16 Ocak 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
07 Mart 2017 Salı 11:25

Başkan Günaydın'dan Kadir Dal'a İlginç Cevap

Başkan Günaydın'dan Kadir Dal'a İlginç Cevap
Başkan Günaydından Kadir Dala İlginç Cevap

AK Partili Kadir Dal’ın Atatürk’ün Isparta’ya gelişinin Belediye Meclisi’nde de kutlanmasını istemesi üzerine konuşan Belediye Başkanı Günaydın, “Atatürk, kısa zaman kalmasına rağmen Isparta’da birkaç fabrikanın kurulması konusunu çözdü. Bunlardan birisi de Sümerbank Halı Fabrikası’ydı. Ne oldu Sümerbank Halı Fabrikasına? Ey Atatürk, kemiklerini sızlattık, arkası gelmedi. En sonunda bir iktidar geldi, tamamen kökünden kaldırdı” diye konuştu.  Belediye Meclisi’nin Mart ayı oturumları dünkü toplantı ile başladı. Mart ayının açılış toplantısı diğer aylara göre kısa sürdü.

Meclis, sadece bir gündem maddesi ile toplantı.  Gündemde yer alan imar tadilatlarının görüşülmesi maddesi oybirliği ile İmar Komisyonu’na havale edildi. Meclis ilk toplantısı bu şekilde tamamlanırken, söz alan Kadir Dal, Atatürk’ün Isparta’ya gelişinin Mecliste de kutlanmasını istedi. Dal’a yanıt veren Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, “Değerli Kadir Dal kardeşim biz Hükümet Meydanı’nda kutlama yaptık. Oraya gelmedin galiba” dedi. Günaydın, konuşmasında Sümerbank Halı Fabrikası’nın kapatılması üzerinden iktidarı eleştirdi. 


EN SONUNDA BİR İKTİDAR GELDİ, SÜMERBANK HALIYI TAMAMEN KÖKÜNDEN KALDIRDI
Daha sonra görüşlerini aktaran Belediye Başkanı Günaydın, “6 Mart 1930 tarihinde Atatürk, Isparta’ya geldi ve birkaç saat kaldı. Bu birkaç saat içerisinde Isparta halkına büyük enerji ve çalışkanlık verdi. Kısa zaman kalmasına rağmen Isparta’da birkaç fabrikanın kurulması konusunu çözdü. Bunlardan birisi de Sümerbank Halı Fabrikası’ydı. Ne oldu Sümerbank Halı Fabrikası? Ey Atatürk, kemiklerini sızlattık, arkası gelmedi. En sonunda bir iktidar geldi, tamamen kökünden kaldırdı. Atatürk’e minnet ve şükranlarımızı sunuyorum. Çünkü bugüne kadar Sümerbank Halı Isparta ve çevresine, hatta uzak vilayetlere kadar merkezlik yaptı. Bütün Isparta’nın kazancı buradan olmuştu.

O yüzden Atatürk’ü şükranla anıyorum. Ülkemizde fabrikaları özelleştirme furyasıyla satmanın anlamı yok. Yenilemek, çalıştırmak ve çağa uyarak ekonomiye kazandırmak Atatürk’ün en temel sistemidir. Atatürk’ü anarken de bu özelliklerini ülkemize hatırlatmak da fayda vardır. Kadir Dal’a çok teşekkür ediyorum. Böyle bir anmayı mecliste söyleme fırsatını hatırlattı. Atatürk’ün gelişini her yıl kutladığımız gibi meclisimizde de kutlamış olduk” diye konuştu.

BUGÜN HİNDİSTAN’DA ATATÜRK’ÜN MİLLİ EKONOMİSİ İLE ÇALIŞILIYOR
Öte yandan Atatürk’ün milli ekonomiyi çok iyi bilen birisi olduğunu ifade eden Başkan Günaydın, “Bugün Hindistan’da Atatürk’ün milli ekonomisi ile çalışılıyor. Hindistan büyükelçisine bunu neden yapıyorsunuz dediğimizde ‘Biz gece gündüz Atatürk’le yaşıyoruz. Atatürk’ün milli ekonomi politikasını uyguluyoruz’ diyor. Hindistan böylelikle gayrı safi milli hasılasını üst noktalara çıkararak yoluna devam ediyor” şeklinde konuştu. 

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 2 yorum yapıldı.
    YAZARLAR