22 Eylül 2017 Cuma

Kadir YAVUZ / Ajans32

Avrupa'yı Gördün mü?

06 Kasım 2010 Cumartesi 13:50

AVRUPA’YI GÖRDÜN MÜ?

 

Bir hayli değer verdiğim, bir arkadaşımı ziyaret ettiğimde, sohbetin arasında bir yerde bana “Avrupa’yı gördün mü?” dedi. Soru yersiz ve gereksiz bir anda sorulduğundan anladım ki, arkadaşım Avrupa’ya gitmiş. Bende “Kıbrıs’ın haricinde, Türkiye dışına çıkmadım hiç! Kıbrıs dedim, yanlış anlama sakın. O zamanlar Kıbrıs’a bile pasaportla gidiliyordu. Önüme bir hayli yurt dışı seyahatleri teklifi geldi… Ben o günlerde gitmek istemedim. Olmadı işte!” dedim.

 

Tabii, şimdi karşıdan gelecek sözlerin altında ezilmeme uğruna bu kadar laf ettim. Sonrasında pişman oldum ama sonra olunan pişmanlığın öncesine faydası olmuyor. Dinledim. Arkadaşım, Avrupa’yı bir anlattı ki; sormayın, bu kadar mı olur. Herkesin kurallara uyduğu, insanların birbirlerine nazik, kibar yani centilmence davranışlarını anlattı. “Görmek lazım… Avrupa’yı görmek lazım!” dedi, üstüne basa basa! Elbette teknolojik anlamda düşünürsek Avrupa bizden bir hayli ilerde… Ama bu Avrupalı olmak veya Avrupalı gibi düşünmek ve hatta Avrupalıya özenmek anlamına gelmez. Avrupalı olmaktan çok insan olmayı yeğlerim. Önce insan olalım; insana insanca davranalım, ona göre değer verelim… Avrupalı kanunlara ve koyulan kurallara uyuyor ama uymayanı da var… Tıpkı bizdeki gibi! Cinayetin, cinsel istismarın, çocuk pornosunun, uyuşturucunun Türkiye’ye yayıldığı yer Avrupa’dır.

 

Bizden fazla Avrupa’da olay oluyor ama biz bizdeki olayları yakın mercekten gördüğümüz için gözümüze fazla görünebiliyor.  Oysa Avrupa’da bizim ülkemizden fazla suç işleniyor. Bazı Avrupa ülkelerinde belli bir saatten sonra sokağa çıkılamıyor. Avrupa harici Amerika’da, hatta Asya’da öyle ülkeler ve öyle şehirler var ki; kalabalıkların arasında, caddenin ortasında, genç biri elinde kesici bir aletle, boğazına dayandığı bir bayana, tecavüz ediyor. Araçlarının içinden seyredenler bile görmemezlikten geliyor. Durdurduğu araçların önünde yaptığı iğrenç saldırısını bitirdikten sonra elini kolunu sallaya sallaya yürüyüp, gözden kayboluyor.

 

Neyse, arkadaşımla farklı alanlarda sohbet ettik… Yanından ayrılmam gerekiyordu. Anlattıklarından rahatsızlık duyduğumu sandı ki “Bu ara moralim pek yok! Biraz agresif davrandığım için kusuruma bakma! Yaptığım işlerimin parasını alamadığım, bir kurum var. Çok samimi olduğum da bir yerdi, o kurum! Araya çöp sokanlar oldu. Bir de, boyun fıtığı olmuşum. Fizik tedavisi oluyorum” dediğinde bende “Yok canım kardeşim, neden alınayım!” diye cevapladım. Beni gideceğim yere bırakmasını söyledim. Bindik aracına yol da, bir bayan sürücü sağından soluna geçti, işaret filan vermeden… Evet, sürücünün yaptığı gerçekten yanlış ama benim arkadaşımın davranışıysa hepten yanlıştı. Aracından kafasını, kolunu dışarı çıkardı… Bayana; ağza alınmayacak, sözler söyledi. “Avrupa’da böylelerini trafikten men ederler. Hem ceza verilir, hem de süresiz ehliyeti alınır elinden!” dedi.

 

Her şey güzel ama o küfürler ne kardeşim. Avrupa görmüş birine yakışıyor mu? Avrupalı olmak bu mu? Böyle davranmamız halinde bir şeyleri çözmüş olur muyuz?

 

“Davulun sesi uzaktan hoş gelir” sözünü kullanırız bazen! Tam yeri gelmişken söylemekte fayda var. İşte yeri ve zamanı şu an, bu sözün! Uzaktan Avrupa’nın görüntüsü ömürde bir giden ve gelenlere hoş görünebilir. Teknolojik gelişime Avrupalı çok çabuk ayak uydurdu ama bu Türkiye’nin önünde olduğu varsayımını gerektirmez. Trafik kurallarına uyuluyor diye hemen kendi ülke insanını silip atamazsın. Beraber yaşadığın insanının, eksiklerine rağmen eksiğini görmeyeceksin veya eksiğini gidermeye; telafiye en azından düzelttirmeye çalışacaksın. Bir şeyler vermeden almamız mümkün değil! Sen en yakın ailene, çocuklarına, yanında çalışanlarına nasıl davranıyorsan; onlarda, sana o şekilde davranacaklardır. Başka bir şey beklemeniz yanlış olur.

 

Hep kendimizi kandırıyoruz. Nedir, Avrupalı olmak? Avrupa görmek, ne gibi bir kazanç sağlamış ona bakmalıyız. Bir getirisi olmamışsa zarardayız demektir.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 3 yorum yapıldı.
    YAZARLAR