25 Eylül 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
07 2016 Pazartesi 16:00

Bebeklerin Teknoloji İle Etkileşimi

Günümüzde teknolojinin varlığı ve sürekli olarak gelişme kaydetmesi hepimizin kabullendiği inkâr edilemez bir gerçek
Bebeklerin Teknoloji İle Etkileşimi


 

 

Günümüzde teknolojinin varlığı ve sürekli olarak gelişme kaydetmesi hepimizin kabullendiği inkâr edilemez bir gerçek. Ancak anne baba adaylarının aklında beliren sorulardan biri de dünyaya gelecek bebekleri ve onun gelişiminde teknolojinin nerede olması gerektiği. Ebeveynlerin ikiye ayrıldığı bu konuda Amerika’da yapılan bir araştırma bebeklerin gelişimi için teknolojinin olumlu etkileri de olduğu sonucunu ortaya çıkardı. Öyle ki bu araştırmaya göre televizyon ve bilgisayar bulunan ortamlarda bu cihazlarla iç içe büyüyen çocukların analitik zekâlarının geliştiği ve karşılaştıkları problemleri çözmekte daha aktif oldukları çıkarılan sonuçlar arasında yer alıyor. Araştırmalar ve ay ay bebek gelişiminin teknoloji ile iletişimi hakkında detaylı bilgi için https://www.adimadim.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Diğer taraftan bazı bilim adamları ise araştırmaları sonucu bebeğinize televizyon reklamları eşliğinde yemek yedirmemeniz konusunda hemfikir. Bebeğinize reklam yerine aynı şekilde ilgisini çekecek, aynı akıcılığa fakat daha fazla öğretici içeriğe sahip bir belgesel ya da program açılıp izletilmesinin ileri ki yıllarda gelişimini de olumlu yönde etkilemesinde büyük öneme sahip.

 

Böylesi bir durum ve ikilemde uzmanların anne ve babalara ortak önerisi bebeğiniz ya da çocuğunuzu teknoloji ile ne çok iç içe büyütmek ne de tamamen uzak tutmanız yönünde.

Özellikle 6 yaş altı bebeğinizin kablosuz internetin bulunduğu ortamlarda çok fazla tutulmaması tavsiye edilir.

 

Gelişimlerinin başında olan bebeğiniz için teknolojik aletler sadece birer merak unsurudur. Ebeveynlerin bu aletleri çocuğunun ne amaçla kullanmaları için izin verdikleri de önemli bir diğer konudur. Oyalanması düşünülerek her fırsatta çocuğunuzun eline tablet, telefon vb. Cihazları vermemeniz gerekmektedir.

 

Bebeklerin zihinsel gelişimlerindeki en önemli unsurlardan biri de etraflarıyla kurdukları iletişim ve etkileşimlerdir. Bu dönemde bebeğiniz televizyonda gördüğü pek çok şeyi gerçek hayatta etrafında oluyormuşçasına algılayacaktır. Bu dönem gelişimi ileriki zamanlarının nasıl şekilleneceği konusunda en temel adımların atıldığı zamandır. Bu nedenle televizyonda izlettirilecek her şey dikkat ve itinayla seçilmelidir. En çok tercih edilen ve önerilen bu site size bu konuda yardımcı olacaktır.

 

Çocuklar bazı çizgi filmlerde ki karakterlerin de gerçek hayatta var olan gerçek birer karakter olduklarına inanabilirler ve bu onlarda taklit etme isteği uyandırır. Buna bağlı olarak seçilecek çizgi filmlerin bile ilk dönemlerde etkisine dikkat edilmeli ve itina gösterilmelidir.

 

YAZARLAR