24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
06 Mart 2015 Cuma 10:54

Ata’nın Isparta’ya Gelişinin 85’nci Yılı Kutlandı

Ata’nın Isparta’ya Gelişinin 85’nci Yılı Kutlandı
Ata’nın Isparta’ya Gelişinin 85’nci Yılı Kutlandı

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Isparta’ya gelişinin 85'üncü yıldönümü coşkulu bir şekilde kutlandı.

Endüstri Meslek Lisesi önünden Hükümet Meydanı'na yürüyüşle başlayan programa Isparta Vali Vahdettin Özkan, Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Kurutmaz, Milletvekili aday adayları, Siyasi Parti temsilcileri, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, “Bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilimize gelişinin 85. yıldönümü. Dolayısıyla burada toplanmış bulunuyoruz.
Öncelikle bu kutlamalara katılanları, yani sizleri saygı, sevgi ve muhabbetlerimle selamlarım.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kısa süreliğine de olsa Isparta’ya gelerek, toplumla etkileşim içinde olması, Millette var olan birleştirici, toplayıcı, harekete geçirici enerji kaynağının oluşmasına neden olmuştur.
Isparta il merkezi düşman işgali görmemiş ve bu yönden şanslı bir il ise de Ispartalılar, Atatürk’ün Anadolu’da başlattığı Milli Mücadeleye canıyla-malıyla tam destek vermiş, tüm Ispartalılar Kuvay-i Milliye ile bütünleşmiştir. Milli Mücadeleye Mustafa Kemal Paşa’nın safına giren Isparta, ilçeleriyle birlikte, 871 şehit, binlerce yaralı vermiş ve Büyük Zafer’i içtenlikle kutlayarak, Cumhuriyet’e aydınlık kucağını açmıştır.
Atatürk 17 Ekim 1922’den sonra yurt içinde 44 gezi düzenlemiş, bu dönemde toplam 881 gününü halkın içinde Anadolu’yu gezerek geçirmiştir. Büyük Önder bu gezilerinde köylü, esnaf, tüccar, sanayici, memur ve öğrencilerle bir araya gelmiştir.

Atatürk Millet, Millet Atatürk özdeşliğini öğretmiştir. Bilim ve teknik çalışmalarını önemli kabul etmiş, eğitim ve öğretimin önemini gezilerinde ısrarla her yerde söylemiştir.

Atatürk “Millet içinde, milletle birlikte yaptığı inkılâplarla, zaferi ve vatanı ebediyen güvenceye alan büyük ve eşsiz bir devlet adamıydı”
İşte bu vesile ile 6 Mart günü Isparta’nın mutlu günlerinden birisi olarak kabul edilmiştir.

Atatürk, çalışmaları ile yeni vatanı ve yeni devleti ebedi güvenceye alan büyük ve eşsiz bir inkılapçıydı. Türk'e tarih, Türk'e dil, Türk'e töre, Türk'e güven, Türk'e yükselme aşkı veren Yüce Türk Atatürk'tü. Çünkü Türk milleti kendi bağrından çıkardığı o varlıkla birleşmişti. Gazi Mustafa Kemal, millet davası, millet çıkarları, millet hedefleri, millet politikaları ve millet beklentileri ile hizmet etmiştir. Diline, örfüne, kültürüne, töresine bağlılığını koruyup, geliştirilmesini her platformda anlatmıştır. Onurlu ve saygın bir millet olmanın ilk örneğini ortaya koymuştur. Türk olarak toplumun ötesinde Türk gibi düşünmenin ve yaşamının gereğini ve gücünü öğreten yine Atatürk idi.

Atatürk, Türk Milleti’nin birleştirici, toparlayıcı ve hiç tükenmeyen tek enerji kaynağı olmuştur. Buradan hareketle 21. yüzyılı Türk asrı yaptığımız zaman Büyük Önder'e karşı borcumuzu ödemiş oluruz.

Son yıllarda içte ve dışta fikren birbirleriyle aykırı olmalarına rağmen, devletinin üniter yapısını ve Türk Milleti’nin birlik ve beraberliğini bozabilmek için ortak cephe oluşturanlar görülmektedir.
Yaşananları izledikçe, Atatürk’ün düşüncelerinin ne kadar gerekli olduğunun görüldüğü aşikârdır. Büyük Türk Milleti için Atatürk’ün düşünce ve inkılâplarından asla vazgeçilemeyeceğinin bilincinde olmak zorundayız.
Büyük ve eşsiz Lider Mustafa Kemal Atatürk’ü anarken, hiçbir zaman unutulmaması gereken bir lider olduğunu, fikirlerinden her zaman faydalanmamız gerektiğini belirtir; Millet yolunda büyük hizmetler ve mücadeleler gösteren mümtaz şahsiyetleri ve aziz şehitlerimizi rahmet, hürmet ve şükranla yâd eder, sizlere en derin sevgi ve saygılarımı sunarım” dedi.      

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 3 yorum yapıldı.
    YAZARLAR