25 Eylül 2017 Pazartesi

Neriman CANBOLAT / Ajans32

Bal Arısı Babalarımız...

09 Haziran 2012 Cumartesi 15:34

    Annelerimizin gününden sonra, sıra; sırtımızı yasladığımız, evimizin direkleri babalarımızın gününü kutlamaya geldi. Araya farklı konulu yazı girmesini istemediğim için, yeni makale yazmamıştım. Anne ve babalarımız, sevgi güvercinlerimizin iki kanadıdır. Sevgiyle yüreklerimizi ısıtan, bize mutluluk, güven veren, derdimizi, neşemizi, mutluluğumuzu paylaşan en iyi arkadaşlarımız anne ve babalarımızı ayrı tutmak istemedim.

Çocukları için gece gündüz çalışan babalarımıza hangi cümleyi kullansam az gelir. Onlar ki ! Devrilmeyen Çınar gibidirler. Gölgeleri yeter. Kul hakkı içinde en mühim olanı,; bizleri ölünceye kadar yüreklerinde taşıyan anne- babalarımızın hakkıdır. İkisi de varoluş sebebimiz ve velinimetlerimizdir. Hiçbir evlat anne babasının hakkını ödeyemez. Duaları geri dönmez. Onun için, beddualarından sakınmalı, dualarını almalıyız. İnce ve zarif olan yüreklerini incitmemeliyiz. Onlara iyilik etmeliyiz ki, çocuklarımızda bize etsin.

Her yılın 3. Pazar günü kutlanan “ BABALAR GÜNÜ” saygı ve sevginin dile getirildiği gün olarak kutlanır.

 Son nefeslerine değin, durmayarak, yavaşlamayarak Bal Arısı gibi çalışırlar. Nasıl ki Bal arıları çalışkanlıklarıyla adını tarihe yazdırdılarsa; babalarımızda aynı şekilde başarının efendisidirler. İlâhi Yaradan, kendilerine bu görevi verdiği için, onu gerçekleştirmek üzere sürekli çalışırlar. Bütün yükü omuzlarına almışlardır.

Fedakarlık, sevgi, şefkat, sabır tarifinin tek göstergesi BABALARIMIZDIR. Kollarındaki huzur, güven hiçbir şeyde yoktur... Yüreklerindeki sıcaklık ve iki kolunun arası en güvenilir yerdir. Kendi mutluluklarından çok, çocuklarının mutluluğu ile mutlu olurlar. Baba demek; dağ demek, dayanak demektir. Sırtımızın dayanakları, omuzlarımızın direği babalarımız olmazsa, sırtımızı yaslayacak dağ bulamayız. Ne garip acı gerçek ki! Hayatta babası olduğu halde, babasız olanlar var. Ne babalar tanıyorum çocuklarıyla ilgilenmeyen. Kendileri zevki, sefa içinde yaşarken, çocuklarını çalıştırıp, paralarını alan hatta evlenmelerine bile izin vermeyen babalar tanıyorum. Hatta çocukları ölüm döşeğinde can çekişirken, gelmeyen babalar tanıyorum. Çocuklarını evinde oturtup kirasını alan vicdansız babalar.

Evlatlarını umursamayan, varlığı ve yokluğu belli bile olmayan babalar. Sadece nüfus cüzdanında ismi olan babalar!!! Ne babalar vardır ki ölse de, bin yıl geçse de asla unutulmayacak kadar asil babalardır onlar!!! Çoğu babalarda sevgilerini gösteremezler. Oysa büyüdüğümüzde babalarımızla ilgili en çok özlem duyduğumuz şey, babalarımızın sarılmasıdır. İlk adımlarımızı atarken ellerimizden tutan ve hiçbir zaman bırakmayan, desteği hiç bitmeyen, sevgisine ve saygısına ortak olabilecek başka bir varlık yaratılmayan, alın terlerini kattıkları ekmekleri evlatlarına götüren, kalpleri coşkuyla atan yorgun savaşçılarımız babalarımızın üzerine başka varlık yaratılmamıştır.

Sanki evlatlarını cam fanusa koymuş, hayatın tehlikelerinden mahrum büyütürcesine koruyan, biz hayallerle oyalanırken, ayaklarının altından kayıp giden hayatının farkına bile varmayan, ailemizin reisi büyük aşklarımız biricik babalarımız “BABALAR GÜNÜNÜZ” kutlu olsun.
Babaları ölenleri gördüğümde, canımın acısını anlatamam… Şükrediyorum ki babacığım hayatta!!! Onun içinde son cümlelerimi, çilelerine şahit olduğum, dürüst, vicdanlı, çalışkan ve gururlu canım BABAMA ayırdım.

“ Canım babam seni çok seviyorum. Bizi doğruluk, dürüstlük, inançla besledin. Haram lokma yedirmedin. Allaha hamd etmeyi, Allaha hesap verme korkusunu öğrettin. Hayat beni zorladıkça rehberim oldun.

Teşekkür ederim babamın kızı olma gururunu ve mutluluğunu yaşattığın için. Her bir beyaz saçındaki, alnındaki çizgileri, ellerindeki kapanmayan yaraların ne sırlar gizlediğini biliyorum babam. 86 yıllık çınarsın. Benim deniz gözlü, gönlü zengin, yüreği güzel babam. İyiki benim babamsın. Bunun için Allahü Teâla’ya ne kadar şükretsem azdır.” En büyük servetim” dediğin çocuklarının en küçüğü olarak sana diyorum ki “ En büyük zenginliğim sensin canım babam. Babalar günün kutlu olsun.

Her çocuğun annesinin kollarında, babasının kanatlarının altında büyümesi dileklerimle ve ailemizin yıkılmaz direkleri babalarımıza sevgilerimle… Babalar gününüz kutlu olsun...

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 2 yorum yapıldı.
    YAZARLAR