının tüm insanları ve tüm gönülleri kapsayacağını dile getirdi. Yapılacak çalışmaların çevre ülkelere ve dünyaya da örnek olacağını söyledi.

 

Tayip daha kaç seçim kazanacak bilmiyorum. Kaçıncı balkon konuşmasında yenilecek kestiremiyorum. Ya da o balkon daha kaç konuşmaya dayanacak, statik hesapları kaç konuşmaya göre, kaç kişinin ağırlığını kaldıracak şekilde tasarlanmıştır bilemiyorum. Ama insanlar ERDOĞAN’ı sevdiler, partinin şarkısını sevdiler, başka altenatif bulamamanın gönül rahatlığı içerisinde idiler ve Bİ DAHA, Bİ DAHA dediler.

 

Pazar akşamı sonuşların yarısının belli olduğu saatlerde Twitter’a baktım. Enteresan yorumlar vardı. Ancak Mersin’den yazan birinin yorumu: Mersin’de yağmur yağıyor. Ata (Atatürk) ağlıyor diyordu. Birileri henüz cevap yazmamıştı ama “Ata, daha çok ağlayacak, bu sonuçlar daha başlangıç” diye yazsa biri çok da hoş olmaz gibi geldi bana. Ata’nın böyle bir manzaraya ortak edilmesi, yağmurla Ata arasında bağıntı kurarak inceden inceye AKP’ye verilen oylarla dalga geçilmesi hiç de hoş değil. Öyle veya böyle insanların yarısı, iki kişiden birisi Tayyip beye ve ekibine oy vermiş. Demokrasi tahammül rejimi ise daha tahammüllü olmak gerekmez mi? Yoksa tahammülü birilerine öğretmek için daha kaç seçimi AKP’nin kazanması gerekiyor? Kaç proje ortaya koyaması gerekiyor Tayyip beyin? Daha kaç yıl iktidarda kalması gerekiyor Tayyip beyin???

 

Gelelim ISPARTA’ya. Memleketimizde çok daha renkli seçim çalışmaları görmüş biri olarak Tayyip beyin mitingi zaten AKP’nin önde gideceği sinyalini veriyordu. Köyler ve ilçelerde ezici bir üstünlük sağlayan AKP, merkez oylarında sıkıntı yaşamasına rağmen, % 53 oranında oy almasına rağmen iki millet vekili çıkarabildi. Diğer vekiller is MHP ve CHP’den. Bilgiç ve Özel beyler, Nevzat bey ve Vali beylerle kolkola meclise gidiyorlar. Seçmen açısından iyi bir manzara gibi gözükse de iktidar vekilleri haricindekilerin işi zor.

 

 İktidar 3-1 gibi bir tablo beklerken iki vekile razı oldular. Ancak işin diğer tarafına bakılırsa aynı durumda başka illerde vekilleri tek başlarına aldıkları da oldu. Seçimin cilveleri diyelim.

 

Arık seçim bitti. Bir seçmen olarak Isparta’nın yarınlarına yönelik projeler beklemenin, kolkola himet üretmenin zamanı geldi. Sümer Halı arazisi üzerine yapılacak hastane, ITKM (Eski Köy garajı), İkiz kuleler, Gökçay’a otel, havalimanı yanına gelecek askeri okul vb yatırımların hemen hayata geçirilmesi ve istihdam oluşturulması gerekmektedir. Herkes elini taşın altına koyacak. En çok da Bilgiç ve Özel beyler. Haydi bakalım. Durmak yok, yola devam… Vira bismillah…!

 

 

Ziya ÖZTÜRK

13.02.2011   Isparta

 

 

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 2 yorum yapıldı.
    YAZARLAR