22 Eylül 2017 Cuma

Enver Taha AYDIN / Ajans32

Artan’ın iddiaları...

17 Aralık 2012 Pazartesi 09:37

            AKP hükümetleri tarafından Isparta’ya karşı uygulanan ‘bilinçli’ politikalar sayesinde, ilimizin ekonomisinin ne kadar gerilere götürüldüğünü, 10 yıldır Isparta’da 5 kişinin çalışacağı bir ‘atölye’ bile açılamazken koca koca fabrikaların nasıl kapatılıp, başka illere kaçırıldığını, Isparta nüfusunun 10 yılda 90 binden fazla azaldığını geçen hafta sizlere bu köşeden, devletin resmi rakamları ile açıklamıştım.

            Bu yazıların daha mürekkebi kurumadan, Milliyetçi Hareket Partisi’nin İl Genel Meclisi’ndeki grubu adına Sayın Mustafa Artan bir basın açıklaması yayınladı. Sayın Artan açıklamasında öyle noktalara işaret ediyor ki, ilimizin durumunun bizim bu köşede yazdıklarımızdan çok daha vahim olduğunu gözler önüne seriyor.

 

“MECLİS İTİBARSIZLAŞTIRILDI!”

            İl Genel Meclisi üyesi de olan MHP’li Mustafa Artan basın açıklamasında, ilin en büyük seçilmiş organı olan İl Genel Meclisi’nin durumunu şu vahim cümlelerle özetliyor; “İl Genel Meclisi bir bakıma ilin en büyük seçilmiş karar organıdır. Kavga ortamı oluşturmadan, Isparta’ya yapılabilecek her türlü yatırımı destekleyerek, Isparta’daki kurumlar arasında olmayan barışı tesis etmeye çalışarak, siyasi bağnazlık yapmayarak ve en önemlisi tamamen Isparta halkının istekleri doğrultusunda meclis çalışmalarına katkı verdiğimiz, hem sizin hem de kamuoyunun malumudur. Hal böyle iken son zamanlarda Isparta İl Genel Meclisi, bilhassa AKP grubunun ve Meclis Başkanı’nın tutarsız, itibarsız, liyakatsiz tutumları neticesinde, bütün fonksiyonlarını yitirmiş, güçsüzleşmiş ve etkisizleşmiştir. Kendilerinin de rahatsız olduğu, bu durumdan dolayı bilhassa başkan Osman Zabun hırçınlaşmış, kontrolünü kaybetmiş, dağılmış ve AKP milletvekillerinin vesayeti altında, bir görüntü sergilemektedir”

 

“BELEDİYE YATIRIMLARI

PSİKOLOJİLERİNİ BOZDU”

            MHP’li İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Artan, il genelinde yapılacak tüm yatırımlarda karar organı olan İl Genel Meclisi’nin ‘parasızlık’ bahanesiyle yatırım ve hizmet yapamadığını, buna karşılık MHP’li Isparta Belediyesi’nin yatırımlarına hızla devam etmesinin AKP yöneticileri ve İl Genel Meclisi Başkanı’nın psikolojik travma yaşamasına neden olduğunu iddia ediyor. Artan, Isparta Belediyesi’nin asfalt çalışmalarına da dikkat çekerek şunları ifade ediyor: “Isparta’ya bir şey yapamamanın sıkıntısıyla, İl Özel idaresi kanalıyla köy yollarının tamirini dahi yapamazken, Isparta Belediyesince kilometrelerce yol yapılmasının sıkıntısıyla yaşadıkları travmayı anlıyoruz. Çoğunluğu iktidar partisinden oluşan İl Genel Meclisinin, etkili olması gereken kurum ve kuruluşlarca yapılması gereken yatırım ve hizmetlerin, parasızlık bahanesiyle yapılamaması, buna karşılık batık ve iflas etmiş olarak devrettikleri Isparta Belediyesi’nde yatırım ve hizmetlerin olanca hızıyla devam etmesi, tüm AKP yöneticilerinde olduğu gibi, İl Genel Meclisi başkanında da psikolojik travmalara neden olmuştur.

 

ÖZEL İDARE BATMIŞ DURUMDA MI?

            Meclis Üyesi Mustafa Artan basın açıklamasında şok edici iddialarda da bulunuyor. Artan, ilin en yatırım organı olan İl Özel İdaresi’nin batık olduğunu belirtiyor. Artan, Özel İdare’nin şu anda yatırım yapmak bir kenara, emeklisinin kıdem tazminatını ödeyemez, memuruna ve işçisine kanunla verilmesi gereken zam ve ikramiyeleri dahi veremez hale düştüğünü söylüyor. Bu iddialar yenilir yutulur değildir. Bu konuda gerekli tüm merciler kamuoyuna açıklama yapmalıdırlar.

            Mustafa Artan basın açıklamasında, Meclis Başkanı Osman Zabun’a bazı sorular da yöneltiyor. İşte o sorular;

BİR: On yıldır hükümettesiniz de 57. hükümet döneminde alınan ekonomik tedbirlere ilaveten hangi tedbiri aldınız?

İKİ: Teşvik uygulamasında Isparta’ya uygulanan ambargo sebebiyle kapatılan fabrikalardan,    binlerce işçi işten çıkarılırken neredeydiniz?

ÜÇ: Yıllarca, Isparta tarım teşviklerinde ilk üçte olduğunu söylediniz. Madem öyle de, şu anda neden Isparta genelinde 1. sınıf tarım arazisinin yüzde 44-45’i ekilip biçilemiyor ve üretime katkı sağlayamıyor, boş duruyor?

DÖRT: 1/100 000 çevre düzeni planlaması, Isparta’yla uzaktan, yakından bir bağı ve ilişkisi olmayan Konya ili ile birlikte yapılırken, neredeydiniz? “Isparta bir planlamaya ortak yapılacaksa mutlaka Antalya ile birlikte düşünülmelidir” demek hiç aklınıza gelmedi mi?  Bu planla, Isparta halkının yaşantısının sınırlama ve cendere altına alındığının farkında değil misiniz?

BEŞ: Afyon ve diğer illerde tarımsal sulamada, çiftçi devleti arkasında hissederken ve çuvallar dolusu teşvik alırken, “Isparta 30-35 sene önce aldığıyla yetinsin” diyenlere tepkiniz oldu mu?

ALTI: Özel İdare stratejik planında, “her yıl 1 köye kanalizasyon yapılacak” denirken bazı köylerimize 170 sene sonra sıra geleceği hiç aklınıza gelmedi mi? Nedir bu saçmalık demediniz mi?

YEDİ: Eski özel idare binasının, depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle boşaltılıp, beceriksizliğinizin nişanesi olarak, yaklaşık 7 yıldır şehrin ortasında hilkat garibesi gibi durmasından ve sadece kira gelirleri kayıplarından Özel İdare’yi uğrattığınız zarar vicdanınızı yaralamıyor mu?  Bu kira geliri bile şu anda ki İl Özel İdare’nin bütçe açığını kapatabileceğini bilemiyor musunuz?  

            SEKİZ: Siz Isparta’nın sevdası olan Dereboğazı yolunu ve Konya yolunu programa aldıramazken; Burdur milletvekili, Ağlasun ve Çeltikçi kasabalarının duble yol programına aldırırken, hangi köy kahvesinde geyik muhabbeti yapıyordunuz?

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR