22 Eylül 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
06 Mart 2013 Çarşamba 07:30

Altınbaşak’tan İtalya Gezisi

Özel Altınbaşak Lisesi İtalya’nın dünyaca ünlü kayak kasabası Bormio’da uluslar arası çevre projesi düzenledi.
Altınbaşak’tan İtalya Gezisi

Altınbaşak Koleji’nin başkanlığında Portekiz, Almanya, ve İtalya’dan toplam 5 lise Kuzey İtalya’nın Sondrio şehrine bağlı Bormio’da bir araya gelerek sağlıklı yaşam, temiz enerji ve geri dönüşüm konulu proje faaliyetlerini gerçekleştirdi. Türk ve yabancı öğrenciler kayak faaliyetleri ile kaynaşarak uluslararası diyalog örneği sergilediler.

Altınbaşak Koleji’nin yönettiği uluslar arası projeler "Enerji", "Sağlıklı Yaşam", "Atık ve Çöp Yönetimi" alt bölümlerinden oluşuyor.”Geleceğini israf etme!” adlı çevre projesi müfredat ve ders dışı faaliyetler yoluyla öğrenciler arasında ekolojik çevreye ait hassasiyet, bilgi ve çevresel davranışları güçlendirmeyi amaçlıyor.

Almanya, İtalya ve Portekiz projeye ortak oldu. Proje sorumlusu Altınbaşak Koleji Rehber Öğretmeni Erkan Kırbıyık “Proje kapsamında okullarda öğretmen ve öğrencilerden seçilecek gönüllü bir eko-tim yani çevre takımı oluşturuldu. Eko-tim proje boyunca alternatif enerji kaynaklarını araştırıp kullanılmasını teşvik edecek, yakınlarımızda olup da kirlenen çevre alanlarını tespit edecek, gürültü kirliliği konusunda bazı mahallerde ölçümlerde bulunup yerel yönetim ile paylaşacak ve çevre sağlığı ile yaşam kalitesi arasındaki bağları araştırarak sonuçları paylaşacaktır. Proje kapsamında geri döndürülebilir atıkların ayrıştırılıp idareye teslim edilmesi, çöp toplama kampanyaları düzenlenmesi de bulunuyor.” dedi.

Gidilen ülkelerde gönüllü olarak Türkiye'nin tanıtımını da yaptıklarını aktaran Kırbıyık, "Her gittiğimiz ülkenin kendine göre bir kültürü ve yaşantısı var. Gezi sayesinde öğrencimiz bunları görme fırsatı buluyor. Ayrıca öğrencilerimiz girişimcilik adına cesaret de kazanıyor.

Mesela velisi işadamı olan öğrencilerimizin babası 'Belki ileride bu ülkelere ihracat yaparız. Çocuğum oraları görsün, öğrensin' diye gönderiyor." dedi. İtalya’daki proje toplantısına katılan Altınbaşak Koleji İngilizce Öğretmeni Özer TOKSOY da “Projenin bir yönü de Avrupalılık boyutu. Proje çok milletli olduğu için, farklı kültürlerin anlaşılmasına yönelik bilinci teşvik ederek kültürel çeşitliliğe karşı olumlu duygular oluşmasını ve farklılıklara saygı duyulmasını sağlayarak ırkçılık ve yabancılık korkusuna karşı mücadele etmeyi de amaçlıyor.

İngilizce Öğretmeni Özer Toksoy öğrencilerde çevre bilinci oluşturma ve israfın önlenmesi adına projenin faydalı olduğunu ve toplantıya katılan öğrencilerin özgüvenlerini artırdığını ve yabancı dil bilmenin önemli olduğunu kavramalarını sağladığını belirterek, seyahatlere katılan öğrencilerin bilinçlenmesine katkıda bulunmak istiyoruz” dedi.

Özel Altınbaşak’tan toplantıya katılan ve sunum yapan öğrenciler Çetin Can Büyükvanlı, Muhammed Yusuf Demirayak ve Nurullah Tığlı oldukça renkli geçen toplantıdan çok faydalandıklarını ve ülkemizi temsil etmenin gururunu yaşadıklarını belirttiler.

Toplantıya katılan bütün okullar kendi okullarında yaptıkları etkinlikleri sergileyerek bilgi alış verişinde bulundular. İtalya’da yakın çevreye kültür gezisi düzenleyen öğrenciler Milano şehri hakkında da bilgi aldılar.

Proje seyahatine katılan Fizik Öğretmeni Sinan Şahin, farklı kültürleri tanımak ve tanıtmak bağlamında Isparta İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün hazırlattığı Isparta konulu cd ve katalogları yabancı proje ortaklarına hediye ettiklerini ve özellikle üç boyutlu Isparta tanıtımına Avrupalılar’ın yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

Okul Müdürü Vahit Çiftçi, Proje sonucunda çevre konulu çok dilli ortak bir web sayfası oluşturmak, fotoğraf sergisi ve video galeri oluşturmak ve çevre konulu seminerler düzenleyerek toplumda çevresel hassasiyetlerin artırılmasının planlandığını söyledi. Okul Müdürü Vahit Çiftçi yurtdışı ve yurt içi gezilerin ve sosyal etkinliklerin devam edeceğini, öğrencilere ufuk ve tecrübe kazandırmak amacıyla yapılacak olan tüm organizasyonlara hazır olduklarını belirtti.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR