20 Eylül 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
29 Aralık 2012 Cumartesi 12:53

Avrupa Ticaretinin Püf Noktalarını Anlattı

Hollanda Hıristiyan Demokratlar Partisi Azınlıklar Konseyi üyesi, Avrupa Parlamentosu Milletvekili adayı Osman Elmacı, Ispartalı işadamlarına Avrupa ile yapılacak ticaretlerle ilgili püf noktalarını anlattı.
Avrupa Ticaretinin Püf Noktalarını Anlattı

Isparta Sanayici ve İşadamları Derneği tarafından düzenlenen kahvaltıda Hollanda Hıristiyan Demokratlar Partisi Azınlıklar Konseyi üyesi, Avrupa Parlamentosu Milletvekili adayı Osman Elmacı, Ispartalı işadamlarına Hollanda ticareti ile ilgili çeşitli bilgiler verdi.

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Tuncay Engin, ISİAD Başkanı Özcan Pınarcı ve çok sayıda işadamı ve sanayicinin katıldığı toplantıda Avrupa ticareti hakkında çeşitli değerlendirmeler yapıldı.
Isparta Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Özcan Pınarcı, bu tür etkinliklerin devaöm edeceğini belirterek Osman Elmacı’ya programa katıldığı için teşekkür etti.

40 MİLYON DOLARLIK YATIRIM MÜJDESİ
Toplantıya katılan BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin ise konuşmasında “Çok saygı değer ISİAD üyeleri, çalışmalarınızı takdirle karşılıyoruz. Güzel çalışmalar var. Çok güzel sonuçlar alacağımız çalışmalar var. Güzel çalışmaları alkışlamak bizim hayat felsefemiz. Güzel olan her şeyin yanında olmak zorundayız. Osman bey endüstri mühendisi ve iş dünyasında siyasette aktif çalışmaları olan bir arkadaşımız. Kendisiyle Antalya’da da güzel çalışmalar başlattık. O yatırımların bir kısmını 40 milyon dolarlık bir yatırım bir kısmı Isparta topraklarında olacak belki de. Bugün de kendisi Isparta- Hollanda ticareti işbirliği nasıl sağlanır bu konuda bizi bilgilendirecek” dedi.

400 YILLIK BİR İLİŞKİ
1972 yılında Hollanda’da doğduğunu ve bir ayağının Hollanda’da bir ayağının da Isparta’da olduğunu anlatan Hollanda Hıristiyan Demokratlar Partisi Azınlıklar Konseyi üyesi, Avrupa Parlamentosu Milletvekili adayı Osman Elmacı, Hollanda ile Türkiye arasındaki ilişkinin 400 yıla dayanan bir süreci kapsadığını anlattı.

TÜRK OLMAYI TERCİH EDERİM
Hollanda’da Türkiye Köyü’nün bulunduğunu kaydeden Elmacı, “Hollanda’da Türklerin yaşadığı yerler var. O şehirlerden biri de Türkiye Köyü. Hollanda’da bir Türkiye köyü var. O beldenin sembolü de üç hilal. Belediye’nin amblemi üç hilal. Beldeye çeşme yaptırılıyor. Osmanlı usulü. Hollanda literatürüne giren bir atasözü yazılı o çeşmede: “Roma’daki papaya dahil olmaktansa Türk olmayı tercih ederim” yazıyor.

HOLLANDA’NIN EN KÖKLÜ İLİŞKİSİ
Hollanda’nın Avrupa Birliği içerisinde Türkiye ile en köklü ilişkilere sahip olan bir ülke olduğuna dikkat çeken Elmacı, “Avrupa Birliği içinde en bizimle en köklü ilişkisi olan ülke Hollanda’dır. 400 yıllık bir ticaret geçmişimiz var” dedi.

KİŞİ BAŞI 51 BİN DOLAR MİLLİ GELİR
Hollanda’nın ekonomik ve sosyal yapılarıyla ilgili de çeşitli bilgiler veren Elmacı, “Hollanda’nın nüfusu 17 milyon. Hollanda da 1 milyon Müslüman yaşıyor. Bu nüfusun yüzde 37’si Müslüman. IMF’nin rakamlarına göre kişi başı 51 bin dolar milli geliri var. En zengin ülkelerden birisi. Emeklilik fonları hat safhada. Avrupa yaşlanan bir dünya dilimi. Avrupa genelinde 500 milyonluk Avrupa 450 milyona gerileyecek. Çalışan iş gücü azalacak. Bakım masrafları çoğalacak. Özellikle balıkçılık ticareti yaygın. Dünyanın bir çok yerinde bankacılık çalışmaları yapılıyor. Dünyanın 16. büyük ekonomisi” diye bilgi verdi.

DIŞA AÇIK BİR ÜLKE
Hollanda’nın dışa açık bir ülke olduğunu ifade eden Hollanda Hıristiyan Demokratlar Partisi Azınlıklar Konseyi üyesi, Avrupa Parlamentosu Milletvekili adayı Osman Elmacı, “Özellikle dışa açık bir ülke. İçeride petrol var, gaz var. Tarım alanları dar. Ham madde sıkıntıları var. Dolayısıyla bunları alabilmek için dışa açılmışlar” dedi.

400 BİN TÜK VAR
Hollanda’da yaşayan Türklerle ilgili de çeşitli değerlendirmeler yapan Elmacı, “Hollanda’da 400 bin Türk var. 18 bin tanesi küçük ölçekli işletmelere sahip. Yılda 7 milyar ciro yapıyorlar. Hollandalı kitleden daha fazla üretim yapıyorlar. Türklerin Hollanda’ya verdikleri katkı o anlamda oldukça yüksek” dedi.

TÜRKİYE’DEN GİDEN 3 ÖNEMLİ ÜRÜN
Türkiye’den Hollanda’ya giden üç önemli ürün olduğuna işaret eden Elmacı, “3 önemli ürün gidiyor Türkiye’den tekstil ve giyim, gemi otomotiv yan parçaları, organik tarım ürünleri ve helal gıda” diye konuştu.

İSTİKRARLI BİR ÜLKE
Hollanda’ya yatırım yapmak isteyenlere ve Hollanda ile ticaret yapmak isteyenlere de seslenen Elmacı, “Hollanda istikrarlı bir ülke. AB içerisinde büyüyen bir ülke. İşsizlik düşük. Sendikalar, işverenler, işçiler sorunları beraber çözmek için mutabakat arayışına girer. Kazan kazan modeli ön plandadır. Avrupa’nın 3. büyük limanı orada. Avrupa’nın giriş kapısı Hollanda’dır” dedi.

İŞTE HOLLANDA TİCARETİNDE PÜF NOKTALARI
Hollanda ile Ticaret yapmak isteyenlere çeşitli püf noktalarını da anlatan Elmacı, “İş yapma kolaylığı vardır. Hollandalılar açık olmayı severler. Söz sözdür ata sözü, vakit nakittir atasözü meşhurdur. Avrupa’da iş yapmak istiyorsanız Hollanda’yı odak almak önemlidir. Hollanda ile ticaret yapacaksanız özellikle satış sonrası hizmet önemli. Ticarette kaliteye, iyi dizayna, estetiğe önem verirler. Zamanında ürün teslimine önem verirler. ‘Hallederiz abi’ geride kaldı. Bu ilişkilerin devanı sağlamak açısından da önemli. Verdiğiniz sözü tutmalısınız. Ticari işlerde taleplere hemen cevap verilmesi çok önemli. Bu bir altın kural. Hollandalılar ön isimle hitap edilmesini sevmezler. Sağlam ilişki kurulana kadar ön isimle hitap etmek doğru değil. Hollandalılar fuarları çok sever. Fuarlara önem vermek gerekir. İlişkilerde kültürel farklılar vardır. Japonya’da göze bakmak ayıpken, Hollanda da göz göze gelmemek ayıp. Göz göze temasa çok önem verirler. Uluslar arası ticarette İngilizce kullanırlar. Randevuların erken yapılması gerekir. Hollandalılar doktora gitmek için aylar öncesinden randevu alan bir millet.
Bir ürün alacakları zaman Önce Hollanda da yapılıyor mu ona bakarlar. Sonra Avrupa’ya bakarlar. O yüzden yerel bir partnerinizin olması çok önemli” diye bilgiler verdi.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR