19 Eylül 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
23 Haziran 2014 Pazartesi 12:33

Belediye-İş'te Kurt Güven Tazeledi

Belediye İş Sendikası Isparta Şubesi’nin 10. Olağan GenelKurulu’na tek listeyle giren mevcut başkan Cemal Kurt, güven tazeledi.
Belediye-İşte Kurt Güven Tazeledi

Belediye İş Sendikası Isparta Şubesi'nin 10. Olağan Genel Kurulu, cumartesi günü BelediyeKültür Sineması'nda gerçekleştirildi. Genel Kurul'a Belediye - İş SendikasıGenel Başkan Yardımcısı Şükrü Erol, Sendika Eğitim ve Basın Sekreteri BayramÖzkan, Türk-İş İl Temsilcisi Sadık Kaya, TES-İŞ Şube Başkanı Osman Korkmaz, Türk Yerel Hizmet-Sen Şube Başkanı SuatTanyeri, Yol-İş Sendikası Antalya 2 Nolu Şube Genel Sekreteri Adnan Kocabaş,CHP İl Başkanı Vedat Şenol ve Türkiye Emekliler Derneği Şube Başkanı AbdülkadirErsal katıldı.

ŞEVKLE HİZMET ETMEYE DEVAM EDECEĞİM
Genel Kurul’un açış konuşmasını Şube Başkanı Cemal Kurtyaptı. Sendika olarak belediye yönetimleriyle iyi niyet çerçevesinde toplusözleşme masasına oturduklarını ve işçilerin lehine olan düzenlemelerle anlaşmasağladıklarını belirten Kurt, Isparta'da geçmiş dönemde işçilerin sendikadeğiştirmeye zorlandığını ileri sürdü. Kurt, belediye başkanlarının sendika konusunda tarafsız olması gerektiğini,işçilerin istediği sendikaya üye olmalarının Anayasa'da güvence altına alındığını kaydetti Sendikanın denetim ve faaliyetlerinin ibrasından sonrateşekkür konuşması yapan Kurt, " Bana dört yıllık dönemde güvendiğiniz veakladığınız için hepinize teşekkür ederim. Bundan sonra da büyük bir şevklesizlere hizmet etmeye devam edeceğim" dedi.

MODERN KÖLELİK
Daha sonra kürsüye gelen Belediye -İş Sendikası Genel BaşkanYardımcısı Şükrü Erol ise, Soma'daki maden faciasında şehit olan işçilerianarak sözlerine başladı. İş kazalarında Türkiye'de ciddi tedbirler alınmadığını,işverenlerin keyfi ve fütursuzca hareket ettiklerini belirten Erol, sözlerinişöyle sürdürdü: " Avrupa'da iş kazalarında birinci, dünyada üçüncüsıradayız. Bu kabul edilemez. İş güvenliği ve iş sağlığı konusunda daha cidditedbirler alınmak zorundadır. Ülkemizde çalışma hayatında zorluklar var. Başta taşeronlaştırmave özelleştirme. Ülkemizdeki taşeronlaşmanın 2 milyon civarında olduğunu tahmin ediyoruz. Taşeronlaşma modern kölelikten başka bir şekildeifade edilemez. Sadece kamu kurumlarında 600 bin civarında taşeron çalışan var.Taşeronlaşma örgütsüz yapı demektir. Bu sistemde yetki alıp sözleşme yapmak neredeyse imkansız. Hem yasal düzenlemesi eksik, hem iş güvencesi eksik.

BU İŞÇİ SINIFINA İHANET
Biz sendikaların da hataları var. Siyasi yapı üzerindeyeterince baskı kuramamamız, bizim bölünmüşlüğümüz siyasilere bu kapıyı açtı. Örgütsüz yapıyıyönetmek kolaydır. Maalesef iktidarlar ve iş verenler örgütlü yapıistemiyorlar. Bizim çalışanlar olarak bu konuda adım atmamız lazım.

Bu örgütlüyapıyı ayağa kaldırmanın yollarını aramak orundayız. İşçi kesiminden baktığınızda üç konfederasyon yüzlerce sendika var. Bu bize lüks. Bu işçisınıfına bir ihanet. Bu sendikaların birleşip tek çatı altında örgütlenmesi lazım.4 kongrede de birleşme kararı aldık. Ama diğer sendikalardan yanıt gelmedi.Sadece bizim belediye iş kolunda üç sendika var. Bunların tek çatı altındabirleşmesi lazım. Biz buna hazır olduğumuzu
belirtiyoruz. Gerekirse biz bırakıp gidelim. Gelsinlerbirleşelim.

ISPARTA İŞÇİSİNİN ALNINDAN ÖPÜYORUM
Yıllardır bizim iş kolumuzda, yönetime gelen belediyebaşkanlarının bazıları sendikacılık yapmaya kalkıyor.

Sendika ve işçiyle uğraşan belediye başkanları var. BuIsparta'da da yaşandı. Isparta işçisini yeniden kutluyorum. Alnından öpüyorum.Ciddi duruş sergilediler. Bugün de o duruşun meyvelerini topluyorlar. Bu tümTürkiye'ye ve belediye başkanlarına örnek olsun. Biz belediye başkanlarındantarafsız olmasını karışmamasını istiyoruz. İşçi istediği sendikayı seçmekteözgürdür. Eğer işçi sendikasından memnun değilse bırakın buna kendisi kararversin.

GREV GEREKÇESİ SAYARIZ
Taşeron sisteminin kaldırılıp asil işlerde kadrolu işçilerle istihdama devam edilmesi lazım. Bu konuda tüm sendikaların çaba göstermesini talep etmekteyiz. Yine hükümetin gündeminde olan ulusal istihdam stratejisi var. Burada özel istihdam bürolarıaçılmasını düzenleyen yasa tasarısı var.
Yani İş-Kur'un yerine geçecek özel kölelik büroları açılacak. Bu çalışma hayatına ciddi darbe vuracaktır. Bölgesel asgari ücret tartışılıyor. Bu da çok zararlı. Yine kıdem tazminatının fona devri gündemde. Bunu asla kabul etmeyiz. Böyle bir yasanın çıkarılması genel grev gerekçesi sayılacaktır. İşçimizin birikimini, hayalini almaya kimsenin hakkı yok"

Konuşmalarınardından Yapılan seçimde Cemal Kurt, yeniden başkanlık görevine getirildi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR