20 Eylül 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
13 Ocak 2014 Pazartesi 16:46

Başbuğ'un Hapisteki İlk Günü

Ergenekon Davası’ndan tutuklu olan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un “Suçlamalara Karşı Gerçekler” isimli kitabı Kaynak Yayınları baskısıyla okuyucusuyla buluştu.
Başbuğun Hapisteki İlk Günü

İlker Başbuğ kitabında cezaevindeki ilk gününü de anlattı. Yedi küçük odası bulunan, iki katlı cezaevinin bir koğuşunda tek başına uyuduğunu, havanın soğuk olduğunu belirten Başbuğ, cezaevindeki ilk sabahı şöyle anlattı:

“Getirdiğim eşyalar arasında bulunan kalın giysilerden seçtiklerimi giydim. Aşağı kata indim. Büyük bomboş bir salon, iki masa bir de eski bir televizyon vardı. Yüzümü yıkadım. Televizyonu açtım. Haber kanalları büyük ölçüde benim tutukluluk haberimi veriyordu. Televizyonun sesi boş odada gürültü şeklinde yankılanıyordu:

‘Türkiye Cumhuriyeti'nin 26. Genelkurmay Başkanı, terör örgütü kurmak ve yönetmek suçlamasıyla tutuklandı. Takdir Yüce Türk Milletine aittir.’
Kenarda, bir tepsi üzerinde kurabiye kutuları, su ve meyve suları vardı. Herhalde, cezaevi idaresi tarafından ilk ihtiyaçların karşılanması için konulmuştu. Oradan bir iki şey alıp yedim. Koğuşa, gelen gidenler oluyordu. Dikkat ettim, tek kişi gelmiyordu. Gelenler birden fazla idi. Durumumu merak ediyorlardı. Bir isteğim olup olmadığını soruyorlardı. Gelenlerden biri, akşamüstü başka bir koğuşa geçeceğimi söyledi. Orası, üst katta üç odalı bir koğuşmuş. Gelenlere, iyi olduğumu ancak yeni geçeceğim koğuşta tek başına kalmak istemediğimi, yanıma birilerinin verilmesinin iyi olacağını söyledim. Sorun olmadığını ifade ettiler”

BAŞBUĞ’UN İLK GÜNKÜ ZİYARETÇİLERİ KİMLERDİ
İlker Başbuğ, öğleden sonra Başsavcı, İnfaz Savcısı ve Cezaevi Müdürü ile görüştüğünü belirterek “Tanıştık ve oturduk. Bazı genel konuları konuştuk. Başsavcıya da yalnız kalmak istemediğimi söyledim. ‘Düşünüp değerlendireceğiz’ dedi. İnfaz savcısı ise, bu sürenin biraz zaman alacağını, belki birkaç ay filan süreceğini söyledi. Ben de onu duyunca içimden, demek ki burada epeyi kalacağız diye geçirdim. Tutuklanma sürpriz olmamıştı. Bunu bekliyordum. Ama burada ne kadar kalacağımı pek tayin edemiyordum” dedi.

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, o gün kızı Feride ve oğlu Murat’ın kendisini ziyarete geldiğinde yapılan şakayı da şöyle anlattı:
“Odaya birileri girdi. Kızım Feride ve oğlum Murat'ın beni ziyaret için geldiklerini söyledi. Günlerden cuma idi. Yani cezaevindeki ilk günüm, 6 Ocak 2012… Feride ve Murat'ın ziyaretini beklemiyordum. Biraz sürpriz oldu. İnfaz Savcısı, Başsavcı'ya bakıp biraz gülümseyerek: ‘Ziyaret için izin verelim mi?’ diye sordu. Başsavcı ‘Olur’ diye yanıtladı. Sonradan öğrendim ki, ilk gün ziyaret hakkı zaten varmış”

“AĞIZLARIMIZDAN İLK ÇIKAN SÖZLER
ADETA KIRIK OLARAK ÇIKIYORDU”
İlker Başbuğ, savcılarla konuşması uzadığını ancak aklının çocuklarında olduğunu vurgulayarak duygularını şu ifadelerle aktardı:
“Nasıl karşılaşacaktık? Ne konuşacaktık? Bir an önce de buradaki konuşmayı bitirerek, onları görmek istiyordum. Nihayet oradan ayrıldım. Görüşmenin yapılacağı yere gittik. Görüşme ‘kapalı görüş’tü.
Yaşam Yiğitçe ve Onurlu Olmalıydı. Kapalı görüşmeyi, küçük bir bölmede yapıyorsunuz. Aranızda kalın bir cam var. Konuşmanızı telefonla yapıyorsunuz ve kayda alınıyor. Feride ve Murat'ı karşımda gördüm. Adeta iki kuş gibi uçarak babalarını görmeye gelmişlerdi. Yüreklerinin pır pır ettiğini hissediyordum… Filmleri hatırlayın... Sevdiklerinden uzaklarda olan biri, kış günü pencerede oturur. Dışarıya bakar. Beklemektedir. Ansızın pencerenin sahanlığına iki kuş konar, pır pır ederek. Gözlerindeki büyük sevgi ile ona bakarlar. Oturan adam, o kuşlarda sevdiklerini görür. Telefon ahizesini kaldırarak konuşmaya başladık. Ağızlarımızdan ilk çıkan sözler, adeta kırık olarak çıkıyordu. Bir müddet sonra toparlanabildik. İlk görüşme, cezaevlerinde gerçekten pek kolay değildi. Görüşmenin devamında, onların moralli ve kararlı olduklarını gördüm, rahatladım. Cezaevinde başlangıçta lazım olacak bazı malzeme ve giysiyi de beraberlerinde getirdiklerini söylediler. Zaman süratle geçti. Onlar süzülerek ayrıldılar. Ben de koğuşa döndüm”

‘YAŞAMAK ACI ÇEKMEKTİR’
İlker Başbuğ, kitabında hapishaneye gelene kadar şiirle pek ilgisi olmadığını belirterek “Cezaevindeki en büyük kazanımlarımdan biri, içimde şiire ilişkin bazı duyguların yeşermesiydi. Bir gün ‘Yaşamak acı çekmektir’ diye düşünürken aklımdan, kalemimden bazı mısralar birdenbire dökülüverdi. Şiir bana göre duymak ve duyduğunu da en kısa şekilde kâğıda aktarabilmektir. Ben şiire olan çok geç kalmış duygularımı ilk kez cezaevinde hissetim” ifadelerini kullandı.

Genelkurmay Eski Başkanı İlker Başbuğ'un "Suçlamalara Karşı Gerçekler" isimli kitabı Kaynak Yayınları'ndan çıktı.

İşte İlker Başbuğ’un ilk şiiri:

“Sevgi ve Acı
Bugünü yaşa, her dakikasını içercesine, severcesine
Bugünü yaşa, her dakikasında acı çekercesine
Sevgi ve acının birbirlerini tamamladığını bilircesine
Yaşadığın her sevgi ve acı için, Allah'a dua edercesine
Hayatın bir varmış, bir yokmuş olduğunu düşlercesine
Yetmiş yaşında ilk şiir denemesini yaptığına inanırcasına”

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR