22 Eylül 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
03 Aralık 2013 Salı 12:04

Bakanlık Sigaraya Zam İstedi

Sigaradan bütçeye 22 milyar liralık hedef koyan Maliye, 2 liraya varan indirim furyasını takibe aldı. Bakanlık, fiyat artışı isteyecek
Bakanlık Sigaraya Zam İstedi

Sigara şirketlerinin çok sayıda markada 50 kuruştan başlayarak 2 liraya kadar indirime gitmesiMaliye'yi harekete geçirdi. Maliye Bakanlığı ile Gelir Politikaları Genel Müdürlüğü, makul bir neden olmaksızın fiyat indirimine giderek devleti vergi kaybına uğrattıkları gerekçesiyle sigarafirmalarını yakın takibe aldı. Maliye yetkilileri, fiyatları eski seviyesine yükseltmeleri için firmalarlagörüşme yapacaklarını, sigaraya yeni bir vergi zammının en son çare olarak düşünüldüğünü söyledi.

TİRYAKİ SEVİNDİ
Bazı sigara firmaları fiyat indirerek satışlarını artırırken, ÖTV gelirindeki düşüş nedeniyle Maliye sektörü mercek altına aldı. Maliye'den üst düzey bir yetkili, "Bizim tarafta sadece izleme süreci devam ediyor. Sigara firmaları üretip dağıtıcıya satınca ÖTV doğuyor. Dağıtıcı firmaların malçekilişleri var mı yok mu, onları izliyoruz" diye konuştu. Firmalar, çok sayıda markada 50 kuruşile 2 lira arasında değişen indirimler yaptı.

Paket başına 50 kuruşluk indirim 41 kuruşluk vergi kaybına neden oluyor. Bu rakam 2 liralıkindirimde 1.64 liraya çıkıyor. Maliye, 2014 yılı için sigaradan ÖTV gelir hedefini 22 milyar lira olarak belirlemişti. Ancak indirimle hedef zora girdi. Sigarada paket başına 3.22 lira asgari maktu, 9.2 kuruş maktu ve yüzde 65.25 nispi olmak üzere 3 çeşit ÖTV bulunuyor.

Yetkililer, "Firmalar, asgari maktu yükselsin pahalı grupta kar edilsin istiyor. Ancak böyle bir artış ucuz sigaralarda yeni zam dalgasına yol açacaktır. Bu durumda kaçakta artış olabilir. Firmalarla görüşür orta yolu buluruz" değerlendirmesini yaptı.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR