24 Eylül 2017 Pazar

Kadir YAVUZ / Ajans32

Bekir Bayram

07 Ağustos 2012 Salı 20:28

 

ISPARTA VALİSİ MEMDUH OĞUZ BEY’İN HASTA ZİYARETİNE VERDİĞİ ÖNEMİ BİZZAT YAŞADIM…

Hemşehrim Katre Unlu mamullerinin Sahibi Mehmet Kayaduran Bey’i telefonla aradım, Bekir Bayram Bey’in SDÜ Tıp Fakultesi Kardiyoloji Bölümünde yattığını söyledim. O da, Emin Pehlivan Bey’le birlikte gelip beni evden aldılar… Hastaneye gittik.

Ziyaretimize çok sevindi. Sarıldık, kucaklaştık. Oturduk biraz muhabbet ettik. Müşterek dostlarımızı yad ettik.

Bekir Bayram Bey, dost insan, herkesin hastasına,  düğününe, doğumuna ve ölümüne koşan biri; yakın dostluğumuz dünürlüğümüz vesilesiyle oldu. Bu çok değerli insana son kitaplarımdan ANTİPARANTEZ’i ithaf ettim. Kendisiyle birlikte olduğumuz dönemlerden anılarımı dile getirdim, satırlara döktüm. Kitabın üçte birlik bölümü, onunla birlikte yaşadıklarımızdır.

Savlıdır, Bekir Bayram ağabey! Isparta’da oturmasına rağmen günde en az iki defa Sav’a uğrar, kasabanın ortasındaki belediyenin altındaki kahvede, çınarın altında oturur, dostlarına çay ısmarlar. Kimisine ısmarlar, kimisine ısmarlattırır. Şakalaşmaktır, takılmaktır amacı!

Onun ve benim birlikte tanıdığımız müşterek dostlarımız çoktur. Bu dostların içinde, en iyisi, en hası da değerli hemşehrim Mehmet Kayaduran’dır. Babanın oğula bile yapamadığını, bu devirde o bana yapmıştır. Günümüzde kitaba kimse değer vermezken, okumazken; o benim iki kitabımı bastırmıştır. Kitaplarımdan birine sponsor olduğu günlerden birinde; çok değerli insan Isparta Vali Yardımcısı Niyazi Can Bey’in Mehmet Bey’in bir unlu mamuller sahibi olarak kitap bastırmasındaki hassasiyet nedeniyle tanışmak istemiş, kendilerini genç, dinamik, grant tuvalet yani şık giyimli bir beyefendi olarak gördüğünde de şaşırmıştı. Niyazi Bey’le her yan yana geldiğimizde, bu konuyu anlatırlar. Niyazi Bey’i  de, Mehmet Bey’le tanıştırdığım gibi Bekir Bayram Bey’le de tanıştırdım. Bu güzel dostlarla ayda bir yemekte yan yana geliriz. Hastanede tam Niyazi Bey’in Ayvalık’ta olduğunu yoksa birlikte geçmiş olsuna geleceğimizi söylediğimde; Bekir Bayram Ağabey “Sağ olsun, Niyazi Bey telefon etti.” Dedi.

O ara Mehmet Bey, Isparta Valisi Memduh Oğuz Bey’i aradı, Bekir Bey’in rahatsızlığını, şu an hastane de ve kendisinin yanında olduğunu söylediğinde Sayın Valim, Bekir Bayram Bey’i telefona istemiş “Geçmiş olsun” dileklerinde bulunmuşlardı.  

Bekir Bayram Bey, hem protokolden hem halktan ve hem de esnaftan kalabalık bir kitleyle tanışır, görüşür. Bu yanına hayranımdır.

Bu anlamda, saydığım vasıflarda insan sayısı maalesef çok az! O nedenle, mevcut sayısı az olan bu şahsiyetlerin kıymetinin bilinmesi lazım. Korumamız, kollamamız lazım. Elden geldiğince onları kırmamak lazım.

Ancak günümüz insanı yaşamın zorluğundan olsa gerek bu tip değerlerin korunması ve kollanması manasında eksik. İlişkilerdeki zayıflık, dünya menfaatlerini öne çıkarıyor ki; dostlarımızı aramayı, onları ziyaret etmeyi, yemeğe almayı, gidip gelmeyi adeta ortadan kaldırmış durumda.

Zenginin fakiri gözettiği, hastasını sorduğu, cenazesini kaldırdığı, bir toplumsal yapımız var ama sanki bu hasletlerimiz gerilerde kalmış gibi! Gün be gün, bu ilişkilerimiz azalıyor.

11 ayın sultanı olan Ramazan ayı gibi bir ayın içindeyken kendimize bir çeki düzen versek, insanımızın içine girsek, onunla olsak, ona yakın; o gibi düşünsek, o gibi yaşasak, yaşamlarımızı kontrol etsek, fena olmaz değil mi?

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 2 yorum yapıldı.
    YAZARLAR