22 Eylül 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
29 Mayıs 2013 Çarşamba 11:38

Alkol Yasağı Başka Yaza!

Alkollü içkilerin gece 22.00'den sabah 06.00'ya kadar perakende satışına ilişkin yasak bu yaz uygulanmayacak
Alkol Yasağı Başka Yaza!

Geçen hafta Meclis'te kabul edilen torba yasaya son anda eklenen alkollü içkilerin 22.00-06.00 saatleri arasında perakende satışını yasaklayan düzenleme büfe, bakkal ve marketler ile tüketicilerde kafa karışıklığına yol açtı. Satıcı ve tüketiciler, yasa çıkar çıkmaz yasağın başlayacağını düşünüyor. Oysa yasada öngörülen bazı düzenlemelerin yürürlüğe girmesi için geçiş hükümleri konuldu.

90 GÜN SÜRE
Yasanın 35. maddesine göre, alkollü içki yasaklarını düzenleyen 2. maddenin 5. ve 7. fıkraları, yasanın Resmi Gazete'de yayımlanmasını izleyen 90 gün sonra yürürlüğe girecek. Beşinci fıkra, alkollü içkilerin 22.00 ila 06.00 saatlerinde perakende satış yasağını, 7. fıkra ise alkollü içkilerin, işletme dışından görülecek şekilde perakende olarak satılamayacağını düzenliyor.

BU YAZ SERBEST
Yasa henüz TBMM tarafından Cumhurbaşkanlığına gönderilmedi. Normalde 15 gün inceleme süresi bulunan Cumhurbaşkanı'nın onay süresinin bu ay sonunu bulması bekleniyor. Haziran'ın ilk günlerinde yasa Resmi Gazete'de yayımlansa bile üç aylık süre Eylül ayı başında dolacağı için Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında büfe, market ve bakkallarda alkollü içkilerin geceleri satışı mümkün olabilecek.

REKLAM VE DİZİ YASAĞI
Alkollü içkilerin her ne suretle olursa olsun reklamını ve tüketicilere yönelik tanıtımını yasaklayan hükümler ise yasanın Resmi Gazete'de yayımlanmasından itibaren yürürlüğe girecek. Televizyonlarda yayınlanan dizi, film ve müzik kliplerinde alkollü içkileri özendirici görüntülere ilişkin yasak da aynı şekilde hemen uygulanmaya başlanacak.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR