22 Eylül 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
30 Haziran 2014 Pazartesi 14:38

Başvuran Parasını Geri Alıyor!

Kredi çekerken ödediği dosya masrafını geri alanların sayısında adeta patlama yaşanıyor. Sebebi ise ücretsiz gönüllü avukatlar...
Başvuran Parasını Geri Alıyor!

‘’BDDK veya avukatlık bürosundan arıyoruz’’ diyerek vatandaşı ‘’ Kredi dosya masrafınızı sizin adınıza bankanızdan geri alıyoruz’’ şeklindeki vaatlerle kandıran dolandırıcılara karşı geçtiğimizgünlerde BDDK ve ilgili kurumlardan uyarılar yapılmış, vatandaşın bu noktada daha dikkatli olması istenmişti.

Bu uyarılar kulağınızın bir yerinde küpe olsun ama, kredi dosya masrafı noktasında şimdiye kadar sıkı durun öyle ya da böyle tam 3 milyon kredinin dosya masrafıbankalardan temin edilerek hak sahiplerine geri ödendi.

Ülke genelinde son 10 yıl içinde verilen kredilerden ötürü ödemesi yapılması gereken dosyasayısı ise 40 milyondan fazla. Yani daha on milyonlarca kişiye başvuru olması halinde ödemeyapılacak.

Tüketici Kanunu’nda yapılan değişiklikler ve Yargıtay tarafından verilen emsal kararlarsonrası son 1,5 yıldır avukatlar yoğun bir mesai içerisine girdi.

TALEP PATLAMASI YAŞANIYOR
Uzun yıllar tartışma konusu olan ve kredi kullanan vatandaştan haksız yere alındığı savunulandosya masrafları Yargıtay tarafından verilen emsal kararlar göz önünde bulundurularakbankalardan bir bir geri alınırken, son zamanlarda vatandaşın bilinçlenmesi ile birlikte bu yöndeki taleplerde adeta patlama yaşanmaya başlandı.

VATANDAŞDAN MASRAF ALMIYORLAR
Ortalama 250 lira olan dosya masrafını geri almak için açacağı davanın masrafındançekinen vatandaşın imdadına avukatlar yetişti.

Göz korkutan dava masraflarını vatandaştan almadan dosyaları devralan avukatlar 20’şer 30’ar gruplar halinde dosyaları mahkemelere taşıyarak birkaç gün içerisinde sonuç alıyor ve vatandaşa parasını iade ediyor. Avukatların vatandaşa ulaşmak ve toplu dosya oluşturmak içinçağrı merkezlerini de kullandığı belirtiliyor.

AVUKAT BAŞINA GÜNLÜK 30 DOSYA DÜŞÜYOR
Öyle ki gelinen noktada avukat başına günlük 10 ile 30 adet arasında dosya düştüğü ifade ediliyor. Bu zamana kadar yapılan dosya başvuru sayısı ise 3 milyonu aştı. Yapılanbaşvurulardan yüzde 99 oranında olumlu geri dönüş alındı ve hak sahiplerine paraları iade edildi.

‘’VATANDAŞ UĞRAŞMAK İSTEMİYOR’’
Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz avukatlar süreci şu sözlerle özetliyor;

‘’’Normalde bir dava açmanın usulü vatandaş avukata gider vekâletini verir bunun yanı sıra davamasraflarını da öder. Bunun üzerine de avukat takibe başlar. Ancak biz bu tarz davalarda farklıbir yöntem izliyoruz. Çünkü vatandaş dava masrafları olduğu için 100-200 liralık dosyamasrafıyla uğraşmak istemiyor. O yüzden biz vatandaşlardan vekâletlerini alarak bu tarztalepleri topluyoruz. Masrafları cebimizden ödeyerek yasal süreci başlatıyoruz. Parayı tahsil ettikten sonra ise bize vatandaş tarafından verilen hesaplara paralarını yatırıyoruz. Biz bu işte vatandaştan hiçbir şekilde para almıyoruz. Dava masrafları karşı taraftan tahsil ediyoruz bir de bunun üstüne vekâlet ücreti kazanıyoruz. Bu işten ne benim ne de müvekkilimin bir zararı olmuyor. ‘’

PARA 10 GÜN İÇİNDE HESAPTA!
Türkiye genelinde 1,5 -2 yıl içinde 3 milyon başvurunun yüzde 99’una geri dönüş yapıldığını belirten avukatlar, paranın geri ödenmesi noktasında iki hususun olduğunu belirterek, ‘’Birincisi Tüketici Hakem Heyetine gitmeden icra takibi başlatılır ve bankaya bu icra evrakı birgün sonra tebliğ edilir. Banka tebliğ tarihinden itibaren 7 gün içinde bu karara itiraz edebilir. Şayet banka bu tebliğe itiraz etmez ise 10 Gün içinde vatandaş parasını alıyor. Şayet eder ise bu sefer de İtiraz ile birlikte tüketici hakem heyetine başvuruluyor. Burada iş yoğunluğu olduğuiçin en az 3 ayda sonuç alınıyor. Ancak Hükümet 550 raportör ataması yapacak. Bu atamalardan sonra bu sürede 1 aya kadar inecek.’’ diye konuştu.

SON 10 YILLIK KREDİLERİ KAPSIYOR
Yargıtay tarafından verilen emsal karar 2004 yılından bu yana yani 10 yıllık zaman aşımını doldurmamış kredileri kapsıyor. İstatistiklere göre ise son 10 yılda 40 milyondan fazla kişinin kredi kullandığı görülüyor. Normal kredilerde ortalama 250 TL olan dosya masrafıkonut kredilerinde 3 bin TL gibi çok ciddi rakamlara kadar da çıkabiliyor.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 3 yorum yapıldı.
    YAZARLAR