19 Eylül 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
23 Aralık 2010 Perşembe 12:54

ANAR'dan Çok Konuşulacak Anket

ANAR'ın yapmış olduğu, kadın-erkek analizli son seçim anketinden çarpıcı sonuçlar çıktı. Ankete göre AK Parti ve CHP'yi kadınlar, MHP'yi ise erkekler omuzluyor.
ANARdan Çok Konuşulacak Anket
Araştırma şirketi ANAR'ın AK Parti için yaptığı araştırma, seçmelerin tercihlerini ortaya koydu. 

CHP VE AKP'NİN ORTAK NOKTASI KADINLAR

Buna göre, bugün seçim olsa kadınların yüzde 50'si AK Parti'ye, yüzde 30'u CHP'ye oy vereceğini söylüyor. MHP'ye oy vereceklerin oranı ise yüzde 9.3. Erkek deneklerin aynı soruya verdiği yanıtlarda ise AK Parti ve CHP'nin yüzdelerinde düşüş, MHP ve BDP'de ise artış var

AK Parti'nin, araştırma şirketi ANAR'a yaptırdığı bir çalışma, kadın ve erkek seçmenlerin profiline ilişkin çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. 45 ilde gerçekleştirilen araştırmada, kadın ve erkek katılımcılara bugün genel seçim olsa siyasi parti tercihlerinin ne olacağı soruldu.

CİNSİYET ANALİZİ

'12 Eylül Halkoylaması Seçmen Davranışları ve Etkileyen Faktörler' konulu araştırmanın sonuçları AK Parti Kadın Kolları'nın son toplantısında da masaya yatırıldı. Seçmenlerin cinsiyet analizini de mercek altına alan çalışmaya göre, sadece kadınların oy kullanması durumunda AK Parti yüzde 50'yi geçiyor, CHP yüzde 30'u buluyor. Sadece kadınların oy kullanmasından olumsuz etkilenen partiler ise MHP ve BDP.

İşte o sonuçlar

70 bin denek üzerinde yapılan çalışmada, 'Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?' sorusu erkek ve kadınlara ayrı ayrı yöneltildi. Sonuçlar şöyle:

- Bugün seçim olsa (sadece kadınlar): AK Parti yüzde 50.3, CHP yüzde 29.7, MHP yüzde 9.3, BDP yüzde 4.8, DP yüzde 1.7, Saadet Partisi yüzde 1.6, DSP yüzde 1.

- Bugün seçim olsa (sadece erkekler): AK Parti yüzde 43.2, CHP yüzde 23.9, MHP yüzde 14.9, BDP yüzde 7.3, Saadet Partisi yüzde 3.8, DP yüzde 2.3.

'Evet'in gerekçesi hükümetin başarılı dış politikası

- Çalışmanın ortaya koyduğu bir başka çarpıcı sonuç da, kadınların partilerine olan bağlılığının erkeklerle başa baş çıkması. Buna göre;

29 Mart Yerel Seçimleri'nde AK Parti'ye oy veren kadınların yüzde 82.4'ü referandumda 'evet' derken, CHP'li kadınların yüzde 83.9'u 'hayır'da karar kıldı. Kendini MHP'li tanımlayıp da 'hayır' diyen kadınların oranı ise yüzde 64.2.

- Referandumda 'evet' diyen kadınların en önemli gerekçesi ise 'hükümetin dış politikadaki başarısı' olarak belirlendi. Bunu sırasıyla 'çetelerle mücadele', 'ekonomik durum' ve 'yaşam tarzı' izledi. 'Paketin içeriği' ile 'demokratik açılım' en az tercih nedenleri olarak sıralandı.

İŞTE KADIN VE ERKEKLERİN PARTİLERDEKİ OY DAĞILIMLARI* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR