27 Eylül 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
19 Ekim 2012 Cuma 11:43

Artık Okul Zilleri Farklı Çalacak

Artık Isparta'da Okul Zilleri Farklı Çalacak
Artık Okul Zilleri Farklı Çalacak

Okullarımızda; ders giriş-çıkışlarmda (teneffüslerde) öğrenci, öğretmenleri uyarmak için belirli aralıklarla mekanik zil kullanılmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 14.05.2008 tarih ve 1515 (2008/30) sayılı genelgeleri ile zil seslerinin oluşturduğu gürültü, çevreye verdiği rahatsızlık ve okullarımızın eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürürken, çevrede gürültü kirliliğine sebep olmamak için tedbir almaları ve uygulamaları belirtilmişti.

Okullarımızda gürültü niteliğine sahip zil seslerinin çevreye olan zararlı etkilerini kısmen veya tamamen yok etmek; öğretmen, öğrenci ve okul çevresinde yaşayan kişilerin; beden ve ruh sağlığını, huzur ve sükununu gürültü ile bozmayacak çevre özelliklerini geliştirmek ve çevremizde gürültü kirliliğini azaltmak amacıyla;
-Zil seslerinin seviyesi çevreyi rahatsız etmeyecek düzeye indirilecektir.
-Zillerin çalma süresi 5 saniye ile sınırlandırılacaktır.Sadece bina içine yayın yapılacaktır.
 -Eğitim-öğretim saatleri dışında, hafta sonu tatili ve diğer tatil günlerinde zillerin çalmaması için tedbir alınacaktır.
-Okullarımızda yapılan her türlü tören ve konuşmalarda ses cihazlarının (megafon, hoparlör vs..) ses seviyeleri çevreye rahatsızlık vermeyecek şekilde ayarlanacaktır, ya da ses yayın cihazı kullanılmayacaktır.
-Zil melodileri insanları dinlendirecek, gürültü oluşturmayacak türden
seçilecektir.
-Aşamalı olarak alınacak tedbirlerle, okullardan zil seslerinin tamamen kaldırılması
hedeflenmektedir. Uyarı aracı olan zillerin seslerini kontrol altında tutmak ve zararlarından korunmak için gayret gösterilecektir.

Sabri CANER
Milli Eğitim Müdürü

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR