26 Eylül 2017 Salı

Neriman CANBOLAT / Ajans32

Başörtülüye Amele Muamelesi

22 Ağustos 2011 Pazartesi 10:37
Hepimizin zorundalıkları mutlaka vardır. Bunlardan bir tanesi de çalışmak, ekmek paramızı helâlinden kazanmak. Birilerimiz iş beğenmez, birilerimiz işçi beğenmez. Ama tek gerçek var hem çalışmak, hem de personel çalıştırmak zorundayız.
Okurlarım bilirler, genellikle orijinal konuları yazmayı tercih ediyorum. Geçenlerde iş yerime işe çok ihtiyacı olan bir arkadaşım geldi. Bende onu personele ihtiyacı olduklarını bildiğim ünlü bir konfeksiyon mağazasının müdürüne yönlendirdim. Aradan çok kısa bir zaman sonrası arkadaşım yüzü kızarmış ve ağlamaklı bir şekilde geldi. Anlamıştım hemen! Ama yine sordum “ne olduğunu”?

Görüşme sırasında müdür diye adlandırılan eğitimli, eğitimsiz şahsiyet canım arkadaşıma hakaret niteliğinde kelimeler sarf edip, hoş olmayan davranışlar sergileyip, resmen aşağılamış.” Ben buraya amele almıyorum” diyerek azarlamış. Sanki daha önce kendiside personel değildi. Benim düştüğüm durumu tahmin bile edemezsiniz. İki taraf içinde ihtiyaçlarını karşılamak için yardım etmeye çalışıyorum. Ama düştüğüm duruma bakın. İyi ki bu sayfamız varda bende bu utanç durumu sizlerle paylaşıyorum.

Ne güzel hayallerle, iş bulma sevinci ile gidiyorsunuz, ama insanlık dışı davranışlarla karşılaşıyorsunuz. Nasıl bir insanlık örneği? Artık hayvana bile nezaketli davranırken! İnsanın insana davranışını gerçekten kınadım. Çalışan personel işverenin işidir! Müşteri ikinci sırada gelir. Birinci sıradaki çalışanlardır. Bu tür hizmet işleri insanlarla yakın temas gerektirir. Eğer personel soğuksa mütebessim değilse, canı sıkkınsa, o zaman müşteriler işlerini başka yerlerde halleder. Büyük şirketlerde şu formül uygulanır. Önce çalışanlarını samimi, bilgili ve güvenilir yönde eğitip, memnun müşteriler oluşturacak, memnun kalan müşteri de tekrar gelecektir ve bu da hissedarlar için büyüyen bir kazanç akışı meydana getirecektir.

Aslında çalışanlar mağazaların ilk müşterileridir. Bir mağaza sahibinin çalışanları ile diyalogları iyi değilse, müşterilerle ilişkisi asla iyi olamaz. Çalışanlar kendilerini nasıl hissederse, müşterilerde kendilerini öğle hissederler. Bazı şirketler doğru çalışanları bulmak için her çareye başvurur. Bugün işe aldıkları insanların, yarın geleceklerini yarattıklarını bilirler.
Çalışanlarına az maaş veren bir şirket, karşılığını da az alacaktır. Çalışanlarına çerez parası verir gibi, ufak tefek maaş verenler, karşılığında da, çerez parası gelirleri olur. Sürekli personel değiştirmek daha fazla paraya mal olacaktır. Yetenekli ve motivasyonu yüksek çalışanlar bulmak ve onları elden kaçırmamak iş başarısının anahtarıdır. Unutmayalım akıllı şirketler bol maaş verirler.
Ancak saygı göstererek, saygı göreceğimizi unutmayalım.
 
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 4 yorum yapıldı.
    YAZARLAR