24 Eylül 2017 Pazar

İskender ÇETİNTÜRK / Ajans32

Altın Yükselirken, Dolar Düştü

19 Eylül 2013 Perşembe 15:24

Uzun süredir beklenen FED toplantısı dün yapıldı. ABD Merkez Bankası, tahvil alım miktarını açıkladı. Tahvil alımlarının 10-15 milyar dolar azaltılması bekleniyordu fakat beklenen olmadı.

FED, aylık tahvil alım miktarını 85 milyar dolar seviyesinde bıraktı ve daha net kanıtlar görebilmek için beklemeye karar verdi. Ayrıca, programdaki değişikliğin sabit bir takvime bağlı olmadığını ve 2014 yılına sarkabileceği açıklandı.

FED'in varlık alımlarına devam kararı almasının öncesinde 2 liranın üstünde işlem gören dolar, yapılan açıklamaların ardından hatırı sayılır bir düşüş kaydederek 1,94’ün altına geriledi. Bugün itibariyle ise 1.950 liradan işlem görüyor. Fakat Suriye gerilimi henüz bitmedi ve 2 TL’nin üzerine tekrar çıkması mümkün.

Altının son birkaç haftada izlediği seyri özetleyecek olursak, Suriye geriliminin patlak vermesiyle artış göstermiş, sonrasında ABD ve Rusya’nın kimyasal silahlar konusunda uzlaşmasının ardından düşüşe geçmişti ve FED’in son açıklamalarına kadarda ciddi bir düşüş kaydetti.

Beklentilerin aksine tahvil alımının azaltılmamasının ardından altın, son birkaç ayın en büyük sıçramasını kaydetti. 1.300$ civarına inmiş olan altın süratle 1.360$ seviyelerine kadar ilerledi .Altın yükselişinin ardından satış fırsatları yaratacak ve uzun zamandır aradığı soluğu arayacaktır. Fakat ne yazık ki bunun uzun vadeli olacağını düşünmüyorum.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR