23 Eylül 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
10 Ocak 2014 Cuma 15:54

Bakan'dan Engellilere Tarife Müjdesi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, engelli tüketicilerin iletişim hizmetlerinden daha uygun fiyatlarla yararlanabilmeleri amacıyla yeni bir düzenleme yapıldığını bildirdi.
Bakandan Engellilere Tarife Müjdesi

Bakan Elvan, yaptığı açıklamada, engellilerin cep telefonu, sabit telefon veinternet hizmetlerinden avantajlı yararlanmaları amacıyla başta avantajlı yararlanmalarıamacıyla başta engellilere yönelik faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları olmak üzere ilgilikurum ve kuruluşlarla bir yılı aşkın süredir çalışmalar yapıldığını hatırlattı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) bu çalışmalarda gündeme getirilen önerilerdoğrultusunda yeni bir karar aldığını ifade eden Bakan Elvan, "Haberleşme hakkı, uluslararasısözleşmelerde ve Anayasa'mızda temel bir hak olarak düzenlenmektedir. Engellivatandaşlarımızın da bu haktan en iyi şekilde faydalanması için gerekli düzenlemelerinyapılması büyük önem taşıyor.

'Engelsiz erişim' hedefi doğrultusunda yeni adımlar atarakkonuşma, işitme veya görme engeli olan vatandaşlarımıza hayatı kolaylaştırmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz" diye konuştu.

Engellilerin iletişim hizmetlerine uygun tarifeler üzerinden daha kolay bir şekilde erişmesi için daha önce de bazı kararların alındığını ve indirimler yapıldığını dile getiren Elvan, işletmecileregetirilen yeni yükümlülüklerin 1 Nisan 2014 tarihinden itibaren yürürlüğe gireceğini belirtti.

"Engelliler haberleşme hizmetlerinde engellere takılmayacak"
Bakan Elvan, BTK'nın kararıyla cep telefonu ve sabit telefon işletmecileri ile internet servissağlayıcılarına getirilen yükümlülükleri şöyle sıraladı:
"Yeni alınan kararlar doğrultusunda işletmeciler, engelli tüketicilere yönelik makul ölçüdeekonomik avantajlar ihtiva eden tarife ve kampanyalar sunacak. Cep telefonu operatörleriengelli aboneler için 'Sesli Konum Bilgisi' hizmetini ücretsiz verecekler. Engelli cep telefonuabonesinin konum bilgisi talep etmesi halinde başka bir telefon numarasına da ücretsiziletilecek.

Bunun yanı sıra engelli aboneler için ses hizmetinden bağımsız olarak sadece veri (data) paketihizmeti sunulacak. Engellilere yönelik olarak sunulan tüm hizmetler internet sayfası üzerindetek başlık altında toplanarak engelli tüketicilerin bilgiye erişimleri kolaylaştırılacak.
200 binin üzerinde abonesi olan işletmeciler internet sitelerini engelli abonelerinyararlanabileceği şekilde yeniden düzenleyecek. Bu yılın Nisan ve Ekim aylarında işletmelerengellilere yönelik sundukları hizmetlerin yer aldığı internet sayfasının adresini tüm abonelerine SMS olarak gönderecekler.

Engelliler haberleşme hizmetlerinde engellere takılmayacak."

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR