25 Eylül 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
01 Ekim 2013 Salı 12:50

Batı Akdeniz İhracatı Büyümesini Sürdürdü

Antalya İhracatçılar Birliği 2013 yılı dokuz aylık ihracat rakamlarını Isparta'da düzenlediği basın toplantısında açıkladı.
Batı Akdeniz İhracatı Büyümesini Sürdürdü

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde yapılan toplantıya Antalya İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı'nın yanı sıra Isparta Valisi Vahdettin Özkan, Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın ve Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü Başdeğirmenci ile çok sayıda işadamı katıldı.

ISPARTA 2023 İHRACAT HEDEFİ 500 MİLYON DOLAR
İhracat rakamlarının açıklandığı toplantının açış konuşmasını yapan ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmenci; 2023 ihracat hedefinin ülkemiz için 500 milyar dolar,Isparta içinse 500 milyon dolar olduğunu söyledi.

İhracatı arttırmak için katma değer odaklı ihracat kalemlerinin eklenmesi için özel çaba gösterdiklerinin altını da çizen başkan Başdeğirmenci,ihracatı arttırmak amacıyla bakanlık nezdinde çalışmalarını sürdürdüklerinin ve Isparta'nın ürünlerinin rağbet görüyor olmasının kendilerini sevindirdiğinin altını çizdi.ajans32

ITSO Başkanı yerelden küresele hareketi hızlandırmak için çalıştıklarını kaydederek konuşmasını noktaladı.

MARKALAŞMA ÖNEMLİ
ITSO Başkanının ardından söz alan Isparta Valisi Vahdettin Özkan ise Milli hedef olan cari açığın kapatılması için seferberlik yaşandığını görmenin sevindirici olduğunu belirtti.

İhracatı arttırma çabalarında markalaşmanın çok önemli olduğuna dikkat çeken Vali Özkan,nitelikli küresel network'e işaret ettiği açıklamasında, herkesin bunun farkında olmasının önemli olduğunu vurguladı.

Isparta Valisi Batı Akdeniz havzasının ihracatına sağlanan katkı dolayısıyla başta üretim yapanlar olmak üzere herkese teşekkür etti.

AİB İhracat Artışında Türkiye'nin Lideri
Daha sonra 9 aylık ihracat rakamlarını açıklamak üzere mikrofona gelen Antalya İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, Türkiye ekonomisi ve ihracatının büyüme trendini sürdürüğünü ifade ederek;”ülkemiz ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre %11,1 artışla 12 milyar 555 milyon dolar olarak gerçekleşti.Yılın dokuz aylık döneminde ise ihracatımız< %5,62 artarak 107 milyar 26 milyon dolar olarak gerçekleşti.Batı Akdeniz illerimiz olan Burdur,Isparta ve Antalya'dan yapılan ihracat büyümesi sürdürerek, 1 milyar 89 milyon 220 bin 971 dolara ulaşmıştır. Dokuz aylık dönemde bölge ihracatımızın 468,5 milyon doları tarım. 438.5 milyon doları sanayi ve 183 milyon dolarlık kısmı da madencilik ürünlerinden oluşmuştur.Bu da %21,30 gibi bir büyümeyi ifade etmektedir.Ocak-eylül döneminde en fazla artışı gerçekleştiren Birlik durumundayız” dedi.www.ajans32.com

Isparta'nın ihracatının her geçen gün arttığını dile getiren AİB Başkanı Satıcı; Isparta'dan ilk dokuz ayda 90 ayrı ülkeye 143,5 milyon dolar ihracat gerçekleştirildiğini ve bunun da 112 milyon dolarlık kısmının AİB üzerinden yapıldığını, Isparta'nın ihracatının tamamının Antalya'dan geçmesini ümit ettiklerini kaydetti.

Konuşmasının son bölümünde AİB'in faaliyetleri hakkında bilgi veren Başkan Mustafa Satıcı, bölge ekonomisinin gelişmesi için katkı sağlamanın temel hedeflerini olduğuna güçlü vurgu yaptı.Ve 2023 için Isparta'nın 500 milyon dolar değil 1 milyar dolarlık ihracat yapmayı hedeflemesi gerektiğini söyledi.

Toplantının son bölümünde ise toplantıya katılanlar ortak sorunlar,çözüm yolları ve yeni gelişmeler hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR