20 Eylül 2017 Çarşamba

İskender ÇETİNTÜRK / Ajans32

Altında Yükseliş Beklentisi

29 Ekim 2013 Salı 13:05

Altın, Fed desteğiyle yükselişe geçti. ABD’de borç tavanı konusunda yapılan görüşmelerde senato ile temsilciler meclisinin anlaşmaya varamaması sonrası, hükümetin 16 gün kapalı kalması yönünde karar alındı. Bunun ekonomiye verdiği zararlar ve açıklanan tarım dışı istihdam verilerinin beklenenin altında kalması üzerine Fed’in varlık alımlarını azaltamaya Aralık ayında başlayacağı yönündeki beklentiler yerini 2014 yılına bırakmışa benziyor.

Bu açıdan, önümüzdeki süreçte Fed’in alacağı kararlar parasal sıkıştırmayı öteleme yönünde gerçekleşirse, geçtiğimiz haftanın son iki günü yükseliş trendine girmiş olan altını daha da yukarı taşıyabilir.
Aksine ABD’den gelecek verilerde bir iyileşme durumu ya da parasal sıkılaştırmanın yılın ilk çeyreğinde yapılabileceği şeklinde bir karar alınırsa altın fiyatlarında gerileme söz konusu olabilir.

Altının son bir haftada izlemiş olduğu sürece göz atacak olursak, onsu yaklaşık olarak yüzde 5,5 oranında yükseliş kaydetmiş durumda. Uluslararası düzeyde doların değer kaybediyor olması ve ve borsaların rekor seviyelerde seyretmesi altını yukarı iten faktörlerden.

Kasım ayında, 1 milyarı aşkın nüfusa sahip Hindistan’da başlayacak olan düğün sezonları ve festivallerin alımları artacağı yönündeki spekülasyonlar ise altını hatırı sayılır biçimde yükseltebileceği yönünde.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR