21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
22 Kasım 2012 Perşembe 10:14

Altınbaşak İtalya’da

Özel Altınbaşak Anadolu Öğretmen Lisesi İtalya’da uluslar arası çevre projesi düzenledi.
Altınbaşak İtalya’da

Altınbaşak Koleji’nin başkanlığında İtalya, Almanya ve Portekiz’den toplam 5 lise Sicilya adasının Castelvetrano bölgesinde enerji konulu proje faaliyetlerini gerçekleştirdi. Geleceğini israf etme! adlı çevre projesi müfredat ve ders dışı faaliyetler yoluyla öğrenciler arasında ekolojik çevreye ait hassasiyet, bilgi ve çevresel davranışları güçlendirmeyi amaçlıyor.

Uluslar arası proje "Enerji", "Sağlıklı Yaşam", "Atık ve Çöp Yönetimi" alt bölümlerinden oluşuyor. Almanya, İtalya ve Portekiz projeye ortak oldu. Proje sorumlusu Altınbaşak koleji rehber öğretmeni Erkan Kırbıyık “Proje kapsamında okullarda öğretmen ve öğrencilerden seçilecek gönüllü bir eko-tim yani çevre takımı oluşturuldu. Eko-tim proje boyunca alternatif enerji kaynaklarını araştırıp kullanılmasını teşvik edecek, yakınlarımızda olup da kirlenen çevre alanlarını tespit edecek, gürültü kirliliği konusunda bazı mahallerde ölçümlerde bulunup yerel yönetim ile paylaşacak ve çevre sağlığı ile yaşam kalitesi arasındaki bağları araştırarak sonuçları paylaşacaktır. Proje kapsamında geri döndürülebilir atıkların ayrıştırılıp idareye teslim edilmesi, çöp toplama kampanyaları düzenlenmesi de bulunuyor.” dedi.

Gidilen ülkelerde gönüllü olarak Türkiye'nin tanıtımını da yaptıklarını aktaran Kırbıyık, "Her gittiğimiz ülkenin kendine göre bir kültürü ve yaşantısı var. Gezi sayesinde öğrencimiz bunları görme fırsatı buluyor. Ayrıca öğrencilerimiz girişimcilik adına cesaret de kazanıyor. Mesela velisi işadamı olan öğrencilerimizin babası 'Belki ileride bu ülkelere ihracat yaparız. Çocuğum oraları görsün, öğrensin' diye gönderiyor." dedi. Almanya’daki proje toplantısına katılan Altınbaşak Koleji ingilizce öğretmeni Özer Toksoy da “Projenin bir yönü de Avrupalılık boyutu. Proje çok milletli olduğu için; farklı kültürlerin anlaşılmasına yönelik bilinci teşvik ederek kültürel çeşitliliğe karşı olumlu duygular oluşturmak ve farklılıklara saygı duyulmasını sağlayarak ırkçılık ve yabancı korkusuna karşı mücadele etmeyi de amaçlıyor. İngilizce Öğretmeni Özer Toksoy öğrencilerde çevre bilinci oluşturma ve israfın önlenmesi adına projenin faydalı olduğunu ve toplantıya katılan öğrencilerin özgüvenlerinin artırdığını ve yabancı dil bilmenin önemli olduğunu kavramalarını sağladığını belirterek, seyahatlere katılan öğrencilerin bilinçlenmesine katkıda bulunmak istiyoruz” dedi.

Özel Altınbaşak’tan toplantıya katılan ve sunum yapan öğrenciler Berk Günlük, Furkan Yavuz, Kadir Turhan, Batuhan Yalçın, Yusuf Demirayak, Osman Tamer, Melikşah Şakır oldukça renkli geçen toplantıdan çok faydalandıklarını ve ülkemizi temsil etmenin gururunu yaşadıklarını belirttiler. Toplantıya katılan bütün okullar kendi okullarında yaptıkları etkinlikleri sergileyerek bilgi alış verişinde bulundular. Castelvetrano Belediye Başkanınca da makamında ağırlanan katılımcılar Sicilya hakkında belediye başkanından bilgi aldılar. Coğrafya öğretmeni Murat Eraslan, farklı kültürleri tanımak ve tanıtmak bağlamında yabancılara zeybek, fidayda ve halay oyunlarımızdan bir potpori sunulduğunu ve Türk halk danslarına avrupalıların yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

Okul müdürü Vahit Çiftçi Proje sonucunda çevre konulu çok dilli ortak bir web sayfası oluşturmak, fotoğraf sergisi ve video galeri oluşturmak ve çevre konulu seminerler düzenleyerek toplumda çevresel hassasiyetlerin artırılmasının planlandığını söyledi. Okul müdürü Vahit Çiftçi yurtdışı ve içi gezilerin ve sosyal etkinliklerin devam edeceğini, öğrencilere ufuk ve tecrübe kazandırmak amacıyla yapılacak her işe hazır olduklarını belirtti.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR