23 Eylül 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
05 Ekim 2010 Salı 00:48

Belediye Meclisinin Yetkileri İptal Edilsin

Belediye Meclisi Ekim Ayı İlk Oturumu bir şokla başladı. Ak partili Grup bir teklif verdi.
Belediye Meclisinin Yetkileri İptal Edilsin

Meclis’e suç işletildi, Yetkileri iptal edilsin..

AK Partililer, Belediye Meclisi Araç kiralama eve tarafından, Başkanlık makamına ve encümenine bugüne kadar Meclis kararıyla verilen, kullanılan ve kullanılmayan tüm yetkilerin iptalini istedi.

Gerekçe ise Meclis’e suç işletilmesi ve Sayıştay tarafından üyelere borç çıkartılması. Isparta Belediyesi’nin ekim ayı Meclis Toplantısı’nda şok teklif. AK Partili 11 Belediye Meclis Üyesi verdiği ek gündem maddesiyle, Meclis tarafından bugüne kadar Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın’a ve belediye encümenine verdiği tüm yetkilerin araç kiralama şirketleri iptalini istedi.

AK Partili Meclis Üyeleri iptal istemine gerekçe olarak, belediyenin, şirketlerine borç para adı şehirlerarası evden eve nakliyat altında para aktarmasını ve Sayıştay Müfettişlerinin meclis üyelerine maddi sorumluluk çıkartarak savunma istemeleri olarak gösterdi.

Teklif, Meclis’e başkanlık eden Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın tarafından gündeme alınıp alınmaması noktasında oylamaya sunuldu. Toplantıya katılan AK Partili 10 Belediye Meclisi Üyesi teklifin gündeme alınması yönünde oy kullanırken, MHP’li üyelerden ise gündemin iptali hususunda 8 oy kullanıldı. MHP’li üyelerin bazıları çekimser kalırken, bu çekimser kalan üyeler arasında DP’li Meclis Üyeleri de yer aldı. Yapılan oylama sonrasında yetki iptali gündeme alınırken, Plan ve Bütçe Komisyonu’na havalesi gerçekleştirildi.

Isparta Belediye Meclisi’nin ekim ayı olağan toplantısı dün Meclis Toplantı Salonu’nda saat 15.00’da gerçekleştirildi. Başkanlık Konut projeleri makamının 8 maddelik teklifiyle toplanan Belediye Meclisi gündemi okunduktan sonra AK Partili Meclis Üyesi Uğur Büyükçulcu ek gündem maddesi verdi. Ek gündem maddesi teklifinde AK Partili 11 Meclis Üyesi Mehmet Uğur Gökgöz, Sümer Şenol, Erbay Dinçay, Mustafa Gürman, Nuri Koç, Uğur Büyükçulcu, Ahmet Aydemir, Mehmet Yavuz, Hatice Çakır, Vecihi Yalçın Erdülek ve İsmail Tanışman’ın imzaları bulunuyor.

AK Parti adına gündem teklifini Meclis Üyesi Uğur Büyükçulcu okudu

Büyükçulcu gündem maddesi olarak teklif ettiği Meclis tarafından Başkanlık makamına ve encümene verilen tüm yetkilerin iptalini istemelerine gerekçe olarak şunları kaydetti: “2009 yılı Isparta Belediyesinin hesaplarının incelenmesinin neticesinde, Isparta Belediyesi’nin kurmuş olduğu şirketlere borç para verme adı altında para aktarmıştır. Bu aktarımın sahip olmadığı bir yetkiyi başkanlık makamına devrederek Belediye Meclisi’nin yaptığı görülmüştür. Belediye meclisinin hem mevzuata aykırı davrandığı hem de yetkisini aştığını söyleyerek Sayıştay müfettişi meclis üyelerine maddi sorumluluk çıkartarak savunmalarını istemiştir. Burada aslında sorumluluk başkanlık makamındadır. Başkanlık makamı meclisin yetkisinde olmayan bir konuyu meclise getirerek yetki almış meclise suç işletmiştir. Aslında başkanlık makamından gelecek yetki devirlerinde kanuni dayanakların ortaya konması ve çok detaylı araştırma yapılarak meclise getirilmesi gerekmektedir. Bugüne kadar alınan yetki devirlerinden hangisinin kanuni dayanağı var veya yok bilinememektedir. Bu sebeplerden Isparta Belediye Meclisi’nin, Isparta Belediye Başkanlık makamına ve encümenine bugüne kadar meclis kararıyla vermiş olduğu tüm kullanılan ve kullanılmayan yetkilerin Isparta Belediye Meclisi tarafından iptal edilmesini teklif ediyoruz” denildi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR