20 Eylül 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
28 Haziran 2016 Salı 16:00

Altınkaya Barajı’ndan Zorunlu Geçiş

İnternet haberlerine konu olan olay Sinop Durağan ve Samsun da Vezirköprü
Altınkaya Barajı’ndan Zorunlu Geçiş

 

İnternet haberlerine konu olan olay Sinop Durağan ve Samsun da Vezirköprü ile Alaçam ilçelerine dâhil otuz mahalle ve köy halkının yol güzergâhı üzerinde bulunan ulaşımlarını yaptıkları köprünün yaklaşık 30 yıl önce Altınkaya Barajı sularının altında kalması ile birlikte bu güne kadar geçişlerini baraj gölünde zorunlu olarak tekne ile geçiyorlar.

Sinop Durağan ve Samsun da Vezirköprü ile Alaçam ilçelerine dâhil otuz mahalle ve köy halkının yol güzergâhı üzerinde bulunan ulaşımlarını yaptıkları köprünün yaklaşık 30 yıl önce Altınkaya Barajı sularının altında kalması ile birlikte bu güne kadar geçişlerini baraj gölünde zorunlu olarak tekne ile geçiyorlar.

Kızılırmak üzerinde yer alan ve etrafındaki yerleşim yerlerinin ulaşımını sağladığı köprü 1986 senesin de Altınkaya Barajı’nın su altında kalması ile adı geçen yerlerin ve Vezirköprü ilçesi ile yol bağlantısı kesilmiş oldu. 1986 yılından beri Vezirköprü ilçesine gitmek isteyenler için tekne kullanmak zorunda kalan vatandaşlar, kestirme yol olduğu için barajdan geçmeyi tercih ediyor. Gazetelerden haberlere konu olan köy sakinleri başka çarelerinin olmadığını söyledi.

Bu yolun tehlikeli olduğunu ve zaman zaman teknelerinin devrildiğini veya tekneden düşerek azımsanmayacak sayıda kişinin hayatını kaybettikleri söylendi.

Süleyman Cüre Vezirköprü’de orman ürünlerinin tahliyesini yaptığını ve gölün hemen yanında olduklarını belirterek İlçeye ulaşımın çok uzun olduğunu ve kara yolunda da asfalt olmadığını belirterek mecburen gölü kullanmak zorunda olduklarını söyledi. Tekne kullanarak karşıya geçmenin 6 saat kazandırdığını söyleyerek ekledi yolun çok kötü aynı zamanda çok uzun olduğunu bu yolun tehlikeli olsa da kullanmak zorunda olduklarını belirtti.

Kamyonu tekneye yüklerken çok zorlandıklarını, zaman zaman indirirken veya bindirirken yere oturduğunu devamlı olarak arka kaportayı değiştirmek zorunla kaldığını belirtti.

YAZARLAR